Jarmark Cysterski, odbywający się tradycyjnie na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie, nawiązuje w swojej formie i treści do średniowiecznych jarmarków kupieckich. Takie imprezy organizowano w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych, głównie patronalnych. Ich atmosfera i klimat nawiązuje także do ówczesnych turniejów rycerskich na cześć możnowładców oraz zabaw mieszczańskich i plebejskich. Jarmarki ożywiały również pamięć o dawnej obrzędowości religijnej i kulturze teatralnej zespołów wędrownych artystów.
Wspaniale zachowane dziedzictwo kulturowe Cystersów oraz niepowtarzalnie wyeksponowana atmosfera średniowiecznych tradycji sprawiają, że Jarmark Cysterski jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych sezonu wakacyjnego. Impreza z roku na rok przyciąga coraz to więcej uczestników.
Jarmark Cysterski Pelplin 2024
Zapraszamy na Cysterskie święto, organizowane już po raz dwudziesty trzeci na terenie dawnego opactwa pelplińskiego. Pielgrzymi i turyści, którzy pragną poczuć klimat wskrzeszanych dziejów i tradycji czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi - nie zawiodą się! Jak co roku, w trzeci weekend września, dawny klasztor w dolinie rzeki Wierzycy będzie tętnił gwarem rozbawionej młodzieży, hukiem odpalanych hakownic, muzyką dawną i nawoływaniami kupców. W jego murach można będzie zgłębiać tajniki dawnych rzemiosł klasztornych, ale przede wszystkim zachwycić bogactwem średniowiecznej architektury i barokowego wyposażenia świątyni. Zapraszamy też do zwiedzania ogrodów Biskupich i Muzeum Diecezjalnego oraz wzięcia udziału w spektaklach historyczno-edukacyjnych i nocnej biesiadzie na Przystani Króla Jana III Sobieskiego. W programie nie zabraknie również niedzielnego barwnego korowodu, licznych konkursów, biegów cysterskich, staropolskiego jadła i napitków, targu staroci, jak również bogatej oferty wyrobów rzemieślniczych i produktów regionalnych.
Jarmark Cysterski w Pelplinie - PROGRAM 2024:
14 września 2024 (sobota)
11.00-14.00 Impreza towarzysząca – Bieg Cysterski
11.00 Bieg Cysterski dla dzieci i młodzieży
12.00 Start Biegu głównego na 5 km
13.00 Ceremonia wręczenia nagród
JARMARK CYSTERSKI
14.00 Powitanie – Otwarcie Jarmarku
14.30 Piknik „Cysterskie złoto”
17.00 Koncert w ramach Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej w Pelplinie
18.30 Biesiadowanie w kompleksie „Jadło i Napitek” z muzyką „na żywo”
Występ zespołu FokusBand z Wejherowa
15 września 2024 (niedziela)
10.00 Msza Święta w Bazylice Katedralnej
11.00 Koncert Muzyki Dawnej w Bazylice Katedralnej
11.15 Turniej Rycerski o „Miecz Starosty Tczewskiego” dla uczniów szkół powiatowych
13.00 Parada historyczna traktami Pelplina (przemarsz ul. Wybickiego – Plac katedralny)
13.30 Otwarcie drugiego dnia XXIII Jarmarku Cysterskiego
14.00 Program historyczny, inscenizacje, zabawy
18:00 Zakończenie Jarmarku
NA JARMARKU CYSTERSKIM W PELPLINIE:
Stoiska, stargany:
- Około 200 stoisk z produktami - akcesoria średniowieczne, rękodzieło, wiklina, ceramika, biżuteria, pamiątki i ozdoby, galanteria skórzana, malarstwo, starocie, itp.
- Stoiska z produktami kuchni regionalnej, w tym placki, szynki wędzone, sery, ryby, nalewki, ciasta i inne produkty.
Gastronomia:
- Kompleks gastronomiczny „Jadło i Napitek” - karkówka, kiełbaski, kurczak, zupy, piwo zimne i grzane, miody pitne i wiele innych.
Zabawy, opowieści i gry:
- Rozgrywki Gry cysterskiej petanque - niedziela od godz.13.30 w ogrodach barokowych
- Zabawy średniowiecze dla najmłodszych i dorosłych
- Opowieść w formie teatrzyku kamishabi pt. „Pelpliński Skryba”
Warsztaty:
- Muzealny Detektyw (Muzeum Diecezjalne)
- Warsztaty klasztorne piśmiennicze KSIĘGA KSIĄG – skryptorium, iluminacji, drukarstwo, linoryt, czerpanie i barwienie papieru (namiot przed Collegium Marianum lub krużganki katedralne)
Wystawy:
- Wystawa czasowa - w ramach projektu pt. Dawne Opactwo Cysterskie w Pelplinie- „W kręgu ginących zawodów”
- Wystawa stała - Dziedzictwo Cystersów Pelplińskich
Zwiedzanie, oglądanie:
- Nieodpłatne zwiedzanie z przewodnikami dawnego opactwa: Bazylika Katedralna, Muzeum Diecezjalne, Barokowy Zespół Parkowy (zbiórki grup przed katedrą)
UWAGA - w Muzeum Diecezjalnym przelegającym do Katedry, znajduje się jedyny w Polsce ezgemplarz "najdroższej książki świata". Pelplińska Biblia Gutenberga - bo o niej mowa - posiada dodatkowo cenną dla badaczy skazę: plamkę po odbitej czcionce. O Biblii Gutenberga - czytaj tutaj
Ciekawostki cysterskie
• Katedra w Pelpilinie jest drugą pod względem wielkości ceglaną świątynią w Polsce. Znajdują się w niej aż 23 ołtarze, w tym najwyższy w Polsce - mierzący ponad 25 metrów.
• Największe opactwo cysterskie na świecie znajduje się w Lubiążu (woj. dolnośląskie).
• Jedno ze znanych opactw cysterskich znajduje się w Wąchocku.
• Tak o opactwie cystersów w Pelplinie napisał Jan Długosz w XV wieku w słynnym dziele "Dziejów polskich ksiąg dwanaście" (tom IV, księga XI): „Klasztor ten (…) tak wspaniałe i ozdobne miał budowle, że budził podziw wszystkich ludzi”.
Ostoja Pawie Oko - w przyjaźni z naturą
Zapraszamy na Jarmark Cysterski Pelplin 2024!