Koń Trojański i Faktoria Rzymska

Koń Trojański i Faktoria Rzymska

Cewice, Oskowo 78, pomorskie
MiejscowośćOskowo
Kontakt
+48 797 637 302

 UWAGA - ATRAKCJA ZAMKNIĘTA NA STAŁE! 

Koń trojański został w częściach przeniesiony bliżej Trójmiasta! Atrakcja zostanie uruchomiona w sezonie 2025. Więcej informacji wkrótce ...

Faktoria Konia Trojańskiego to jedno z tych zadziwiających miejsc, które powstają dzięki wyjątkowemu poświęceniu prywatnych osób - prawdziwych pasjonatów. O skali przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że znajdująca na jej terenie replika słynnego konia trojańskiego trafiła do Księgi Rekordów Guinessa.

Inne atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj

Koń Trojański Oskowo

Budowla mierząca 16,35 metrów wysokości, 15,60 metrów długości oraz 6,25 metrów szerokości waży 35 ton. Do jego budowy zużyto 56 m3 drzewa modrzewiowego i sosnowego oraz 900 kg różnego rodzaju łączników, wkrętów i śrub. Wejście do środka umożliwiają specjalne schody. Dodatkową atrakcją jest platforma widokowa znajdująca się na poziomie 12 metrów. Koń trojański, wyposażony w ogromne koła, pełni zatem jak najbardziej użytkową funkcję wieży widokowej. Budowę wspierały: firma Agrochembud oraz gmina Cewice.

Koń Trojański zdobył sławę w starożytności jako podstępny podarunek-kryjówka dla 12 uzbrojonych wojowników. Potraktowany jako podarunek, został wprowadzony w obręb murów Troi. Ponad 3 tysiące lat temu podstęp z Koniem Trojańskim pomógł Grekom zdobyć Troję, a współcześnie jest określeniem niebezpiecznego wirusa służącego do przejmowania kontroli nad komputerami.

Niektórych może zdziwić fakt, że koń trojański znajduje się na terenie rzymskiego obozowiska. Pierwsza wzmianka o drewnianym koniu (jego istnienie nie zostało naukowo potwierdzone) pojawiła się u Homera, greckiego pieśniarza, który przypomniał losy Troi. Minęło wówczas prawdopodobnie już ok. 6 wieków od zburzenia słynnego miasta przez Greków.
Rozbudowaną legendę o koniu trojańskim zawdzięczamy Wergiliuszowi, rzymskiemu poecie, żyjącemu kolejne ok. 6 wieków później.

Labirynt Minotaura Oskowo

Drewniany labirynt w Oskowie posiada korytarze o łącznej długości ponad 610 metrów. W przejściu i wyjściu z labiryntu pomocne są wskazówki zawarte w łamigłówkach i zagadkach, które znajdziemy w różnych miejscach tej konstrukcji. Dzięki niespodziankom tę atrakcję można by nazwać Labiryntem Zagadek... Nazwa labiryntu pochodzi od mitu greckiego - opisanego - tutaj

Faktoria Rzymska Oskowo

Pomysłodawcą, właścicielem, głównym przewodnikiem, a nawet i wykonawcą wielu elementów wystroju Faktoria Rzymska OSKOWO koń trojańskiFaktorii Rzymskiej w Oskowie jest Pan Wiesław Formela. Ten prawdziwy pasjonat historii starożytnej zachwycił się spektakularnymi osiągnięciami żołnierzy rzymskich, którzy w większości byli jednocześnie bardzo sprawnymi rzemieślnikami. Śledząc ich losy, poznając szczegóły bitew, wyposażenia oraz życia codziennego legionistów przemierzył tysiące kilometrów w całej Europie. Dotarł do większości  miejsc słynących z rzymskich budowli lub pól bitewnych.

Pan Wiesław, bazując na tych doświadczeniach, stworzył fort rzymski w Małoszycach koło Lęborka. Niestety wkrótce został zmuszony, wskutek trudnych do rozwiązania nieporozumień, do rozebrania tej wyjątkowej budowli.

Rzymska Faktoria Konia Trojańskiego w Oskowie (gmina Cewice) jest efektem drugiego już ogromnego nakładu pracy, czasu i znaczących pieniędzy poświęconych dla odtwarzania historii żołnierzy rzymskich. Obóz jest jednocześnie bazą dla przyjaciół p. Wiesława, współtworzących z nim oddział żołnierzy - Legion X.

Faktoria zwyczajowo jest czynna od 1 maja do 30 września codziennie od godz. 11.00 do godz. 18.00
Po sezonie, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym jest możliwe zwiedzanie obiektu przez grupy zorganizowane. Wielkość obozu i posiadane wyposażenie pozwalają na sprawną organizację różnego rodzaju wydarzeń. Należy tu wymienić m.in:

- lekcje historii z wykorzystaniem rekwizytów,Obóz rzymski OSKOWO pomorskie
- pokazy musztry rzymskiej, walk z barbarzyńcami,
- strzelanie z łuku, rzuty włócznią,
- degustacja rzymskich przysmaków,
- przejażdżki konne, przejazdy rydwanem
- imprezy integracyjne

Faktoria Rzymska i Koń Trojański
Oskowo, gmina Cewice


Osobiste poświęcenie rzymskich legionistów z Legionu X zostało już docenione w wyjątkowy sposób. Grupa kilkunastu rekonstruktorów otrzymała prestiżowe zaproszenie do udziału w corocznym święcie narodzin Wiecznego Miasta - Natale di Roma.
Legioniści, pod wodzą P. Wiesława Formeli, uczestniczyli nie tylko w tradycyjnym pochodzie triumfalnym, ale także brali udział w wielkiej, pokazowej bitwie. Było to kolejne wyróżnienie i podkreślenie umiejętności polskich rekonstruktorów z Oskowa, Cewic i Lęborka,

Ciekawostki na temat rzymskich legionistów (wymogi, trening itp.) - są opisane tutaj

      Rzymianie Oskowo - spotkanie z historią legionów rzymskich!

Noclegi jazda konna wędkowanie Kaszuby - Stajnia Grażyny

Galeria
Udostępnij
U Stolema
Stadnina Kolano
Malinówka
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner