Drabiny zewnętrzne dla hoteli i innych budynków

Drabiny zewnętrzne dla hoteli i innych budynków

Podstawowe zasady bezpieczeństwa, o których należy pamiętać

Właściciele obiektów użytkowych takich jak hale produkcyjne, magazyny czy hotele, które posiadają minimum 2 kondygnacje powinni pamiętać o obowiązku montażu zewnętrznej drabiny a także stosownym rozmieszczeniu informacji na terenie nieruchomości by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa jego użytkownikom. Możliwość zewnętrznej ewakuacji umożliwia montaż wysokiej jakości drabin – zarówno samych, jak również z koszami zabezpieczającymi. O tym jakie rodzaje drabin można zamontować na budynku a także jakie wiążą się z tym obowiązki, przedstawiamy w poniższym materiale. Zapraszamy do lektury.

Jak należy się zachować w sytuacji pożaru?

Gdy usłyszymy sygnał alarmowy bądź zauważymy, że coś się pali musimy jak najszybciej opuścić obiekt. Po drodze poinformujmy o tym fakcie wszystkie przebywające w nim osoby. Najczęściej budynki posiadają system powiadamiania dźwiękowego jednak, gdy taki nie zadziała warto ostrzec innych krzycząc i nawołując do ewakuacji. Pamiętaj, że ewakuując się z budynku należy wyprowadzić dzieci i osoby niepełnosprawne. Jeśli masz taką możliwość zabierz ze sobą również dokumenty oraz niezbędne leki.
Dodatkowo wezwijmy straż pożarną zaraz po opuszczBezpieczne budynki - zasady bezpieczeństwaeniu budynku (numer alarmowy 112 lub 998). Powiadamiając straż musimy powiedzieć co i gdzie się pali a także czy zagrożeni są ludzie. Nie należy rozłączać się, dopóki dyżurny nie poinformuje nas o przyjęciu zgłoszenia, gdyż może mieć dodatkowe polecenia i pytania.

Jakie rodzaje drabin można zamontować na budynku?

Drabiny mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów: aluminium, aluminium anodowanego, ze stali szlachetnej bądź stali ocynkowanej ogniowo. Mogą być również samodzielną konstrukcją bądź z tzw. koszem. Jest on obowiązkowy w przypadku drabin o długości powyżej 3 metrów. Taki kosz chroni użytkownika przed wypadnięciem z drabiny np. podczas szybkiej ewakuacji i utraty równowagi. Średnica takiego kosza powinna posiadać wymiary 700-800 mm a rozstaw obręczy wynosić nie więcej niż 0,8 metra. Pionowe pręty z kolei powinny być rozmieszczone w odległości do 0,3 metra.
Ponadto drabina powinna spełniać określone wymogi, w tym m.in. posiadać szczeble, których szerokość wynosi minimum 500 mm a na szczycie powinien znajdować się tzw. stopień zejścia. Rozstaw szczebli powinien wynosić 300 mm z kolei odstęp pomiędzy ścianą a szczeblami powinien być nie mniejszy niż 150 mm. W przypadku gdy długość drabiny przekracza 10 metrów należy dodatkowo zadbać o montaż tzw. podestów spoczynkowych, co każde 10 metrów.
Sprawdź rodzaje drabin na: https://www.crynoline.pl/

O czym jeszcze należy pamiętać montując drabinę?

Zamontowaną drabinę by była bezpieczna należy regularnie przeglądać. Przepisy mówią, że przeglądu należy dokonywać z częstotliwością wynikającą z intensywności używania drabin, jednak nie rzadziej niż raz w roku.
Wykonanie przeglądu oraz jego wynik należy odnotować. W dostarczanej do każdej naszej drabiny instrukcji obsługi i montażu zamieszczony jest wzór książki przeglądów drabiny.
Dodatkowo przy zakupie drabiny należy pamiętać, że powinna ona być odpowiednio zabezpieczona antykorozyjnie poprzez wykonanie z materiałów takich jak aluminium lub stal nierdzewna lub też poprzez nałożenie powłoki cynkowej. W przypadku braku zabezpieczenia antykorozyjnego drabina szybko ulegnie zniszczeniu w wyniku działania warunków atmosferycznych i będzie wymagała częstej i kosztownej konserwacji.

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner