Ogród botaniczny Gołubie - piękne miejsce z krętymi dróżkami i uroczymi zakątkami zachęcającymi do zatrzymania się i podziwiania urody otaczających kwiatów, krzewów i drzew. Ogód jest szczególnie atrakcyjny w porze kwitnienia rododendronów i azalii.
Na powierzchni prawie 4 hektarów zgromadzono tutaj 7000 gatunków roślin pochodzących z różnych obszarów Ziemi, w tym 200 chronionych. Są wśród nich rośliny wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Znaczące miejsce zajmują osobliwości flory Pomorza.
Zbiory roslinne są podzielone na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin ozdobnych, arboretum i zadrzewienia. Rośliny są zgrupowane zgodnie z naturalnymi zbiorowiskami i obszarami występowania na Ziemi.
Ogród prowadzi współpracę z wieloma uczelniami w Polsce i za granicą. Patronat naukowy nad Ogrodem sprawuje Katedra Ekologii Roślin Uniwersytetu Gdańskiego. Ilość i jakość zbiorów umożliwia prowadzenie zajęć dydaktycznych dla uczniów oraz studentów, a turystów zachęca do spacerów, obserwacji oraz sesji fotograficznych. Na miejscu dostępny jest także przewodnik.
Popularne ścieżki dydaktyczne:
- "Rośliny z epoki dinozaurów oraz inne osobliwości"
- "Rośliny chronione oraz zagrożone wyginięciem w kolekcji Gołubieńskiego Ogrodu Botanicznego”- najważniejsza ścieżka dydaktyczna Ogrodu
- "Na zdrowie! Ziołowy zakątek- rośliny lecznicze".
Gołubie, ul. Botaniczna 21, tel. +48 600 872 501
Dojazd - patrz na mapie satelitarnej
Godziny otwarcia, ceny biletów wstępu - są tutaj
Noclegi w Gołubiu - są tutaj, w sąsiednim Pierszczewie - są tutaj