Zamek krzyżacki Malbork - muzeum

Zamek krzyżacki Malbork - muzeum

82-200, Malbork, Starościńska 1, pomorskie
Miejscowość Malbork
Kontakt
55 647 09 02

Zamek Krzyżacki w Malborku. Malborska warownia wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO jest uznawana za największy w Europie zamek z cegły - pod względem kubaturyZamek krzyżacki Malbork. W ciągu 40 lat budowy zużyto na niego od 35 do 50 milionów sztuk cegieł. Na potrzeby samego tylko Zamku Wysokiego wykorzystano ok. 12 tysięcy ton kamieni fundamentowych oraz 3,5 miliona ręcznie formowanych i wypalanych cegieł. Ale ogrom tej budowli - to zaledwie część wrażenia pod jakim są przybysze z całego świata. Piękno architektonicznych detali, pobudzająca wyobraźnię historia tych murów oraz widowiskowe rekonstrukcje dopełniają niesamowitego klimatu tego miejsca.
Wnętrza Zamku w Malborku - fot. Muzeum ZamkoweJakiekolwiek zdjęcia nie oddadzą tego, co można przeżyć w ciżbie rycerzy śpieszących z odsieczą lub podczas nocnej iluminacji gotyckich umocnień.
A przecież są jeszcze ciekawe zbiory militariów, zabytków archeologicznych i architektonicznych oraz jedne z najcenniejszych na świecie - wspaniałe kolekcje wyrobów z bursztynu. Atrakcji zresztą przybywa niemal co roku. Jedną z ostatnich są otwarte do zwiedzania Ogrody Wielkich Mistrzów.
Warto też podkreślić niesamowitą wiedzę miejscowych przewodników. A jest o czym opowiadać, bowiem średniowieczna organizacja Państwa Zakonnego i jego wynalazki techniczne także dzisiaj potrafią zadziwić.

Zamek w MalborkuJednym z nich jest system ogrzewania podłogowego, wzmiankowany na wielu współczesnych portalach firm grzewczych. Krzyżacy rozgrzewali ogniskami wielkie kamienie znajdujące się w specjalnych piwnicach. Po wygaszeniu płomieni usuwali przeciągiem powstałe spaliny, a na koniec otwierali w posadzkach pomieszczeń specjalne kanały. Tą drogą dochodziło ciepło uwalniające się z rozgrzanych kamieni - jak ze współczesnego pieca kumulacyjnego.

Inną ciekawostką jest sprawna i dokładna księgowość zakonna. Podczas gościnnej wizyty króla polskiego, malborska mieszczkaZapraszamy na Oblężenie Malborka! wylała na niego wiadro nieczystości. Krzyżacy skazali ją na ścięcie, ale król wspaniałomyślnie ułaskawił. Tymczasem w zachowanych dokumentach znaleziono ślad tej ukartowanej, jak się okazało, intrygi. Skrupulatny księgowy odnotował wypłatę grzywny srebra - ogromnej na ówczesne czasy sumy - na ręce wspomnianej kobiety. Zatem spiskowcy przewidywali rozwój wypadków, a ryzykowny czyn wcale nie był spontaniczny.

Aby z przyjemnością i bez pośpiechu poznać atrakcje zamkowych wnętrz - najlepiej zarezerwować dla siebie minimum kilka godzin. Łatwiej usłyszeć wtedy jęki dobywające się z lochów, szczęk krzyżowanych mieczy, poczuć zapach średniowiecznych murów i dostrzec urok architektonicznych pomysłów. Jeśli dodamy do tego otoczenie zamku - to warto pomyśleć o noclegu.

Gospodarze Zamku dbają by co roku były nowe atrakcje.

Ceny biletów obejmują opłatę przewodnicką. Rozbudowany system zniżek rodzinnych, grupowych i innych. Zdobądźmy Malbork! Więcej informacji - jest tutaj

Załączona mapa satelitarna pozwala w zbliżeniu nieomal policzyć dachówki na Wysokim Zamku. Ale najlepsze zdjęcia nie oddadzą klimatu osobistych wrażeń z wycieczki. To trzeba przeżyć!

Zobacz także inne atrakcje w pobliżu:Hotel Majewski - SPA Malbork

Przewodnik po atrakcjach Malborka i okolic

Zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie - bardzo ciekawy, wielki zespół obronny

Zamek Krzyżacki Gniew - najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego zbudowana na lewym brzegu Wisły

Zapraszamy także na coroczne, wspaniałe imprezy w Malborku:

Noclegi w Malborku - są tutaj 

 Park rozrywki w Malborku

Zamek Malbork - 

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner