Zamek Gniew - Hotel Rycerski, Pałac Królowej Marysieńki
Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego zbudowana na lewym brzegu Wisły. Powstała ponad 700 lat temu, była domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich siedzibą starostów. W wieku XIX, zamek, wielokrotnie przebudowywany (spichlerz, więzienie), ostatecznie spłonął w Wielkim Pożarze w 1921 roku. 40 lat temu ropoczął się okres odbudowy, rekonstrukcji i adaptacji wnętrz dla celów kulturalnych i turystycznych. Dzisiaj, aktywnością gospodarzy i fanów historii dorównuje Malborkowi. Dzięki nim, wielkie imprezy organizowane na miejscu - jak Vivat Vasa - Bitwa Dwóch Wazów czy Turniej Konny Jana III Sobieskiego zagościły na stałe w kalendarzach całej Polski.
Drugim historycznym miejscem, dzisiaj działającym jako hotel w pobliżu zamku, jest Pałac Marysieńki. Zbudował go ponad 300 lat temu Jan III Sobieski dla swojej żony Marii Kazimiery. Przyszły król Polski zarządzał wówczas zamkiem w Gniewie jako starosta.
Przybywający do Zamku Goście mają do dyspozycji noclegi:
☐ w Hotelu Pałacu Marysieńki (75 miejsc) w pokojach 1, 2, 3, 4-osobowych oraz apartamentach
☐ w zamkowym Dormitorium (90 miejsc) w wieloosobowych komnatach zamkowychw
☐ w Hotelu Rycerskim ****, ze SPA, krytym basenem, kręgielnią i pokojem zabaw dla dzieci
Łącznie cały kompleks Zamku Gniew może ugościć noclegiem - 250 osób.
Ceny noclegów - na telefon
Zamek Gniew - Hotel Rycerski - Pałac Marysieńki
- Konferencje, szkolenia, narady
Cały kompleks zamkowy (Zamek, Pałac oraz infrastruktura) idealnie nadaje się na spotkania biznesowe, szkolenia i konferencje w unikalnej atmosferze historycznych wnętrz. Nowoczesne wyposażenie techniczne i wielofunkcyjne pomieszczenia pozwalają na wygodne przeprowadzenie kameralnych narad lub spotkań wymagających godnej, oficjalnej oprawy. Gniew jest często miejscem goszczącym także sympozja naukowe oraz imprezy integracyjne. Posiadane zaplecze i doświadczenie pozwala na dużą elastyczność w budowie programu takich wydarzeń.
Do dyspozcji organizatorów i uczestników są sale:
- "Kapitularz" - 50 miejsc szkoleniowych (80 miejsc w układzie teatralnym)
- "Wielki Refektarz" - 120 miejsc szkoleniowych (200 miejsc w układzie teatralnym)
- "Sala Św. Jerzego" - 60 miejsc szkoleniowych (90 miejsc w układzie teatralnym)
- Kaplica zamkowa - koncerty muzyki dawnej
- "Sala Marysieńki" - 50 miejsc szkoleniowychw
- Wielki Dziedziniec (ogrzewany, pod efektownym, szklanym dachem)
- Śluby, wesela, przyjęcia okolicznościowe, biesiady
Wszystkim zainteresowanym podpowiadamy, że w Gniewie można zamówić wspaniałą uroczystość ślubną w krzyżackiej kaplicy z mszą świętą i z udziałem chóru gregoriańskiego "Schola Cantorum Gymevensis". Po ceremonii zapraszamy do Wielkiego Refektarza na przyjęcie weselne. Zmęczeni całonocnymi tańcami Goście będą mogli wypocząć w komnatach zamkowych lub w pokojach Pałacu Królowej Marysieńki Sobieskiej.
Jednak zanim to nastąpi Młodą Parę oraz weselników powita na dziedzińcu zamkowym Kasztelan Zamku, a salwa armatnia da znać okolicznej szlachcie i gawiedzi o dniu tak podniosłym i przybyciu tak zacnych gości. Nie koniec to jednak atrakcji, zwabiony salwą armatnią rycerz lubo szlachcic, może zapałać chęcią porwania Panny Młodej czy też jej druhny, a to już jeno krok do zwady i pojedynków. Asysty honorowe husarzy, salwy z armat i muszkietów, pojedynki rycerskie i szlacheckie, koncerty chóru gregoriańskiego - atrakcji i emocji mile wspominanych zatem nie zabraknie.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Zamku Gniew.
Zapraszamy na Zamek Gniew ****
- hotel, restauracja, Pałac Marysieńki nad Wisłą, na Kociewiu!