Muzeum Wdzydze - Kaszubski Park Etnograficzny
Muzeum Wdzydze (dawniej Wdzydze Kiszewskie) - ma już ponad 100 lat i chlubi się kolekcją prawie 50 zabytkowych budowli drewnianych. To pierwsze w Polsce muzeum skansen na wolnym powietrzu. Zostało założone w 1906 r. przez Teodorę i Izydora Gulgowskich w XVIII-wiecznej gburskiej chałupie. Na początku zawierało zbiór sprzętów domowych i gospodarskich oraz ... cenną kolekcję czepców haftowanych złotem. Taki był początek...
Muzeum Wdzydze
Dzisiaj Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny - rozciąga się na terenie 22 hektarów pięknego terenu położonego nad brzegiem jeziora Gołuń. Zwiedzający mogą podziwiać urzekające bogactwo dawnej architektury drewnianej Pomorza - Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich z okresu od XVII do XX wieku. Odwiedzającym Muzeum udostępniono wyposażone chaty, dwory, zagrody, karczmy, także kościół (250 lat), szkołę (150 lat), wiatraki (120 lat), kuźnię, tartak i wiele innych obiektów.
W zagrodach prezentowane są: metody ucierania tabaki i mielenia zboża, pranie, maglowanie, krawiectwo, tkactwo, praca kowala, kołodzieja i robotnika leśnego. Patrząc na starannie przygotowane ekspozycje można się poczuć jakby przeniesionym w inne czasy, w inny świat. Można nawet wziąć ślub w zabytkowym kościele przeniesionym do skansenu ze wsi Swornegacie.
Muzeum proponuje różnorodne warsztaty i pokazy, zarówno dla zwiedzających indywidualnie jak i dla grup. Ogromny obszar parku etnograficznego pozwala odpocząć wśród otaczających budynki ogrodów, sadów, pól i zagajników.
Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano interaktywną wystawę „Muzeum do zabawy?” - na której dzieci mogą doświadczyć przeszłości i zaplanować muzeum przyszłości. To wystawa, na której wolno dotykać eksponatów: sprawdzić, jak się śpi pod pierzyną, zajrzeć do wnętrza żeliwnej wafelnicy i poszperać w kuchennym kredensie. Opowiada o różnych muzeach istniejących na świecie; wyjaśnia, do czego w ogóle są nam potrzebne kolekcje muzealne; pokazuje, jakiego rodzaju eksponaty można gromadzić na przykład w skansenach. Stawia dzieciom i dorosłym pytanie: „Co dla ludzi ma znaczenie?”. W ten sposób wystawa uświadamia zwiedzającym, że badaniom nigdy nie ma końca, a historia i tradycja cały czas się tworzą.
Na terenie Muzeum zwiedzić można również wystawę pt. „Wdzydzanie” prezentującą w formie fotografii i zanotowanych przez badaczy opowieści codzienne życie najbliższych sąsiadów muzeum – zwyczajnych mieszkańców wsi Wdzydz, echa wielkiej, skomplikowanej historii i dramatów ludzkich z nią związanych, powolną, acz nieuniknioną modernizację wsi, przełom lat 80. i 90., rozbudowę muzeum, narodziny oraz rozwój powszechnej turystyki i wreszcie – pojawienie się turystycznej infrastruktury w jej współczesnym wydaniu, która ze spokojnej enklawy wśród kaszubskich lasów przeistoczyła Wdzydze w tętniące życiem miejsce letniego wypoczynku. Ekspozycja powstała z chęci włączenia lokalnej społeczności w życie Muzeum (poprzez zaangażowanie w tworzenie wystawy) oraz pokazania zwiedzającym życia wsi miejsca, z którego Muzeum wyrasta.
Muzeum we Wdzydzach tętni życiem także dzięki koncertom i piknikom ściągającym turystów z kraju i zagranicy.
Od ponad 40 lat organizowany jest w trzecią niedzielę lipca Jarmark Wdzydzki. Jest to największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna. Jarmark Wdzydzki przyciąga corocznie kilkanaście tysięcy osób, wśród których są mieszkańcy Pomorza, jak i turyści masowo przyjeżdżający tutaj na wakacje. Z myślą o nich Muzeum przygotowuje bogaty program imprezy na cały dzień w różnych zakątkach 22-hektarowego terenu. Są w nim występy zespołów folklorystycznych, koncerty muzyki poważnej, pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć, połączone z możliwością ich nauki i zakupu gotowych wyrobów. Liczne rodzinne gry i zabawy ludowe, konkursy z nagrodami, a także spotkania z twórcami, rzemieślnikami i artystami gwarantują wszystkim dobrą zabawę, miły nastrój i niezapomniane wrażenia. Informacji o terminie Jarmarku proszę szukać tutaj.
Latem można także popłynąć w rejs statkiem Białej Floty.
Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach
Wdzydze, ul. T. i I. Gulgowskich 68
www.muzeum-wdzydze.gda.pl
Tel. 58 686-12-88, tel. 58 686-11-30
Aktualności na Facebook - są tutaj
Na mapie satelitarnej możemy obejrzeć dosyć szczegółowo położenie poszczególnych zabudowań.
Wieża Widokowa nad Jeziorem Wdzydze - z widokami zapierającymi dech w piersiach
Kalwaria Wielewska - jedna z głównych atrakcji turystycznych południowej części Kaszub
Juszki - malutka, urzekająca, zabytkowa wieś na Kaszubach
Kościerzyna - atrakcje w mieście i w okolicy
Noclegi Wdzydze - są tutaj