Mozartiana 2025
Festiwal został zainaugurowany w 2006 r. z okazji 250 rocznicy urodzin wielkiego kompozytora. Program koncertów obejmuje zarówno dzieła Mistrza jak i utwory inspirowane jego muzyką. Koncerty odbywają się nie tylko we wspaniałych wnętrzach Katedry Oliwskiej, ale również w przepięknych plenerach zabytkowego parku przypałacowego w Oliwie oraz w Dworze Artusa. Jest to wydarzenie bez precedensu nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Festiwal prezentujący muzykę W.A. Mozarta w naturalnych wnętrzach epoki klasycyzmu jest liczącym się i wysoko ocenianym wydarzeniem muzycznym.
Zdjęcia z pięknego Parku Oliwskiego - są tutaj
Mozartiana Gdańsk 2025
W bogatym programie Festiwalu znajdują się koncerty kameralne, symfoniczne, jazzowe, a także widowiskowe spektakle operowe pod gołym niebem. Niezwykły klimat w Parku Oliwskim tworzy również teatralizacja przestrzeni. Na ścieżkach i w alejach spotkać można postaci rodem z XVIII wieku. Niewątpliwym sukcesem Festiwalu jest to, iż z każdą odsłoną cieszy się coraz większą popularnością. Szacunkowa frekwencja na koncertach festiwalu wynosi blisko 20 000 osób.
Festiwal, czyli święto muzyki Mozarta? Idea nieco przewrotna, bo muzyka ta powstawała wszak, by służyć rozmaitym świętom. Państwowym – jak Msza c-moll, skomponowana na ceremonię poświęcenia wiedeńskiego sierocińca w obecności rodziny cesarskiej. Prywatnym – jak Divertimento, napisane na imieniny siostry.
Dlaczego akurat Mozarta? Bo obdarował świat muzyką tak wspaniałą, że chcemy, by był równie „gdański” jak „wiedeński” (skoro Japończycy celebrują „naszego” Chopina jak własnego kompozytora, to czemu nie mielibyśmy podobnie potraktować Mozarta?). Szkoda również, gdyby ci, którzy dotąd jeszcze muzyki Mozarta nie słyszeli, pozbawieni byli okazji poznania jej, a niebezpieczeństwo jest niemałe, bo żyjemy w powodzi dźwięków, w której łatwo przeoczyć, czy „przesłyszeć” nawet taki cud.
Mozartianom sprzyja oliwskie otoczenie. Budowę pałacu ukończono w roku urodzin Mozarta (1756), ostatnią wielką pracę nad organami podjęto w roku jego śmierci (1791). Zbieżność dat jest przypadkowa, lecz w konsekwencji festiwalowe otoczenie przypomina to, w którym żył i tworzył ów kompozytor.
Największą miłością Mozart darzył operę, a świat do dzisiaj odpłaca mu to wzajemnością: listę najczęściej wystawianych oper otwiera Czarodziejski flet.
Zgodnie z tradycją Mozartianów, obok wykonawców grających z pełnym respektem dla każdej nuty postawionej przez kompozytora, pojawią się też muzycy improwizujący i przerabiający jego muzykę.
Oferta festiwalowa dociera do szerokiej widowni dzięki różnorodności. Tworzą ją wielkie formy instrumentalno-wokalne, koncerty muzyki operowej, jazzowej, a nawet góralskiej inspirowanej twórczością Mozarta, przedstawienia dla dzieci.
Festiwal Mozartiana 2025 - PROGRAM :
XX Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana tradycyjnie zaprasza w sierpniu - od niedzieli do soboty, 17-23 sierpnia - na 11 koncertów. Odbędą się one w przepięknych przestrzeniach gdańskich przestrzeniach, które na czas festiwalu staną się wyjątkowymi salami koncertowymi:
- Dwór Artusa jak zawsze będzie miejscem kameralnych popisów - artystów tej klasy, co Rafał Blechacz;
- w Parku Oliwskim wystąpi natomiast między innymi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz zespoł MoZuluArt, który łączy muzykę Mozarta z afrykańskimi i jazzowymi wpływami.
- Na huczny finał festiwalu, międzynarodowy zestaw solistów: orkiestra grająca na dawnych instrumentach Akademie fur Alte Musik, i Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, wykonają „Mesjasza” Haendla w aranżacji Mozarta.
Będziesz w Oliwie?
Mozartiana 2025 - zapraszamy do Gdańska Oliwy!