Szukacie rozległej przestrzeni i cichej, pięknej przyrody? Czarna Dąbrówka koło Bytowa w województwie pomorskim jest trafieniem w dziesiątkę. Ta nieduża gmina może pochwalić się czystymi jeziorami i gęstymi lasami, które pokrywają ponad 60% terenu. Mieszka tu zaledwie 43 mieszkańców na 1 km2 - 3 razy mniej niż wynosi średnia Polski. Jeśli dodamy do tego brak przemysłu, ogromne bogactwo flory i fauny to możemy być pewni - tutaj żyje się naprawdę bliżej natury.
Kilometry ścieżek i tras rowerowych, szlaków kajakowych, leśne jeziora (z niektórych można pić wodę!), spokój o każdej niemal porze roku - okolice Czarnej Dąbrówki są wprost wymarzone na wypoczynek. Dlatego z wielką przyjemnością przedstawimy atrakcje, które odwiedzający te okolice cenią sobie najbardziej. Zapraszamy na Kaszuby - do Czarnej Dąbrówki!
Noclegi (kliknij): Czarna Dąbrówka, Mikorowo, Zawiaty
Gmina Czarna Dąbrówka - atrakcje i ciekawe miejsca
Arboretum Kozin - jest położone na południe od trasy Słupsk-Lębork, 24 km od Lęborka, drogą nr 212. Zostało założone w 1997 roku, z dobrze przygotowanym zapleczem technicznym dla wypoczynku dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W arboretum zgromadzono ponad 100 gatunków drzew i krzewów. Wytyczona ścieżka wędrówki, tablice informacyjne i edukacyjne zapraszają do spacerów i zgłębiania tajników wiedzy przyrodniczej. Całość infrastruktury tworzy Leśny Kompleks Promocyjny.
W sąsiedztwie zbudowano drewnianą chatę z paleniskiem oraz szereg ławek i stołów służących wszystkim za doskonałe miejsce relaksu.
tel. (do nadleśnictwa Cewice) 59 861 34 30
Centrum Informacji Turystycznej Czarna Dąbrówka (tel. 501 923 906) - to nowoczesne i świetnie prowadzone miejsce, w którym można zasięgnąć aktualnych informacji o okolicznych atrakcjach. W lipcu i sierpniu, organizuje wycieczki dla chętnych m.in z bezpłatną opieką przewodnika. Na miejscu działa także unikalna wypożyczalnia rowerów (ok. 20 sztuk), z której można skorzystać również bezpłatnie, po uiszczeniu kaucji. CIT jest koordynatorem wielu ciekawych wydarzeń regionalnych.
Dąb Świętopełk - pomnik przyrody rosnący w okolicach wsi Krępkowice (gmina Cewice) położonej ok. 24 km od Czarnej Dąbrówki. Prawdopodobnie najstarszy dąb na Pomorzu i jeden z najstarszych w Polsce liczy sobie ok 630 - 680 lat. Dostojne drzewo mierzy 22 metry wysokości i ma 770 cm obwodu. Przy drzewie znajduje się miejsce piknikowe, do którego dochodzi edukacyna ścieżka przyrodnicza, a także niebieski szlak rowerowy. Ten ostatni - aż z Lęborka. Górujący nad sąsiednimi drzewami oraz pobliskimi polami dąb Świętopełk mocno wyróżnia się w otaczajacym go krajobrazie.
Drzewo znajduje się ok. 2 km od Krępkowic w kierunku Dziechlina - po lewej stronie drogi.
Dąb Wojsław - w odległości ok. 24 kilometrów od Krępkowic (ok. 10 km w linii prostej) we wsi Mikorowo rośnie drugi dębowy senior - wspaniały pomnik przyrody, którego wiek szacowany jest na ponad 640 lat. Zatem w dniu bitwy pod Grunwaldem przekroczył już trzydziestkę. Dzisiaj krzepkie drzewo ma 710 cm w obwodzie i ponad 25 metrów wysokości.
Dąb szypułkowy Wojsław z Mikorowa znalazł się na liście 11 najpiękniejszych drzew rywalizujących o tytuł Drzewa Roku 2013. Ostatecznie zajął 3 miejsce w Polsce. W uznaniu jego piękna mieszkańcy Mikorowa wymyślili o nim legendę, którą można odsłuchać po uruchomieniu stojącego pod drzewem starego magla. Wojsław ma własny profil na FB - tutaj
Niedaleko dębu znajduje się nowy, duży plac zabaw dla dzieci. Nieco dalej znajduje się zaospodarowane kąpielisko nad pobliskim jeziorem.
Elektrownia wodna Struga w Strudze koło Soszycy - to najstarsza hydroelektrownia wodna na rzece Słupi i najstarsza w Europie. Wiele jej urządzeń (np. turbina) działało od chwili wybudowania elektrowni (w 1896 roku) przez kolejne 113 lat. Prawdziwą sensację stanowią 2 żarówki sygnalizacyjne - jeszcze z włóknem węglowym! Są jednymi z najstarszych na świecie i od kilku lat na emeryturze - ale wciąż sprawne.
Zwiedzanie muzeum w grupach 5-30 osób.
Szczegółowe informacje na temat zwiedzania, bilety, itp. pod nr tel. 59 823 13 82
Jeziora - są na terenie gminy w liczbie 26 - piękne i o różnym charakterze. Do dyspozycji mamy duże jezioro Jasień (ponad 570 hektarów powierzchni) w sam raz na żaglówki, łodzie i kajaki, mniejsze zbiorniki mające kilkadziesiąt hektarów, wreszcie unikalne jeziora lobeliowe o niezwykle czystej wodzie (np. Pomysko, Oborowo Małe czy Modre). Są miejsca do kąpieli, są miejsca do podziwiania i fotografowania (rezerwaty) - wybór jest bardzo duży, a wrażenia niezapomniane.
Jeziora są objęte strefą ciszy - ze względu na ochronę przyrody. Na wyspach wspomnianego jeziora Jasień znajduje się największe w kraju miejsce lęgów ptaków wodnych, największe na Pomorzu centrum gniazdowania gągoła, oraz jedno z największych w skali regionu lęgowisk czernicy. Wyspy są również schronieniem dla szpaków, muchówki (małej i szarej) oraz dzięcioła zielonego.
Lasy - głównie sosnowe, mają jednak dużą domieszkę brzozy, buku, dębu i świerku. Sporo jest jarzębiny, leszczyny i jałowca, który ma dobroczynny wpływ na powietrze. Przy okazji duże zalesienie spowalnia wiatry i przyjemnie łagodzi klimat. Smakosze leśnych przysmaków będa zachwyceni - znajdziemy tutaj grzyby, borówki, jagody, poziomki i maliny. Obfitość runa leśnego znacząco wspiera przy okazji domowe, skromne budżety mieszkańców.
W lasach nie brak także zwierzyny - saren, lisów, jeleni.
Dla bezpieczeństwa licznych gatunków zwierząt i roślin utworzono m.in w południowej części gminy Park Krajobrazowy Doliny Słupi - jeden z najstarszych w Polsce. Więcej o miejscowej przyrodzie - jest tutaj
Ścieżki rowerowe - mają ponad 90 km długości. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób Czarna Dąbrówka może poszczycić się kilkoma świetnie opisanymi, dobrze wytyczonymi trasami na wycieczki rowerowe. Warto przy okazji wspomnieć, że nowoczesne, doskonale wyposażone i prowadzone Centrum Informacji Turystycznej w Czarnej Dąbrówce (tel. 501 923 906) posiada 20 rowerów turystycznych, które można bezpłatnie wypożyczyć. Potrzebna jest jedynie kaucja oraz dowód tożsamości. Po wcześniejszym uzgodnieniu można również umówić się (na potrzeby grupy zorganizowanej) z przewodnikiem, który zna świetnie okolicę i poniższe trasy:
Ścieżka rowerowa ”Nad Łupawą” – kolor czerwony - dł. 25 km. Przebieg trasy: Czarna Dąbrówka, Kozin, Zawiaty, Ceromino dalej nasypem kolejowym do Czarnej Dąbrówki.
Ścieżka rowerowa „Na kolejowym szlaku” – kolor niebieski - dł. 24 km. Jest to fragment dłuższej trasy "zwiniętych torów" wzdłuż dawnego szlaku kolejowego Lębork - Miastko. Fragment przypadający na gminę Czarna Dąbrówka biegnie od Soszycy przez Ceromino, Zawiaty, Kozin, Kozy do Kotuszewa.
Ścieżka rowerowa „Pętla kaszubska” - kolor czerwony - dł. ok. 120 km (27 km na terenie gminy - Jawory – Soszyca)
Ścieżka rowerowa „Nasypem kolejowym” - kolor żółty - dł. 18 km. Trasa Czarna Dąbrówka – Soszyca
Spływy kajakowe - to forma rekreacji oraz sprawdzenia się, bowiem dostępne rzeki - Słupia i Łupawa - mają czasem górski charakter i potrafią dostarczyć dużych wrażeń. Kajakiem można tu dotrzeć w miejsca, które mogą służyć za plenery filmów Animal Planet 7D - z pobudzeniem wszystkich zmysłów. Nic dziwnego, że coraz częściej zaglądają tutaj turyści z Europy Zachodniej niemal pozbawionej takich miejsc.
Kajaki i łódki można wypożyczyć np. w Stajni Grażyny - tutaj
Wędkowanie - to kolejna przyjemność, która przyciąga do Czarnej Dąbrówki gości z kraju i zagranicy. Szukający miejsca na wczasy wędkarskie w Polsce, zachwycą się spokojem i rytmem życia zgodnym z naturą np. nad jeziorem Mikorowskim. Gospodarzą tutaj właściciele agroturystyki Stajnia Grażyny - uroczo położonej między dwoma jeziorami. Zapraszają oni miłośników przyrody, którzy cenią sobie wypoczynek w oderwaniu od tłumów i otoczeniu pięknych krajobrazów. Ogniska z kiełbaskami, zimowe i letnie wycieczki konne oraz smaczne, domowe jedzenie dopełniają miłych wrażeń.
Można tu złowić szczupaka, lina, okonia, krasnopiórkę i płoć.
Jazda konna - to kolejna przyjemność, która zbliża człowieka z naturą w tych pieknych okolicach. Stajnia Grażyny posiada kilkanaście odpowiednio ułożonych koni, które służą jeźdźcom o różnych umiejętnościach. Mogą tutaj uczyć się jazdy dzieci, mogą też dokonalić swoją technikę zaawansowani sportowcy. Wygodę zapawnia kryta ujeżdżalnia oraz padok rekreacyjny i sportowy, co pozwala na jazdę w każdych warunkach pogodowych.
Dzieci dorośli mogą letnią porą skorzystać także z wyjątkowej atrakcji - pławienia koni w jeziorze (dzieci na kucach).
Stajnia Grażyny Mikorowo - tel. 600 435 117, tel. 727 579 577
Zielone Szkoły - mają w Czarnej Dąbrówce idealne warunki wypoczynku. Wspaniała przyroda, bardzo obszerna, urozmaicona oferta zajęć (patrz np. Wioska Dzięciecych Fantazji), możliwość kontaktu i wspólnej zabawy z miejscowymi, dzięcięcymi zespołami artystycznymi - to wszystko pozwala przeżyć naprawdę niesamowite chwile. Organizatorzy białych i zielonych szkół mogą liczyć na świetnie wyposażoną bazę noclegową oraz pełne wsparcie Centrum Informacji Turystycznej w Czarnej Dąbrówce.
UWAGA - atrakcja zamknięta na stałe. Koń trojański został w sezonie 2024 przeniesiony bliżej Trójmiasta. Więcej informacji wkrótce .... Obóz rzymski X Legionu w Oskowie - 8 km od Czarnej Dąbrówki (w kierunku Lęborka) znajduje się oryginalna atrakcja turystyczna - obóz legionistów rzymskich oraz największy na świecie drewniany koń trojański. |
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj
Czarna Dąbrówka - Kraina Naturalnej Przyjemności!