Festiwal Mitologii Słowiańskiej 2024

  • termin : 23 Sierpnia 2024 - 25 Sierpnia 2024
  • miasto : Owidz
  • ulica : Rycerska 1
  • miejsce : Grodzisko Owidz
  • www : http://www.owidz.pl
logo
A A

Zapraszamy na siódmy Festiwal Mitologii Słowiańskiej. Będziemy świetnie się bawić poznając nasze słowiańskie duchowe korzenie. Impreza odbywa się na terenie zrekonstruowanego grodu słowiańskiego, w którego sąsiedztwie znajduje się rozbudowana, wygodna infrastruktura (m.in karczma, sklepy itp.).


Grodzisko Owidz - informacje,  zdjęcia patrz tutaj


Festiwal jest także okazją do zetknięcia się z tradycyjnym rzemiosłem i rękodzielnictwem.


Festiwal Mitologii Słowiańskiej 2024 - program - wkrótce


......................................................................................................................................


tak było w zeszłym roku ...


Festiwalowy Pomocnik Organizacyjny


WSTĘP - udział w festiwalu jest odpłatny. Bilety sa dostępne online oraz w kasie podczas wydarzenia. Ceny biletów - sa tutaj. Przy wejściu na teren festiwalu osoby posiadające bilet otrzymają opaskę na rękę, którą należy mieć na nadgarstku i okazywać na prośbę obsługi festiwalu. Część warsztatów jest odpłatna dodatkowo - bilety dostępne w trakcie festiwalu.


PARKINGI - Organizatorzy apelują aby dostępną, dużą przestrzeń parkingową wykorzystywać jak najlepiej i ustawiać pojazdy w miarę ciasno. Został uruchomiony specjalny festiwalowy Bank Podróży, czyli internetową przestrzeń gdzie można umawiać się na wspólne przejazdy na i z festiwalu.


TOALETY - są dostepne budynku głównym, na polu biwakowym oraz przy pokrytej strzechą klatce schodowej na podgrodziu.


NOCLEGI - istnieje możliwość skorzystania z grodziskowego pola biwakowego w cenie 20 zł/os./dobę. Pole graniczy z terenem Festiwalu. Na miejscu są sanitariaty, miejsca zadaszone, grill  oraz miejsca na ogniska (drewno w cenie 70 zł/skrzynię). Dostępne już wcześniej, przed rozpoczęciem wydarzenia. Parkowanie na wspomnianym wcześniej parkingu.


GASTRONOMIA - na stałe działa w Owidzu grodziska karczma, ale w trakcie festiwalu swoją ofertę przedstawią dodatkowo inne firmy, m.in: Szlakiem Białego Wilka, Dzienna Dawka Kawiarnia, Tandoor Szama - Indian Street Food oraz Browar Gruczniak i Pub Polufka.


ATRAKCJE DLA DZIECI - podczas Festiwalu będzie działać Strefa Małego Słowianina z animacjami dla dzieci. Organizatorzy przypominają o konieczności dopilnowania swoich pociech. Program strefy - jest tutaj


OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ - dotarcie do dużej części festiwalowych atrakcji może wymagać wsparcia asystenta osoby z niepełnosprawnością ruchową (dojazd/dojście do samego grodu; część ekspozycji Muzeum dostępna po schodach)


ZWIERZĘTA - są mile widziane, pod warunkiem, że nie są agresywne i pozostają pod stałą opieką właścicieli. Psy na smyczy i ewentualnie (jeśli bywają niespokojne) również w kagańcu.


OGNISKA - prawdopodobnie zapłoną na polu biwakowym i być może w innych (wyznaczonych przez organizatorów) przestrzeniach. Z uwagi na suszę prośba do palących apelujemy o szczególną rozwagę.


UPAŁ - jest duże prawdopodobieństwo upalnej pogody i dużej ekspozycji na słońce. Grodzisko sąsiaduje z rzeką Wieżycą, w której będzie można się ochłodzić...


PUNKTUALNOŚĆ - ze względu na bogaty program festiwalu, bardzo pomocna będzie punktualność publiczności, dzięki której wszyscy unikną przeszkadzających, otwieranych przez spóźnialskich co chwilę drzwi lub przesuwanych ławek.


JARMARK RĘKODZIEŁA - ze względu na fakt iż nie zawsze jest możliwość skorzystania z terminala płatniczego (nie zawsze dostępny na stoisku, problemy z łączem internetowym) pomocne będzie posiadanie pewnej ilości gotówki

Mity i wierzenia słowiańskie intrygują wszystkich zainteresowanych  historycznymi korzeniami Słowian, zatem także i Polaków. Chociaż minęło ponad tysiąc lat od czasu gdy brutalną przemocą usunięto z życia większość ówczesnych wierzeń, wciąż w naszej tradycji funkcjonują niektóre z nich. Jedną z postałości jest na przykład zwyczaj topienia Marzanny na wiosnę. Zaadaptowane przez chrześcijaństwo, nie są dzisiaj w ogóle kojarzone z mitologią słowiańską - jak np. Noc Świętojańska pochodząca od słowiańskiej Nocy Kupały. Tym bardziej, że dzięki szkolnej edukacji przeciętny Polak dużo lepiej kojarzy mity greckie, rzymskie czy nawet egipskie. Festiwal słowiański w Owidzu w ciekawy sposób pomaga poznać naszą historię.


Ciekawą lekturą dla rozpoczynających podróż w odległą, słowiańską przeszłość może być książka Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony - Mitologia Słowiańska - tutaj
Ciekawy mit o stworzeniu świata wg Słowian - jest opisany tutaj


Zapraszamy na Festiwal Mitologii Słowiańskiej 2024 w Owidzu!