Bursztyn

Bursztyn

Bursztyn - "bałtyckie złoto" - to kopalna żywica prehistorycznych, trzeciorzędowych drzew, najczęściej iglastych. Około 60 jego gatunków występuje w Azji, Australii, Afryce i obu Amerykach, ale ten najwartościowszy jest bursztynem bałtyckim. Już w starożytności wierzono, że pomaga w zachowaniu zdrowia i urody. Stosowano go również w leczeniu gorączki, bólów głowy, a ogrzanymi bryłkami bursztynu usuwano z oczu zaprószone pyłki i owady. Dzisiaj także jest ceniony w ezoteryce oraz medycynie naturalnej, bowiem już naukowo udowodniono, że emituje dobroczynne dla człowieka jony ujemne. Jednak najbardziej przyciąga i porusza - jako materiał jubilerski.

Jego wspaniałą historię warto poznać w pomorskich muzeach bursztynu, zaś współczesność np. na gdańskich Międzynarodowych Targach Amberiff . I na koniec, obowiązkowo, zaopatrzyć się w bursztynową pamiątkę na szczęście. Jaką ? Proszę zaufać własnej intuicji , która z pewnością coś wypatrzy na zgrabnym stoisku, w przepięknej gablocie lub eleganckim sklepie. Największy wybór będzie na ul. Mariackiej, Długim Pobrzeżu czy Długim Targu w Gdańsku, ale... kto wie czy nie będzie to pamiątka np. z Ustki?

Ciekawym przeżyciem może być udział w kolejnej edycji Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu, które zwykle odbywają się w lipcu.  

Nowe Muzeum Bursztynu w Gdańsku - jest tutaj

Muzeum Bursztynu nad morzem, w Łebie - jest tutaj

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner