50. Jarmark Wdzydzki 2025

50. Jarmark Wdzydzki 2025

Wdzydze, ul. Teodory i Izydora Gulgowskich 68 - Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny, pomorskie
Miejscowość Wdzydze
Termin

Jarmark Wdzydzki 2025  to największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna. Organizowana na terenie muzeum od 1973 r. obecnie odbędzie się już po raz 50!. Termin Jarmarku przypada jak zawsze  w trzecią  niedzielę  lipca, czyli 19 - 20 lipca 2025 roku.

Jarmark Wdzydzki przyciąga corocznie kilkanaście tysięcy osób, wśród których są Jarmark Wdzydzki Wdzydze 2025mieszkańcy Pomorza, jak i turyści masowo przyjeżdżający tutaj na wakacje. Z myślą o nich Organizator - Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach przygotowuje bogaty program imprezy na cały dzień w różnych zakątkach 22-hektarowego terenu. Są w nim występy zespołów folklorystycznych, koncerty muzyki poważnej, pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć - połączone z możliwością ich nauki i zakupu gotowych wyrobów. Liczne rodzinne gry i zabawy ludowe, konkursy z nagrodami, a także spotkania z twórcami, rzemieślnikami i artystami gwarantują wszystkim dobrą zabawę, miły nastrój i niezapomniane wrażenia.

PROGRAM JARMARKU WDZYDZKIEGO 2025:

● największy kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego na Kaszubach: wystawa prac twórców ludowych, artystów, rzemieślników i rękodzielników z Pomorza i innych regionów Polski
● pokazy i warsztaty wiejskich zajęć i rzemiosł, sztuki ludowej i rękodzieła
● występy zespołów folklorystycznych
● koncerty muzyki dawnej i tradycyjnej
● gry, zabawy, konkursy
przysmaki kuchni regionalnych: andruty, pieczywo na zakwasie, sery kozie i owcze, kiszki i wędzonki, sękacze, pierogi, cepeliny, wędliny suszone, słonina solona, kwas chlebowy, kindziuki, wędzone ryby, pierniki, miody, nalewki, domowe wina i piwa ...

Podczas Jarmarku setki utalentowanych twórców ludowych, rękodzielników, rzemieślników i artystów, prezentują na tle muzealnych ekspozycji swoje umiejętności i wyroby, a także prowadzą wyjątkowe pokazy i warsztaty. Na całym obszarze muzeum ulokowane są stoiska gastronomiczne ze specjałami regionalnymi z Kaszub oraz różnych zakątków Polski, a nawet Europy.

Pokazy i warsztaty dawnych rzemiosł, zawodów i zajęć wiejskich:Noclegi Restauracja Wdzydze Kiszewskie - U Sołtysa
- bursztyniarstwo
- lokomobila parowa
- bartnictwo
- hafciarstwo
- wyrób tabaki
- garncarstwo
- plecionki z korzenia sosny
- dawne zabawy i zabawki
- pszczelarstwo
- tkactwo
- gręplowanie i przędzenie wełny
- malarstwo na szkle
- papierowe kwiaty

Warto przypomnieć, że wspomniane Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny - jest najstarszym w Polsce skansenem, założonym w 1906 roku. W tym czasie Wdzydze (Wdzydze Kiszewskie są nieformalną nazwą) były wówczas jeszcze bardzo biedne. Z racji piaszczystej, nieurodzajnej ziemi, jej mieszkańcy w większości zmuszeni byli - od wiosny do jesieni - wyjeżdżać do pracy u bogatych gospodarzy np. w niemieckiej Saksonii czy Meklemburgii. Tak powstał termin "saksy" - używany do dzisiaj do określenia wyjazdowej pracy zarobkowej (głownie do Niemiec).

Muzeum we Wdzydzach - opis, zdjęcia - szukaj tutaj

Piękna wieża widokowa nad Jeziorem Wdzydze - jest tutaj

Noclegi we Wdzydzach - są tutaj

Atrakcje w Kościerzynie i jej okolicach - są tutaj

Zapraszamy na kaszubski Jarmark Wdzydzki 2025 :-)

Animacje dla dzieci Kaszuby Wdzydze

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner