Chemiczne wyzwanie dla młodych umysłów: zagadki i łamigłówki, które rozwijają logiczne myślenie

Chemiczne wyzwanie dla młodych umysłów: zagadki i łamigłówki, które rozwijają logiczne myślenie

Kiedy dziecko powinno zacząć uczyć się chemii? Większość rodziców wychodzi z założenia, że… w szkole! Czy to jest jednak najlepszy wybór? Nie do końca, ponieważ rezygnując ze wcześniejszego poznawania tej bardzo wszechstronnej dziedziny, młody umysł traci wiele okazji do rozwijania pewnych umiejętności. Mowa oczywiście o logicznym myśleniu, pracy koncepcyjnej i wyciąganiu wniosków. Być może te trudne słowa nie do końca kojarzą się z brzdącem, ale rozwój umysłowy to bardzo ważna sprawa i rodzice nie powinni bagatelizować również takich „trudniejszych” ścieżek. Jaką chemiczną ciekawostką można zainteresować małe dziecko? Co zrobić, aby starsze nie zrażało się do nauki?

Pierwsze kroki naszej pociechy w świecie chemicznych łamigłówek

Pierwsza linia frontu należy zazwyczaj nie do pedagogów, a rodziców. Jest to oczywiście spore wyzwanie, bo często zmęczenie i dostęp do łatwej rozrywki nie ułatwiają rozpoczęcia takiej naukowej pracy z dzieckiem. Natomiast zdecydowanie warto wyrwać się poza schemat, bo ucząc absolutnych podstaw chemii, można przekonać je do:

  ● robienia eksperymentów, a tym samym przewidywania pewnych wydarzeń,
  ● oceny własnych działań, szczególnie takiej mocno krytycznej,
  ● chęci naprawy błędów i pracy nad siłą woli przy „próbach do skutku”,
  ● radości z odkrywania nowych rzeczy i zjawisk,
  ● pewnej formy kwestionowania otoczenia, dokonywania pierwszych ważnych wyborów.

To oczywiście brzmi bardzo skomplikowanie, ale większość tych działań można uzyskać poprzez zabawę!

 Dużo radości przy rozwiązywaniu łamigłówek

Jakiego rodzaju eksperymenty można przeprowadzać? Oczywiście nie musi to być praca z profesjonalnymi odczynnikami, czasem wystarczy nawet to, co mamy pod ręką. Wielu twórców skoncentrowanych na parentingu lub nauczaniu udowadnia, że wystarczy do tego zawartość kuchennej szafki. Inspiracji warto poszukać w internecie, również w postaci wideo. Warto jeszcze raz zaznaczyć: wymaga to zaangażowania ze strony rodzica, ale oprócz korzyści typowo „umysłowych”, takie działania dają sporo szans ną nawiązanie dobrej relacji z dzieckiem lub też jej pogłębienie.

Starsze dzieci mogą zyskać zainteresowanie z pomocą korepetytora

Dla starszych dzieci można spróbować poszukać dobrego korepetytora na platformie BUKI. Jest to internetowy serwis skupiający nauczycieli z całego kraju, z którymi można współpracować zarówno online, jak i na żywo. Z ich pomocą dziecku łatwiej będzie:

  ● utrzymać dobre oceny w szkole,
  ● przygotować się do sprawdzianów,
  ● kompleksowo usystematyzować wiedzę przed egzaminem,
  ● wyeliminować braki,
  ● indywidualnie przerobić najtrudniejsze partie materiału,
  ● wdrożyć dodatkowe przykłady etc.

To jednak nie wszystko. Najlepsi nauczyciele mają na tyle wiedzy pedagogicznej, że potrafią wyjść „poza klucz” i wykorzystać czas pracy z uczniem bardzo kreatywnie. Oczywiście wymaga to zaufania ze strony rodziców – tutaj niestety bardzo często pokutuje myślenie, że pieniądze są inwestowane w to, aby dziecko lepiej radziło sobie w szkole. To prawda, ale również w tym przypadku można rozszerzyć całość o wdrażanie metod „problem-solving” i pochodnych. Korepetytor może pracować z dzieckiem nie tylko w oparciu o podręcznik, ale również o własne zasoby, wykraczające nierzadko poza program.

Czy to ma sens? Oczywiście, ponieważ kuratorium oświaty nie jest żadną wyrocznią, a należy pamiętać, że najciekawsze partie wiedzy mogą być „wycinane” z zajęć ze względu np. na brak możliwości technicznych albo niedostateczne umiejętności kadry szkolnej. Korepetycje można zatem wykorzystać dość nieszablonowo. To wszystko jest możliwe po nawiązaniu współpracy ze świetnym nauczycielem, a takich w serwisie BUKI nie brakuje!

Indywidualna praca rodziców z pewnością nie pójdzie na marne. Oczywiste jest, że pomimo starań nie każdego malucha uda się zainteresować chemią na tyle, aby w przyszłości przedmiot ten stał się jednym z ulubionych. Po prostu nie każdy ma do tego predyspozycje i chęci. Jednak przy odrobinie zaangażowania można wyciągnąć sporo korzyści z takiej nauki, szczególnie w zakresie umiejętności rozwiązywania problemów. I kto wie, być może jednak pojawi się tak duża iskra ciekawości, że w przyszłości przerodzi się to w intratną ścieżkę kariery naukowej lub biznesowej? Wszak wiele wydarzeń z dzieciństwa potrafi bezpośrednio rzutować na przyszłość dorosłego człowieka!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner