Batalia Napoleońska Będomin
W 1806 roku na ziemie polskie wkroczyła armia napoleońska, przynosząc jej mieszkańcom nadzieję na odbudowę niepodległego państwa. W listopadzie tego roku została wydana odezwa do Polaków wzywająca ich do powstania i zbrojnego odzyskania utraconej ojczyzny.
Jej autorami byli gen. Jan Henryk Dąbrowski oraz Józef Wybicki – twórca hymnu narodowego, właściciel Będomina. Słowa hymnu nawiązują bezpośrednio do wydarzeń z lat, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, jak się później okazało - w raczej ograniczonym wymiarze. Będomin to szczególne miejsce dla każdego Polaka, tu bowiem urodził się Józef Wybicki, a dziś w jego rodzinnym dworku możemy odwiedzać Muzeum Hymnu Narodowego.
Józef Wybicki razem z gen. Dąbrowskim byli aktywnymi uczestnikami kampanii napoleońskiej na ziemiach polskich w latach 1807–1812. Już z końcem 1806 i na początku 1807 roku świeżo sformowane jednostki polskie wraz z armią francuską wzięły udział w walce z oddziałami pruskimi i wojskiem rosyjskim na lewym brzegu Wisły, a także oblegały i zdobywały Gdańsk. Wydarzenia te otworzyły jeden z najbardziej heroicznych, ale i tragicznych epizodów w dziejach naszego kraju – okres Księstwa Warszawskiego.
Rok 1807… po zdobyciu Gdańska, niewielki oddział polskich żołnierzy został umieszczony w Będominie, w byłym majątku Wybickich.
Pomimo zwycięskiej wojny, przez cały czas nieznane są plany Napoleona wobec Pomorza. Polacy chcąc przymusić Francuzów drogą faktów dokonanych, wysyłają swojego najlepszego agenta, który ma doprowadzić do przejęcia Pomorza i dołączenia go planowanego nowego państwa. Tym agentem jest nie kto inny, jak sam Józef Wybicki, który pod pozorem odwiedzenia grobów bliskich przyjeżdża do Będomina. O niebezpiecznym agencie polskim dowiadują się Prusacy, których niedobitki wciąż krążą po okolicy. Sprawą priorytetową staje się unieszkodliwienie Polaka. Dodatkowo okazuje się, że w Będominie zatrzymuje się przejazdem sam cesarz Napoleon. Gdyby Prusakom udało się go porwać, losy wojny mogłyby się odwrócić…
Ciekawi będą mogli poznać samego Napoleona, a także liczne anegdoty z nim związane. Przez cały dzień losy mieszkańców dworu i stacjonujących wojsk będą ukazywać scenki teatralne. W bogatym programie nie zabraknie pokazu mody z przełomu XVIII i XIX wieku, warsztatów rzemiosł dawnych czy jarmarku z tradycyjnym rzemiosłem i rękodziełem. Nie zabraknie typowo wojskowej musztry, pokazu artyleryjskiego oraz starć oddziałów.
Spragnieni wiedzy będą mogli dowiedzieć się co robi Napoleon w naszym hymnie, poznać tajemnice polskiego munduru, czy odkryć tajemnice marszałka Davouta i Daniela Chodowieckiego.
Batalia Napoleońska - Będomin - PROGRAM 2024:
11:00 Uroczyste otwarcie i odśpiewanie hymnu
11:30 Prezentacja rodzajów wojsk
14:00 potyczka w parku
15:30 warsztaty i wykłady
18:00 inscenizacja bitwy
19:00 zakończenie dnia
Przez cały dzień prezentowane będą scenki teatralno-historyczne, pokazy rzemiosł dawnych oraz prezentacje sprzętu wojskowego
Niedziela, 25.08.2024
11:00 warsztaty i wykłady, scenki teatralno-historyczne, pokazy rzemiosł dawnych
15:00 zakończenie imprezy
Jaka pogoda będzie towarzyszyć żołnierzom napoleońskim i widzom w Będominie? Orientacyjne prognozy zapowiadają piękną, słoneczną ☀️ pogodę, z temperaturami stanowiącymi już pewne wyzwanie dla ubranych w mundury rekonstruktrów: od 24 do 26 °C w cieniu. W niedzielę, mimo słońca będzie już chłodniej podczas warszatów i pokazów. |
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Agaty Anieli Wawrzyk.
Miejsce:
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Gmina Nowa Karczma ((dojazd drogą wojewódzką nr 221 Gdańsk – Kościerzyna)
Noclegi w okolicach - są tutaj
Atrakcje w okolicach Kościerzyny - są tutaj
Atrakcje w okolicach Przywidza - są tutaj
Zapraszamy na Batalię Napoleońską 2024 w Będominie!