Twierdza Wisłoujście Gdańsk - wyjątkowa atrakcja w Polsce i Europie
Twierdza Wisłoujście - jest nietypową budowlą, bo jedyną, morską, nowożytną fortyfikacją w dawnej Rzeczpospolitej, broniącą dostępu do portu. Na szczycie wieży, która pełniła także funkcję latarni morskiej (najstarszej w Polsce) rozpalano w nocy ogień. Do XVI wieku Twierdza znajdowała przy samym brzegu morskim, ale prądy i fale nanoszące piasek zasłoniły ją później Półwyspem Westerplatte. Choć pozostawała jakby na uboczu, ok. pół kilometra od morza, wciąż zwracała na siebie uwagę jako ważny punkt strategiczny w kolejnych wiekach. Zdobywał ją król Stefan Batory, bronił się w niej król Stanisław Leszczyński, potem znowu zdobywana była przez Polaków wspierających Napoleona w walce z Prusakami. W końcu, po I Wojnie Światowej utraciła ostatecznie swoje znaczenie militarne. Bardzo mocno zniszczona w 1945 roku, ponad 500 letnia budowla trafiła na listę programu World Monument Watch (100 ratowanych zabytków, ważnych dla ludzkości). Rozpoczęły sie żmudne i kosztowne prace archeologiczne oraz konserwatorskie.
Twierdza Wisłujście - oddział Muzeum Gdańska
Warownia, udostępniana dotychczas sporadycznie, a nawet zamykana na dłużej (ze względu na remont), od majówki 2024 jest już dostępna praktycznie codziennie. Przeprowadzona odbudowa pozwoliła na całoroczne udostępnienie Wisłoujścia, mimo trwających dalej prac konserwatorskich. Na terenie blisko 17 hektarowego kompleksu turyści mogą podziwiać wybrane atrakcje - części fortyfikacji:
● bramę wejściową z poterną i dziedziniec,
● wieżę z wystawą i punktem widokowym na szczycie
● kazamaty czterech bastionów
● zadaszone krużganki tzw. wieńca - działobitni
● kuchnię i wybrane kamieniczki - domki oficerskie
● bastiony Fortu Carré otoczonego przez fosę
Docelowo w domkach oficerskich przewidziano pomieszczenia użytkowe oraz sale wystawowe i warsztatowe.
UWAGA - część pomieszczeń (np. wybrane kazamaty) można zwiedzać tylko w okresie od maja do września ze względu na hibernujące tutaj nietoperze.
Warto przy okazji wspomnieć, że szczególnie widowiskowe pokazy mają miejsce podczas prezentacji rekonstruktorów z Garnizonu Gdańsk, odtwarzających realia życia gdańskich żołnierzy z XVIII wieku. Specjalną okazją do podziwiania fortyfikacji w artystycznym, bardziej współczesnym klimacie jest także Festiwal Wisłoujście. Więcej ....
Zwiedzanie obiektu obejmuje również zrewaloryzowane Koszary Napoleońskie, w których znajduje się wystawa (m.in trójwymiarowe modele Wisłoujścia). Docelowo będą tutaj także stanowiska z wirtualną rzeczywistością.
● Więcej informacji o Muzeum w Wisłoujściu - jest tutaj
● Cennik, godziny otwarcia - są tutaj
Sekcje U-Bootów
UWAGA - w pobliżu kas, umiejscowionych obecnie w kontenerze na terenie Szańca, znajdują się 4 eksponaty z czasów II Wojny Światowej - segmenty kadłubów U-Bootów serii VII o średnicy ok. 2,5 metra. Te fragmenty niemieckich łodzi podwodnych zostały odkryte na stoczniowej Wyspie Ostrów, gdzie przysypane ziemią służyły jako schron.
Mniejsze cylindry mają 3 metry długości i wagę ok. 7,5 tony, a większe 6 metrów długości i wagę ok. 16 ton.
Muzeum Twierdzy w Wisłoujściu
Gdańsk, ul. Stara Twierdza 1, tel. 58 343 14 05
Zapraszamy do Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku!