Festiwal Mitologii Słowiańskiej 2023

  • termin : 18 Sierpnia 2023 - 20 Sierpnia 2023
  • miasto : Owidz
  • ulica : Rycerska 1
  • miejsce : Grodzisko Owidz
  • www : http://www.owidz.pl
logo
A A

Zapraszamy na szósty Festiwal Mitologii Słowiańskiej. Będziemy świetnie się bawić poznając nasze słowiańskie duchowe korzenie. Impreza odbywa się na terenie zrekonstruowanego grodu słowiańskiego, w którego sąsiedztwie znajduje się rozbudowana, wygodna infrastruktura (m.in karczma, sklepy itp.).


Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu są "Przodkowie". 


Grodzisko Owidz - informacje,  zdjęcia patrz tutaj


Festiwal jest także okazją do zetknięcia się z tradycyjnym rzemiosłem i rękodzielnictwem.


Festiwal Mitologii Słowiańskiej 2023 - PROGRAM - wkrótce


Mity i wierzenia słowiańskie intrygują wszystkich zainteresowanych  historycznymi korzeniami Słowian, zatem także i Polaków. Chociaż minęło ponad tysiąc lat od czasu gdy brutalną przemocą usunięto z życia większość ówczesnych wierzeń, wciąż w naszej tradycji funkcjonują niektóre z nich. Jedną z postałości jest na przykład zwyczaj topienia Marzanny na wiosnę. Zaadaptowane przez chrześcijaństwo, nie są dzisiaj w ogóle kojarzone z mitologią słowiańską - jak np. Noc Świętojańska pochodząca od słowiańskiej Nocy Kupały. Tym bardziej, że dzięki szkolnej edukacji przeciętny Polak dużo lepiej kojarzy mity greckie, rzymskie czy nawet egipskie. Festiwal słowiański w Owidzu w ciekawy sposób pomaga poznać naszą historię.


Ciekawą lekturą dla rozpoczynających podróż w odległą, słowiańską przeszłość może być książka Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony - Mitologia Słowiańska - tutaj
Ciekawy mit o stworzeniu świata wg Słowian - jest opisany tutaj


Zapraszamy na Festiwal Mitologii Słowiańskiej 2023 w Owidzu!