Poszukiwanie idealnego mieszkania - od czego zacząć?

A A

Wybór nieruchomości, którą można będzie uznać za idealną, nie jest łatwy. Ofert jest wiele, a każda z nich może mieć swoje mocne i słabsze strony. Od czego zacząć poszukiwania idealnego mieszkania?


Określ podstawowe kryteria


Zanim przejdziesz do przeglądania ofert na portalach ogłoszeniowych, koniecznie sprecyzuj, czego właściwie szukasz i potrzebujesz. Do najważniejszych kryteriów, które warto sprecyzować na samym początku, należą:
•    Lokalizacja – trudno wyobrazić sobie, by osoba szukająca mieszkania na sprzedaż Starogard Gdański traciła czas na przeglądanie ofert z drugiego końca Polski lub nawet z miejscowości po sąsiedzku. Warto zawęzić obszar poszukiwań i skupić się na ogłoszeniach z miasta, w którym planujesz mieszkać lub z bliskiej okolicy, jeśli dopuszczasz nieco dłuższe dojazdy – na przykład do pracy.
•    Maksymalna cena – każdy wolałby kupić mieszkanie w jak najniższej cenie, ale warto ustalić górną granicę cenową, jakiej nie jesteś już w stanie przekroczyć. Dzięki temu łatwiej będzie przefiltrować oferty zbyt kosztowne i skupić się na tych, które mieszczą się w przyjętych widełkach cenowych.
•    Preferowany metraż oraz rozkład mieszkania – zarówno metraż, jak i liczba pokoi może Poszukiwanie idealnego mieszkania - od czego zacząćmieć kluczowe znaczenie dla codziennej wygody życia. Nie bierz pod uwagę wyłącznie metrażu, bo jeśli lokal będzie nieustawny, może okazać się, że duży metraż wcale nie zapewnia właściwego komfortu wszystkim domownikom. Na tę kwestię spójrz z szerszej perspektywy, uwzględnij rodzinne plany (może rodzina jeszcze się powiększy, a może dzieci wkrótce wyprowadzą się na „swoje”).
Od razu zastanów się również nad tym, czy dopuszczasz zakup mieszkania na rynku wtórnym, czy może raczej interesują Cię wyłącznie nowe nieruchomości z pierwszej ręki.


Przejrzyj i porównaj oferty na lokalnym rynku nieruchomości


Mając już wstępnie sprecyzowane wymagania, co do nieruchomości idealnej, warto zapoznać się z ofertami na popularnych portalach ogłoszeniowych. Skup się, przede wszystkim, na tych mieszkaniach, które spełniają Twoje podstawowe kryteria, a jeśli takich nie znajdziesz, możesz rozszerzyć poszukiwania o nieruchomości, które spełniają przynajmniej dwa z trzech kluczowych wytycznych.
Przy porównywaniu ofert, weź pod uwagę różne kwestie dodatkowe:
•    Dzielnica – poszukując nieruchomości w konkretnym mieście (na przykład mieszkania na sprzedaż Starogard Gdański), zastanów się również nad tym, która dzielnica będzie dla Ciebie oraz innych domowników najwygodniejsza pod względem codziennego życia. Czy w danej lokalizacji będzie szkoła lub przedszkole? Jak wygląda kwestia komunikacji zbiorowej i czy wygodnie będzie dojeżdżać z danego miejsca do pracy lub w innych kierunkach, które często wybierasz?
•    Standard nieruchomości i osiedla – zwróć uwagę na to, czy wybrane mieszkanie znajduje się w nowym bloku, a może w budynku sprzed lat, który może wymagać remontu. Upewnij się, że osiedle i jego najbliższe otoczenie odpowiada wyobrażeniom o przyjemnym miejscu do zamieszkania.
•    Ewentualne koszty remontu/wykończenia – w przypadku mieszkania z drugiej ręki konieczny może być generalny remont. Z kolei nieruchomości od dewelopera najczęściej wymagają wykończenia, o ile nie są kupowane w standardzie pod klucz.
•    Kwestia parkingu, komórki lokatorskiej – przy zakupie nowej nieruchomości nie będzie problemu z wykupieniem miejsca parkingowego oraz komórki lokatorskiej. W starszych blokach bywa z tym różnie – często parking jest niewielki, zewnętrzny i nie ma możliwości, by wykupić jedno z miejsc na własność.


Wybór idealnego mieszkania wymaga poświęcenia czasu na wyszukanie tej najlepszej oferty, która spełni ustalone kryteria. Jeśli dokładnie sprecyzujesz swoje oczekiwania względem nieruchomości, tym łatwiej znajdziesz taką, która będzie Ci odpowiadać.