Prognoza pogody - pomorskie, Trójmiasto, nad morzem

A A

Prognoza pogoda stała się w dzisiejszych czasach wiedzą pożądaną praktycznie przez każdego człowieka. Przyczyniły się do tego i zmiany klimatyczne, i kulturowe, i w sferze pracy. Prognoza pogody nad morzemTymczasem, mimo zaawansowanych technologii, coraz trudniej stworzyć dobrą prognozę.

Dla ułatwienia i szybkiego porównania przedstawiamy dostęp do kilku źródeł prognoz pogody, które pozwolą lepiej zaplanować wypoczynek i wybrać odpowiednie atrakcje. Prosimy kliknąć na nazwę źródła:


Polskie strony pogodowe:


METEO.IMGW - dawniejsza POGODYNKA - nowy serwis Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
ONET - prosta i wygodna informacja
TWOJA POGODA - m.in porównywarka pogody w różnych miejscowościach; pogoda dla alergików, biegaczy itd.


Temperaturę wody (morza i jezior) w wybranej okolicy można sprawdzić  - tutaj

Zagraniczne strony pogodowe:


THE WEATHER CHANNEL - temperatura w stopniach Fahrenheita. Aby obliczyć w stopniach Celsjusza należy wykorzystać wzór: C = (F - 32)/1.8
METEOPROG - wersja dla Polski, jedna z najdokładniejszych prognoz
WEATHER-FORECAST - ciekawie i przystępnie przedstawione różne parametry pogodowe
WINDFINDER - Prognoza pogody dla obszarów morskich i nadmorskich


Warto zwrócić uwagę, że zróżnicowanie terenu w pomorskim wpływa m.in na występujące temperatury. Latem są one nieco wyższe na Kaszubach niż nad samym morzem, a zimą na odwrót. Gdy np. w Trójmieście jest odwilż - w dzielnicach położonych kilkadziesiąt metrów wyżej nad poziomem morza jeszcze mamy mróz. Zaś w centrum Kaszub, które sięgają ponad 300 metrów npm, dopisuje pełna zima. Ze względu na ten sprzyjający klimat, na Kaszubach działa aż 6 wyciągów narciarskich w odległości zeledwie od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów od centrum Gdańska czy Gdyni.


Ostrzejszy klimat łagodnieje w miarę zbliżania do morza. The Sun UstkaW pasie nadmorskim, o szerokości ok. 30 kilometrów widać wyraźny wpływ Morza Bałtyckiego. Jako, że w jego rejonie przemieszczają się aktywne niże (szczególnie w zimie) Pomorze jest obszarem o najniższym ciśnieniu w Polsce.  Ruchy powietrza powodują także zmienną pogodę nad morzem i na przyległych terenach.


Z punktu widzenia fanów słońca, szczególnie warto polecić okolice Ustki, Łeby i Zatoki Gdańskiej - jako najbardziej słonecznych miejsc nad morzem. Liczba dni słonecznych jest tam znacząco większa od średniej krajowej.