Kwidzyn zaprasza na Zamek Kapituły Pomezańskiej. Ten bardzo ciekawy, wielki zespół obronny jest złożony z zamku i potężnej katedry, uzupełnionej w przeszłości ufortyfikowanym przedzamczem. Całość zaplanowano interesująco i przezornie. Jedna z wież zamku była dzwonnicą katedry, a budynki otaczające dziedziniec miały podwójne ganki ze strzelnicami: od wewnątrz murów i na zewnątrz.
Zamek i Katedra w Kwidzynie
Zamek jednak najbardziej wyróżnia najdłuższe i największe gdanisko (latryna) w Polsce i w Europie. Ta średniowieczna ubikacja jest połączona z zamkiem przy pomocy 54 metrowego, masywnego, obronnego ganku. W krytycznym momencie miała pełnić funkcję punktu ostatniej obrony. Obecnie możemy tu oglądać zbiory muzealne (przyrodnicze, historyczne) i podziwiać wnętrze katedry.
W 2007 odkryto w katedrze, jedyne w Europie, sensacyjne groby 3 wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego, którzy popadli z różnych względów w niełaskę i nie zasłużyli na pochówek w Malborku. Staranne, niezależne od siebie badania potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia. Artykuł o znalezisku opublikowała nawet międzynarodowa edycja opiniotwórczego The New York Times - Herald Tribune. I tak spoczywają tutaj:
1. Werner von Orseln - aktywnie dążył do zreformowania różnych sfer życia Zakonu. Wielu braciom to się nie podobało. Możliwe, iż w takiej atmosferze niechęci łatwiej doszło do zamachu na życie wielkiego Mistrza. Zginął przed Złotą Bramą na zamku malborskim, ugodzony sztyletem przez rycerza zakonnego. Zamachowca uznano za obłąkanego - być może, aby nie prowadzić zbyt szczegółowego dochodzenia.
2. Ludolf Konig von Wattzau - zgodnie z przekazami historycznymi cierpiał na chorobę psychiczną (napadł nawet na swojego lekarza). Posądzany o dopuszczenie do zniszczenia przez Litwinów dużej części państwa zakonnego, jeszcze mocniej podupadł na zdrowiu
3. Henryk von Plauen - obrońca Malborka (po bitwie pod Grunwaldem) - był bardzo nerwową i porywczą osobą. Z tego powodu został zdetronizowany, a po wykryciu potajemnych kontaktów z Polakami (aby mu pomogli znowu zostać Mistrzem) - osadzony w celi więziennej. Spędził tam 15 lat. Szczegółowe badania chemiczne wykazały, iż stosowano wobec niego specjalną dietę mleczną, sprzyjającą utrzymaniu przy życiu. Prawdopodobnie w uznaniu, mimo wszystko, jego zasług podczas obrony Malborka.
(informacje i zdjęcie uzyskane dzięki uprzejmości p. Bogumiła Wiśniewskiego, archeologa z urzędu miejskiego w Kwidzynie)
Kwidzyn, ul. Katedralna 1, tel. 55 646 37 8
Więcej www.zamek.kwidzyn.pl
Noclegi w Kwidzynie - są tutaj