Wieża widokowa Przytarnia

  • miasto : Przytarnia
A A

Wieża widokowa Przytarnia została zbudowana kilka kilometrów od miejscowości Wiele w pobliżu wsi Przytarnia na wzgórzu sięgającym 195 metrów npm. Sama konstrukcja ma 40 metrów wysokości i po wieży w Gniewinie jest drugą, najwyższą tego typu budowlą na Kaszubach. Uwzględniając wzgórze: 40+195 - sięga łącznie poziomu 235 metrów npm. To czwarty wynik na Kaszubach i województwie pomorskim - po Wieżycy, (328+35=363 m npm),  Górze Siemierzyckiej (256+21=277 m npm) i Górze Lemana (220+22=242 m npm).


Wieża widokowa Przytarnia


Świetna lokalizacja zapewnia wspaniałe widoki na okolicę, w tym także na dwa fragmenty jeziora Wdzydze - "Małego Morza Kaszubskiego".  Stąd na wieży  zamontowano kamery monitoringu m.in przeciwpożarowego oraz urządzeń Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego we Wdzydzach. Odwiedzający Przytarnię mogą podziwiać krajobrazy m.in z dwóch tarasów widokowych znajdujących się na wysokości 27 oraz 37 metrów nad poziomem gruntu.

W ramach całego projektu służącego promocji turystyczno-rekreacyjnej oraz ochronie środwiska na miejscu zbudowano także:Wieża widokowa PRZYTARNIA Kaszuby


 ● budynek edukacji ekologicznej z izbą wystawową
 ● punkt sprzedaży pamiątek oraz toalety
 ● wiaty rekreacyjne ze stołami i siedziskami
 ● parking dla samochodów osobowych i autobusóww


Całość powstała dzięki 85% dodacji z Uni Europejskiej o wartości ponad 2 mln złotych.


Czynne - otwarte:


Wieża w Przytarni jest dostępna przez cały rok z wyjątkiem okresów bardzo niekorzystnej pogody (burze, oblodzenie itp.).W okresie jesienno-zimowym obiekt jest otwarty w weekendy. W sezonie przy wieży działa punkt gastronomiczny.
Aktualne godziny otwarcia - są tutaj (uwaga na ogłoszenia w zakładce aktualności)


Ciekawostka - metalowa konstrukcja wieży została na zewnątrz pokryta drewnianą okładziną. Od strony południowej zamontowano 14 paneli fotowoltaicznych wspierających oświetlenie oraz zasilanie kamer monitorujących.
Przy wieży znajdują dwie pamiątki z czasów II wojny światowej. O szczegóły proszę pytać na miejscu :).

Dojazd do wieży - np. z drogi Borsk - Wiele skręcamy w miejscowości Kliczkowy w bok, w stronę Przytarni. Ok. 200 metrów przed wsią skręcamy w lewo. Nowo wybudowana droga po 800 metrach doprowadzi nas na miejsce. Wieża znajduje się trochę ponad kilometr od brzegu Jeziora Wdzydze oraz nieco ponad 2 kilometry od jeziora Wielewskiego - w linii prostej. Szczegóły w przybliżeniu na mapie poniżej.
Przytarnia jest odległa od Gdańska o ok. 85 - 90 km. Dojazd zajmuje w przybliżeniu ok. półtorej godziny. Z Przytarni warto pojechać do pobliskiej miejscowości Wiele (ok. 3-4 km), aby obejrzeć słynną Kalwarię Wielewską - tutaj i/lub skorzystać z pięknej plaży i kąpieliska nad jeziorem.


Inne wieże i punkty widokowe na Kaszubach - są tutaj


Wieża widokowa Przytarnia - najwyższa na Kaszubach Południowych!