Bastiony - gdańskie fortyfikacje - punkt widokowy
Bastiony - fortyfikacje z XVII wieku, budowane z nasypu ziemnego obwarowanego murem ceglanym na planie pięciokąta. W Gdańsku zachowało się kilka bastionów, z wewnętrznymi fosami (można zwiedzać kajakiem płynąc aż w pobliże portu) utworzonymi w ramach tzw. Opływu Motławy. Druga linia wody została osuszona. Przy budowie nasypów i szańców użyto kolejki linowej, którą transportowano ze wzgórz ziemię, co było dużym osiągnięciem inżynieryjnym. Część materiału stanowiły też miejskie odpady. Wewnątrz bastionów były kazamaty z prochem, amunicją i wozami artyleryjskimi. W razie potrzeby, po ślimakowatych tarasach wciągano działa na wysokie szańce. Na początku XX wieku Prusacy posadzili dodatkowo głóg, który pełnił rolę naturalnych zasieków.
Bastiony Gdańsk
Walory historyczne i widokowe opływu Motławy (szerokie panoramy) zdecydowały o podjęciu w tym miejscu prac rewitalizacyjnych, dzięki którym powstały ścieżki spacerowe i rowerowe. Kolejne inwestycje pozoliły na:
• wyrównanie skarp bastionów: Św. Gertrudy i Żubr
• wytyczenie nowych ścieżek oraz uporządkowanie najbliższego otoczenia
• instalację oświetlenia, ławek i leżanek
• posadowienie 5 replik XVIII wiecznych armat wałowych
Wspomniane armaty, choć odtworzone w uzgodnieniu z pracownią konserwatorską, są szeroko komentowane za sprawą niebieskiego koloru lawet.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem hydrotechnicznym, i to na skalę europejską, jest Śluza Kamienna położona między Bastionami Żubr i Wilk. Konstrukcja umożliwiała on wpływanie do miasta sporych statków, zapewniała wodę dla młyna, a w razie potrzeby obrony pozwalała na zalanie całej okolicy. Na kamiennych grodziach o długości około 100 metrów umieszczono 4 wieżyczki. Ich zadaniem było utrudnienie dostępu nieprzyjacielowi do śluzy, dlatego zyskały nazwę "dziewice" (lub "panny"). Cała budowla hydrotechniczna ma już prawie 350 lat.
Okolica bastionów, a dokładniej opływ rzeki Motławy, jest częścią popularnej trasy kajakowej,