Śluza Biała Góra - zabytek hydrotechniczny

Śluza Biała Góra - zabytek hydrotechniczny

Biała Góra, pomorskie

Biała Góra (27 km od Malborka) i jej śluza wodna - to ulubione miejsce wycieczek i spacerów - za sprawą malowniczych krajobrazów. Ma również swoją ciekawą historię sporów o wodę. Ponad 500 lat temu Wisła płynęła tutaj dwoma korytami, co utrudniało żeglugę. W pobliżu wędrowała zaś rzeka Nogat, zmierzająca dalej do Malborka i Elbląga. Gdańszczanie postanowili skierować do Wisły górną część Nogatu - obecną rzekę Liwę. Wówczas z kolei elblążanie zrobili przekop przy Wiśle kierując jej wody do Nogatu. I tak przez kilkaset lat próbowano zagospodarować wodę - w atmosferze kłótni i towarzystwie powodzi, które zwykle miały swoje, nieprzewidywalne plany. Wreszcie 100 lat temu zakończono spory budową śluzy.

Śluza Biała Góra

Śluza Niała Góra - atrakcje PowiślaObecnie Nogatem płynie do Malborka ok. 3% wody, zaś pozostałe 97% (o nazwie Leniwka) zmierza w kierunku Tczewa i Gdańska. Wyremontowana, stylowa konstrukcja przyciąga wzrok fanów budownictwa wodnego, ale także innych zwiedzających. Zadbane otoczenie zachęca do zrobienia piknikowego postoju i pamiątkowych zdjęć.

Śluza Biała Góra jest bardzo dobrze widoczna w zbliżeniu na mapie satelitarnej poniżej.

Z Białej Góry możemy też dostać się do leżącego w pobliżu Piekła (+ 1,5 km). Prawdziwego, a jakże. Na dowód można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle tablicy z nazwą miejscowości. Prawdopodobnie jest wspomnieniem strasznych wirów na rzece, które dawały się ongiś we znaki wiślanym flisakom.
Kawałeczek dalej jest z kolei raj. Leśny co prawda, ale piękny. Także wiekowo, bo rosnące tam drzewa sięgają 150 i więcej lat. To reliktowa pozostałość dawnych lasów na Żuławach - objęta ochroną rezerwatową jako "Las Mątawski".

Inne atrakcje turystyczne w rejonie Sztumu i Malborka - są tutaj

Zapraszamy do pięknej agroturystyki Klimbergowice koło Sztumu!

Agroturystyka Klimbergowice sauna wędkowanie

Inne noclegi w okolicach Białej Góry i Sztumu - są tutaj

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner