Najdłuższa deska świata, największa cegła świata, najdłuższa hulajnoga świata, największe koło na świecie i...

  • miasto : Wilkowo
A A

Wilkowo koło Lęborka to rekordowa wieś w Polsce. Pobito tutaj 4 rekordy Polski i świata, wpisane do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Jej sołtysem jest p. Leszek Wrzesień, który w uznaniu za pracę na rzecz rozwoju i promocji wsi został uhonorowany polskim prestiżowym tutułem Sołtysa Roku. Oto atrakcje turystyczne z których słynie Wilkowo Nowowiejskie, a które powstały dzięki inicjatywie p. Leszka Września oraz pasji wykonawców:
Najdłuższy stół biesiadny świata - Wilkowo


- najdłuższa deska na świecie (wpis do księgi Guinessa)
- najdłuższy stół biesiadny na świecie
- największa cegła na świecie
- najdłuższa hulajnoga na świecie
- największy chodak na świecie
- największa polewka na świecie
- największe drewniane koło na świecieBicie rekordów w Wilkowie (gmina Nowa Wieś Lęborska) staje się, można powiedzieć, tradycją. Szczególną okazją do poznania pomysłodawców kolejnych tego typu wydarzeń jest Wilkowska Majówka - na którą serdecznie - jak co roku - zapraszamy. Impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem dzięki stale przybywającym, niecodziennym atrakcjom.


Rekordy Polski i świata w Wilkowie


Najdłuższa deska świata - Victor - Wilkowo koło LęborkaNajdłuższa deska świata (do 2012 roku) nosi imię Victor - tak jak syn prezesa tartaku Hryn-Bud z Wilkowa, w którym ją wykonano. Całkowita długość deski (wyciętej ze 130 letniej  daglezji) wynosi 40 metrów 81 i pół centymetra. W 2009 roku oficjalnie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, zdetronizowała słynną poprzedniczkę z Szymbarka. Po przeniesieniu z tartaku pod wiatę w centrum Wilkowa stała się ogólnie dostępną atrakcją turystyczną. W trudnej i delikatnej akcji (groźba pęknięcia deski z powodu wysuszenia) wzięło udział 60 strażaków z OSP w gminie Nowa Wieś Lęborska. Nowy rekord Guinnessa (46,53 cm) ponownie został ustanowiony w Szymbarku w 2012 roku.

Najdłuższy stół biesiadny świata mierzy ponad 35 metrów długości. Jest prawdopodobnie także najdłuższym stołem na świecie, ale nie został oficjalnie zgłoszony do księgi Guinessa.

Największa cegła świata - Bartek - WilkowoNajwiększa cegła świata (ręcznie wyrobiona) - o imieniu Bartek- została  wykonana w lęborskiej cegielni Dawia, której właścicielem jest p. Mirosław Dawidziuk. A nie było to proste, o czym świadczy 60 kolejnych prób z różnymi mieszankami składników: gliny, trocin, słomy i innych, bardziej sekretnych składników. Wreszcie, dzięki rodzinnej tradycji w wypalaniu cegły oraz dociekliwości, a być może też i życzliwości kibicujących mieszkańców Lęborka - udało się! Wysuszona w naturalny sposób, bez dostępu do światła - nie pękła, ani nie pokruszyła się.

Najdłuższa hulajnoga świata - Oliwia - WilkowoNajdłuższa hulajnoga świata, trójkołowa "Oliwia" ma długośc 20 metrów, 18 i pół centymetra. Pchana przez polskich strongmenów - Jarosława Dymka i Tomasza Czapiewskiego - przejechała 25 metrów co pozwoliło ją wspisać do  do Polskiej Księgi Rekordów. Trójkołowy pojazd o wadze 250 kilogramów wykonała firma Metal Kryst – Krystyna i Jerzy Wrzesień z Wilkowa.


Największe drewniane koło od wozu na świecie - o średnicy 3 metrów i 63 centymetrów wykonał mistrz stolarski i miłośnik starych powozów - Stanisław Okrój. W pracy nad kołem, która trwała ponad trzy tygodnie, zużył około metra sześciennego sezonowanego drewna dębowego. O dokładności wykonania niech świadczy fakt, iż  podczas obrotu, największe koło na swiecie, odchyla się od pionu zaledwie o 3 milimetry.


Największy chodak na świecieNajwiększy chodak na świecie - powstał w 2013 roku podczas tradycyjnej majówki wilkowskiej. Chodak mierzy 464 cm długości, 207 cm szerokości oraz 263 cm wysokości i waży ponad 4 i pół tony. Tego samego dnia pobito w Wilkowie drugi rekord świata - w największej liczbie osób maszerujących do dźwięków orkiestry.
Przedstawiciel Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych potwierdził udział 518 maszerujących osób.


Zapraszamy do Wilkowa - na rekordy Polski i świata!


www.wilkowo.pl


Więcej informacji na temat zwiedzania (grupy, wycieczki) - tel. 603 568 225


Noclegi w okolicach Lęborka - są tutaj