Góra Markowca - wieża widokowa, park linowy, amfiteatr, ścianka wspinaczkowa, ścieżka edukacyjna, skansem militarny

  • miasto : Rumia
A A

Góra Markowca w Rumi jest ciekawym miejscem tak historycznie jak i rekreacyjnie. W 1945 roku stanowiła ważny punkt niemieckiej obrony przed wojskami polskim i radzieckimi, które chciały wyzwolić Gdynię.
Do dzisiaj zdarza się znaleźć w okolicy (choć coraz rzadziej) łuski po pociskach - pamiątki po bardzo zaciętych walkach.

Dzisiaj, wzgórze wznoszące się na 92 metry ponad poziom morza, kojarzy się już bardziej z wypoczynkiem i rekreacją. Przy dobrej pogodzie zapewnia widoki rozciągające się od Redy po Gdynię, na morze ze statkami na redzie, a nawet Mierzeję Helską.


Wieża widokowa Góra Markowca Rumia


Najchętniej odwiedzaną częścią powstającego parku rekreacyjnego jest rozbudowana, efektowna wieża widokowa, na którą jednocześnie może wejść do 50 osób. Liczba podziwiającyh widoki z podestów wśród koron drzew jest regulowana bramką zliczającą wchodzących i wychodzących.

Wieża na Górze Markowca jest jednocześnie konstrukcją nośną dla ścianki wspinaczkowej. Kolejne atrakcje tego miejsca (w trakcie realizacji) to:

stok saneczkowy,
ścieżka edukacyjna,
mini park linowy,
ścieżka rowerowa - trasa dla rowerów górskich


Skansen fortyfikacji Rumia


II część rewitalizacji terenu Góry Markowca przewiduje odrestaurowanie stanowiska dawnego radaru i częściową rekonstrukcję historocznych umocnień. Projekt przewiduje m.in:
rekonstrukcję stanowiska działa - z makietą armaty
rekonstrukcję schronów
umieszczenie tablic edukacyjno-informacyjnych


Zapraszamy na Górę Markowca w Rumi!