KWIDZYN (38 km od Malborka) - stolica Dolnego Powiśla - jest ciekawym punktem na turystycznej mapie województwa pomorskiego. Od 2013 roku lepiej skomunikowany za sprawą zbudowanego mostu przez Wisłę jest ciekawym miejscem na zatrzymanie, odpoczynek, a może i dłuższy przystanek. Tym bardziej, że nieduże (ok. 39 tys. mieszkańców), ale prężne gospodarczo miasto stara się by turyści wywieźli stąd przyjemne wrażenia. Malownicze, spokojne okolice Kwidzyna wyróżniają się mieszanką zalesionych pagórków, dolinek rzek, strumieni oraz licznych jezior i stawów. Polodowcowy krajobraz sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, który ułatwiają wytyczone szlaki turystyczne. Fani wycieczek rowerowych, konnych przejażdżek, spływów kajakowych, wędkowania i spacerów znajdą tutaj z pewnością coś w sam raz dla siebie. Walory turystyczne Kwidzyna, Sztumu i Prabut podnoszą ciekawe zabytki historyczne. Zapraszamy na Dolne Powiśle!
Noclegi (kliknij) - Kwidzyn, Laskowice, Postolin, Rakowiec, Sypanica, Sztum
Atrakcje Kwidzyna i okolic
Największą atrakcją regionu jest Zamek Kapituły Pomezańskiej, z racji swej konstrukcji często postrzegany mylnie jako krzyżacki. Ten bardzo ciekawy, wielki zespół obronny jest złożony z zamku i potężnej katedry, uzupełnionej w przeszłości ufortyfikowanym przedzamczem. Całość zaplanowano interesująco i przezornie. Jedna z wież zamku była dzwonnicą katedry, a budynki otaczające dziedziniec miały podwójne ganki ze strzelnicami: od wewnątrz murów i na zewnątrz.
Zamek jednak najbardziej wyróżnia najdłuższe i największe gdanisko (latryna) w Polsce. Ta średniowieczna ubikacja jest połączona z zamkiem przy pomocy 50 metrowego, masywnego, obronnego ganku. Obecnie możemy tu oglądać zbiory muzealne (przyrodnicze, historyczne) i podziwiać wnętrze katedry. W 2007 odkryto tu jedyne w Europie, sensacyjne groby 3 wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego, którzy popadli z różnych względów w niełaskę i nie zasłużyli na pochówek w Malborku. Staranne, niezależne od siebie badania potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia. Artykuł o znalezisku opublikowała nawet międzynarodowa edycja opiniotwórczego The New York Times - Herald Tribune. I tak spoczywają tutaj:
1. Werner von Orseln - aktywnie dążył do zreformowania różnych sfer życia Zakonu. Wielu braciom to się nie podobało. Możliwe, iż w takiej atmosferze niechęci łatwiej doszło do zamachu na życie wielkiego Mistrza. Zginął przed Złotą Bramą na zamku malborskim, ugodzony sztyletem przez rycerza zakonnego. Zamachowca uznano za obłąkanego - być może, aby nie prowadzić zbyt szczegółowego dochodzenia.
2. Ludolf Konig von Wattzau - zgodnie z przekazami historycznymi cierpiał na chorobę psychiczną (napadł nawet na swojego lekarza). Posądzany o dopuszczenie do zniszczenia przez Litwinów dużej części państwa zakonnego, jeszcze mocniej podupadł na zdrowiu
3. Henryk von Plauen - obrońca Malborka (po bitwie pod Grunwaldem) - był bardzo nerwową i porywczą osobą. Z tego powodu został zdetronizowany, a po wykryciu potajemnych kontaktów z Polakami (aby mu pomogli znowu zostać Mistrzem) - osadzony w celi więziennej. Spędził tam 15 lat. Szczegółowe badania chemiczne wykazały, iż stosowano wobec niego specjalną dietę mleczną, sprzyjającą utrzymaniu przy życiu. Prawdopodobnie w uznaniu, mimo wszystko, jego zasług podczas obrony Malborka.
(informacje i zdjęcie uzyskane dzięki uprzejmości p. Bogumiła Wiśniewskiego, archeologa z urzędu miejskiego w Kwidzynie)
Krypta Wielkich Mistrzów została przygotowana i udostępniona zwiędzającym katedrę w 2010 roku. Można w nich zobaczyć odtworzone pochówki wspomnianych dostojników zakonu oraz wydobyte znaleziska z wykopalisk archeologicznych. Gospodarzem tego miejsca jest Kwidzyńskie Centrum Kultury.
Kwidzyn, ul. Katedralna 1, tel. 55 646 37 8. Czynne: maj-wrzesień 9.00-17.00 (kasa do 16.30); październik-kwiecień 9.00-15.00 (kasa do 14.30). Więcej www.zamek.kwidzyn.pl
Punkt widokowy z panoramą na Kwidzyn i okolice serwuje wieża dzwonna Katedry o wysokości prawie 60 metrów. Na górę prowadzi 213 drewnianych schodów, które prowadzą m.in obok 4 dzwonów katedralnych. Wejście jest możliwe w grupach 10 osobowych z przewodnikiem, który jest zwykle obecny w Tabularium (tel. 55 273 21 21) - sklepie z pamiątkami przy Katedrze - tutaj. Tam też odbywa się sprzedaż biletów wstępu na wieżę (8 zł normalny, 6 zł ulgowy) w godz. 9.30-17.
Warto podkreślić ciekawe opowieści przewodnika - pasjonata podróży i historii Kwidzyna.
Szukających dobrego smaku i świetnie przygotowanych potraw - zapraszamy do kameralnej restauracji, która od lat jest symbolem dobrej kuchni.
Restauracja i Pensjonat Maxim
Kwidzyn, ul. SŁowiańska 10
tel. 55 279 63 18
e-mail: reception.maxim@wp.pl
www.maxim-kwidzyn.pl Czynne codz. 12-22
Nastrojowość i klimat tego miejsca sprzyja spotkaniom prywatnym i biznesowym. Dyskrecja jest dewizą właścicieli restauracji. Organizowane są tutaj także bankiety, spotkania, pokazy oraz imprezy rodzinne w konkurencyjnych cenach. W 2 salach łącznie można urządzić przyjęcie na 50 osób. Goście restauracji Maxim zawsze mogą liczyć na przyjazną atmosferę oraz miłą i profesjonalną obsługę.
Dania kuchni europejskej i polskiej.
Miejsca dla niepalących.
Restauracja Maxim jest położona niedaleko zamku w Kwidzynie.
Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji - jest znaczącym punktem na mapie rekreacyjnych atrakcji miasta. Składa się z hali sportowo-widowiskowej na 1,5 tysiąca miejc oraz wielofunkcyjnej pływalni. Pływalnia posiada duży basen 25x12,5 m, brodzik dla dzieci, wanny z hydromasażem, basen do nauki pływania i 90 metrową zjeżdżalnię. Na terenie kompleksu działa również siłownia, sauna oraz sala do squasha.
Rezerwacja tel. 55 646 58 14
Więcej informacji - jest tutaj
Kwidzyn, ul. Wiejska 1A
Miłosna - tereny rekreacyjno-wypoczynkowe w Kwidzynie - z bogatą historią sportu jeździeckiego i hodowli koni, którą zapocżątkował jeszcze Fryderyk II Wielki. Po kolejnej inwestycji Prus w przeniesienie stadniny spod Zamku i budowę nowego ośrodka na 34 hektarach powstało samodzielne "końskie" miasteczko. Dalsza historia Miłosnej obfitowała w wiele wspaniałych osiągnięć sportowych, polskich przedwojennych i powojennych zawodników. Także dzisiaj konie i jazda konna są główną atrakcją terenów Miłosnej przyległych do Kwidzyna.
Ośrodek w Miłosnej posiada certyfikat Polskiego Związku Jeździectwa kategorii I.
Park Dendrologiczny MIŁOSNA - ogród o powierzchni blisko 3 hektarów, w którym znajdziemy gatunki drzew rodzimych (m.in brzoza, sosna, modrzew, dąb, buk) oraz obcych (tulipanowiec, berberysy, miłorząb chiński). W Parku rosną także syberyjskie krzewy, ozdobne tuje z różnych części świata oraz duża kolekcja sosen z Ameryki Południowej i Środkowej, Afryki, Azji i Europy. Na terenie ogrodu znajduje się wiata dla kilkunastu osób.
Co roku przybywają nowe gatunki roślin ciesząc m.in odwiedzających to miejsce turystów.
Atrakcje w okolicach Kwidzyna
BIAŁY DWÓR w Podzamczu koło Kwidzyna jest zabytkowym obiektem o burzliwej historii, który po rekonstrukcji zaczął pełnić funkcję kameralnego miejsca noclegowego z restauracją. Tych zatem, którzy cenią sobie klimat historycznych wnętrz oraz współczesne wygody zapraszamy do Białego Dworu. Widok z przeszklonej oranżerii w kierunku Wisły potrafi zrobić wrażenie!
Więcej informacji oraz zdjęć - jest tutaj
BIAŁA GÓRA i jej zabytkowa śluza wodna (ok. 25 km od Kwidzyna) - to ulubione miejsce wycieczek, spacerów i pikników. Malownicze widoki na Wisłę rozpościerające się z wałów przeciwpowodziowych zachęcają do odpoczynku i zwolnienia rytmu życia.
Śluza powstała ponad 100 lat temu, na zakończenie sporów o zagospodarowanie wody z Wisły pomiędzy Gdańskiem, a Malborkiem i Elblągiem.
Więcej informacji oraz zdjęć z Białej Góry - jest tutaj
PRABUTY - to nieduża miejscowość położona 21 km na wschód od Kwidzyna. Pod względem atrakcji turystycznych znana najbardziej z zachowanych, unikalnych podziemi służących wodociągom. Mające ponad 300 lat, dawne wodociągi miejskie w Prabutach są obecnie udostępnione do zwiedzania. Podziemna trasa jest dobrze zabezpieczona i oświetlona.
Zbudowane w XVIII wieku przy wsparciu finansowym króla Prus Fryderyka Wilhelma miały położyć kres pladze licznych pożarów miasta. Wejście do nich znajduje się przy ulicy Reja w fundamentach dawnego muru miejskiego. Wysokość kanałów zbudowanych z czerwonej, pruskiej cegły wynosi od 200 do 230 cm, a szerokość od 120 do 130 cm. Długość korytarza głównego sięga 120 m. Od kanału głównego odchodzą 2 korytarze boczne (o długości 45 i 42 metrów), rozpoczynające i kończące zbiornikami, które można obejrzeć przez specjalne otwory. Zbiorniki zwieńczone były studniami, a od XIX wieku pompami.
Podziemna trasa zabytkowych wodociągów jest zarządzana przez Prabuckie Centrum Kultury i Sportu, które zaprasza do zwiedzania tej atrakcji w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia.
Informacje i rezerwacje tel. 884 800 115
Inną ciekawostką związaną z wodą jest oryginalna fontanna Rolanda. Ponad stuletnia budowla zwieńczona posągiem rycerza Rolanda początkowo znajdowała się w centrum Berlina. Po przenosinach w 1929 roku stała się miejscową, prestiżową atrakcją.
Warto też wspomnieć o ruinach zamku krzyżackiego w Prabutach. Po dużej warowni zostały co prawda tylko nieliczne fragmenty, ale zostały one uzupełnione bardzo ładną miniaturową makietą. Miniatura zamku w Prabutach (w skali 1:16) została nagrodzona w konkursie „Pomorskie perły w koronie 2010.
Dodatkowym walorem tego miejsca jest ładna panorama na rezerwat ptactwa wodnego - jezioro Liwieniec.
Więcej o atrakcjach w Prabutach - jest tutaj
SZTUM - nieduża miejscowość położona na trasie do Malborka, znana z pozostałości krzyżackiej warowni. Zamek w Sztumie powstał jako wysunięty obiekt broniący stolicy Państwa Zakonnego oraz pełniący funkcję bazy wypadowej do podbojów Litwy. Wielcy mistrzowie zakonni wykorzystywali później Sztum jako letnią rezydencję i bazę wypoczynkową np. podczas polowań. Ulrich von Jungingen, który poległ w przegranej bitwie pod Grunwaldem, utrzymywał tutaj mini zoo m.in z niedźwiedziami oraz egzotycznymi lwami i wielbłądami.
Dostojnicy krzyżaccy przyjeżdżali do Sztumu także w celach zdrowotnych. Kiepska woda pitna w Malborku wywoływała m.in kamicę nerkową, a miejscowa, o znacznie lepszych parametrach, była postrzegana jako lecznicza. Warto wspomnieć, iż zamek w Sztumie oferował dostojnikom wysoki standard. Oprócz pieców były tutaj nawet łazienki z wannami.
Zamek podupadł w czasie potopu szwedzkiego, kiedy to Szwedzi wywozili z Polski nawet materiały budowlane. Ze Sztumu wyjechali obładowani m.in kaflami z rozebranych pieców. Kolejną rozbiórkę zarządziły już władze pruskie pozyskujące cegłę do budowy budynków urzędowych. Ogólnokrajową akcję przerwał protest intelektualistów niemieckich przeciwnych likwidowaniu historycznych budowli.
Dzisiaj przy zamku działa jedno z najstarszych w Polsce bractwo rycerskie. W sezonie, na dziedzińcu odbywają się turnieje, pokazy walk rycerskich oraz imprezy rekreacjne.
Ciekawe wydarzenia, imprezy w Kwidzynie - są tutaj
Piękny Kwidzyn nocą...
Atrakcje sąsiedniego miasta Gniew (po drugiej stronie Wisły) - są tutaj
Atrakcje sąsiedniego miasta Malborka - są tutaj
Zapraszamy do Kwidzyna!