Noc Świętojańska 🌙 2024

logo
A A

Dawni Słowianie mieli różne nazwy tej najkrótszej w roku nocy. Dla wschodnich Słowian była to Noc Kupały (obchodzona 21/22 czerwca), a dla tych z centralnej Polski - Sobótka. A późniejsza nazwa  - Noc Świętojańska - ma związek z dniem św. Jana, który po niej następuje 24 czerwca. Tak łączono nowe tradycje chrześcijańskie z dawnymi - pogańskimi.


W tych ostatnich Dzień Ojca Gdańsk Trójmiasto 2024np. panny puszczają na wodę wianki z zapaloną świecą. Jeśli wianek trafi w ręce kawalera - to dziewczyna szybko wyjdzie za mąż. A kto znajdzie tajemNoc Świętojańska w Gdańsku, w Trójmieścieniczy Kwiat Paproci - może liczyć na wielkie szczęście i bogactwo. Zanurzanie ziół w wodzie zapobiegało powodziom. Na wzgórzach zaś zapalano ogniska ku czci słońca i dla zapewnienia dobrych plonów. Tańce i skoki przez ogień służyły zabawie, pokazom zręczności i siły.


Tradycyjnie Noc ŚwiętojańskaSEA PARK SARBSK atrakcje dla dzieci rozpoczyna się 23 czerwca (niedziela), a więc kiedy obchodzimy w Polsce drugie święto - Dzień Ojca. Tym razem przypada na koniec weekendu - ostatniego przed pczątkiem lata 2024. UWAGA - 23 czerwca jest także nowym dniem Wędkarza!
Zapraszamy z tej okazji na przedwakacyjny wypad nad morze - w pomorskie! Poniżej - imprezy "świętojańskie"; dalej inne, ciekawe wydarzenia przypadające w ten świętojański weekend. Do wyboru, do koloru!


Noc 🌙 Świętojańska - Trójmiasto i pomorskie


Różne ciekawe imprezy, nie związane z Nocą Świętojańską, przypadające w ten weekend - będą tutaj


Restauracja Malinówka - pięknie, pysznie,
 co nieco (slow food) można też przywieźć do domu...


Restauracja Gościniec  Malinówka Krzeszna Wieżyca


Farma Rolnika nowa atrakcja pomorskie
Inne pomorskie imprezy na weekend 23 - 25 czerwca 2024


GDYNIA - Święto Morza 2024........................................... czerwiec 2024
  Mnóstwo różnego rodzaju wydarzeń! Atrakcje dla dzieci i dorosłych! Finał!


Jaka pogoda nas czeka podczas tego weekendu? Prognozy pogody zapowiadają nieco wilgotny piątek (z przelotnymi opadami), przyjemną, ciepłą sobotę z przebłyskami słońca i jeszcze cieplejszą (+25 stopni Celsjusza), słoneczną niedzielę.


Ostrzycki Zakątek zaprasza - mały domek dla 4 osób w Ostrzycach


Mały domek na Kaszubach nad jeziorem


Gliniana Zagroda - warsztaty ceramiczne/apartamenty nad morzem


Gliniana Zagroda CZYSTA warsztaty ceramiczne nad morzem


Kawiarnia, apartament na wzgórzu, 4 km od Złotej Góry, w kierunku Kartuz...Kawiarnia Wiatrak Ręboszewo Kaszuby


 Zapraszamy na Noc🌙 Świętojańską 2024 w pomorskim!