Na Świętego Marcina najlepsza pomorska gęsina

logo
A A

Festiwal gęsiny w Swołowie potrwa w dniach 10 - 11 listopada 2018 roku. Degustacja potraw i przetworów z gęsiny, targ produktów wiejskich, a do tego występy zespołów muzycznych, pokazy gotowania,  konkursy kulinarne, darcie pierza i zabawy dla dzieci - to najważniejsze punkty imprezy, która już po raz dziesiąty odbędzie się w swołowskim muzeum.


Impreza w Swołowie to jedyna okazja, by skosztować pomorskiej gęsiny, gdyż to właśnie w okolicy dnia Festiwal Gęsiny Swołowo 2018św. Marcina (11 listopada) dawniej bito i spożywano gęsi na Pomorzu. Gęś pieczona, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec oraz kartoflanka i brukwianka na gęsinie to tylko niektóre smakołyki, jakich będzie można spróbować lub kupić na wynos na jednym spośród wielu stoisk z potrawami przygotowanymi przez restauratorów, koła gospodyń wiejskich i gospodarstwa agroturystyczne. Potrawy z gęsi serwować będzie blisko 40 kół gospodyń wiejskich i restauratorów. Uczestnicy programu przygotowali liczne konkursy z nagrodami. Biesiada i targ produktów wiejskich odbędą się pod namiotami w orgodzie na terenie Zagrody Albrechta.


Gęsina w Swołowie to jednak dużo więcej niż tylko jarmark. W tym samym czasie w Muzeum odbędzie się kiermasz rękodzieła pomorskiego, a także pokazy „darcia pierza”, którym wtórować będą pieśni ludowe śpiewane białym głosem. Organizatorzy zaplanowali także zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych, pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni, pokazy gotowania na kuchni kaflowej oraz pieczenia pierników w domu chlebowym. Nasze lokalne koła gospodyń i restauratorzy będą mieli okazję zmierzyć się w konkursie kulinarnym, który odbędzie się w pierwszym dniu święta. Konkurs organizowany jest przez Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Gdyni i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Kulinarne zmagania będą odbywały się w dwóch kategoriach: „Gęś pomorska – nowoczesna odsłona” i „Tradycyjne smaki polskie”.


Więcej informacji, zdjęcia, szczegóły programu - szukaj tutaj