Matka Boska w Matemblewie

  • Miasto : Gdańsk
  • Ulica : Matemblewska 9
logo
A A

Miało się to wydarzyć w 1763 roku. Kapliczka Matki Boskiej MatemblewskiejPewien wieśniak z okolic Gdańska, zatrudniony przy wyrębie drzewa w klasztornych lasach, wrócił wieczorem do domu. Wszedł do ubogiej chatki i spojrzał z niepokojem na brzemienną żonę. Pomimo zbliżającego się terminu porodu kobieta nie przerywała pracy w gospodarstwie. Odmawiając wieczorną modlitwę, oboje prosili Boga o pomyślny przebieg rozwiązania. Mężczyzna dodał prośbę do Matki Bożej, by poród nie zaskoczył ich w czasie jego nieobecności i żeby mieli dość czasu na sprowadzenie akuszerki z Gdańska. Umocnieni na duchu położyli się spać.

W środku nocy wieśniak poczuł, że żona szarpie go za ramię.- Wstawaj, zaczyna się!- Mężczyzna ubrał się w pośpiechu i wybiegł z domu po lekarza. Pogoda była straszna - zimno, silny wiatr zacinał mokrym śniegiem. Postanowił iść na skróty, gnany niepokojem o zdrowie żony i przyszłego potomka. Niestety wkrótce ta decyzja okazała się fatalna. Na jednej z zarośniętych ścieżek wieśniak upadł i stracił przytomność. Gdy się ocknął, nie mógł zrozumieć, co się dzieje. Wiatr ucichł, śnieg z deszczem już nie zacinał. Dookoła panowała cisza. Leżał na leśnej polanie, otoczonej wysokimi drzewami. Bez trudu rozpoznał okolicę.

Przed kapliczką- To Matemblewo - pomyślał - muszę się spieszyć. Zerwał się, by biec dalej, gdy nagle dostrzegł na drodze jakąś postać, jaśniejącą nieziemskim światłem. Była to Matka Boska. Zdziwiło go, że ukazała się mu się taka, jaką była w drodze do Betlejem - brzemienna. W niewytłumaczony sposób, bez słów, przekazała mu dobrą nowinę: - Wracaj do domu, lekarz niepotrzebny. Masz ślicznego synka.

Oszołomiony cudownym objawieniem wieśniak wrócił do domu, gdzie oczekiwała go żona ze świeżo wykąpanym niemowlęciem, w śnieżnobiałym zawiniątku. Następnego dnia szczęśliwi rodzice opowiedzieli o całym wydarzeniu proboszczowi w Matarni. Niedługo potem na matemblewskiej polanie powstała kapliczka z postacią Matki Bożej Brzemiennej, do dziś otoczonej tu szczególną czcią i przynoszącej pomoc matkom oczekującym potomstwa.

Dziś na miejscu objawienia znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej. Gdańsk, ul. Matemblewska 9 , www.matemblewo.pl

Na podstawie książki Andrzeja Januszajtisa "Legendy dawnego Gdańska"


Więcej legend - patrz tutaj