Arboretum Wirty park leśny - Nadleśnictwo Kaliska

Arboretum Wirty park leśny - Nadleśnictwo Kaliska

Wirty, pomorskie
Miejscowość Wirty

Arboretum Wirty - (5 km od Zblewa, 17 km od Starogardu Gdańskiego,  nad jeziorem Borzechowskim) - to najstarszy w Polsce leśny ogród dendrologiczny. Został założony w 1875 r. przez nadleśniczego Adama Putricha na fali panującej wtedy w Europie mody na zadrzewienie gatunkami z innych stref klimatycznych.

Do lat pięćdziesiątych XX wieku staraniem nadleśniczych Kazimierza Szulisławskiego i Józefa Pozorskiego wzbogacono kolekcję o nową aleję drzew egzotycznych i zajmujące około 0,44 ha alpinarium. W latach 80-tych zasadzono m.in. wiele drzew dalekowschodnich i zmodernizowano techniczne zaplecze arboretum. Składa się ono z gospodarczej wyłuszczarni szyszek, klimatyzowanych komór chłodniczych do przechowywania nasion, magazynu szyszek, punktu sprzedaży sadzonek (dużo ciekawych sadzonek w ofercie) oraz szklarni.

Arboretum Wirty - najstarszy park leśny w Polsce

Arboretum WirtyDziś Arboretum w Wirtach przeżywa swą drugą młodość. Zachwyca swym pięknem i przez to stało się pozycją obowiązkową dla każdego turysty. Ogród podzielony został na cztery części: ogród dendrologiczny, roślinność europejska, amerykańska i azjatycka. Na 33 hektarach, pośród ponad 450 gatunków drzew i krzewów stworzono m.in. ścieżkę widokową oraz dydaktyczną o długości około 2,7 km, pozwalającą poznać różne typy lasów oraz sposoby ich zagospodarowania i ochrony. Absolutnie nie wolno przegapić najciekawszych okazów ogrodu, a są to m.in. cyprysik groszkowy oraz tulipanowiec amerykański:-)
 
Na terenie arboretum znajduje się grób syna założyciela ogrodu Adama Putricha.

Istnieje możliwość wynajęcia wiaty turystycznej oraz zorganizowania ogniska. Zorganizowane grupy mogą także skorzystać z opieki przewodnika. 

Przed wyjazdem można zerknąć na stronę www.arboretumlesne.gdansk.lasy.gov.pl, żeby zapoznać się z aktualnościami w Wirtach.

Uwaga! Przy drodze Borzechowo-Wirty rośnie 300-letnia lipa, która wg legendy pomaga ludziom w kłopotach - pod warunkiem, że się ją pocałuje...

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner