Zamek Kwidzyn muzeum Katedra

Zamek Kwidzyn muzeum Katedra

Kwidzyn, ul. Katedralna 1, pomorskie
Miejscowość Kwidzyn
Kontakt
55 646 37 80

Kwidzyn  zaprasza na Zamek Kapituły Pomezańskiej. Ten bardzo ciekawy, wielki zespół obronny jest złożony z zamku i potężnej katedry, uzupełnionej w przeszłości ufortyfikowanym przedzamczem. Całość zaplanowano interesująco i przezornie. Jedna z wież zamku była dzwonnicą katedry, a budynki otaczające dziedziniec miały podwójne ganki ze strzelnicami: od wewnątrz murów i na zewnątrz.

Zamek i Katedra w Kwidzynie

Zamek jednak najbardziej wyróżnia najdłuższe i największe gdanisko (latryna) w Polsce i w Europie. Ta średniowieczna ubikacja jest połączona z zamkiem przy pomocy 54 metrowego, masywnego, obronnego ganku. W krytycznym momencie miała pełnić funkcję punktu ostatniej obrony. Obecnie możemy tu oglądać zbiory muzealne (przyrodnicze, historyczne) i podziwiać wnętrze katedry.

W 2007 odkryto w katedrze, jedyne w Europie, sensacyjne groby 3 wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego, którzy popadli z różnych względów w niełaskę i nie zasłużyli na pochówek w Malborku. Staranne, niezależne od siebie badania potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia. Artykuł o znalezisku opublikowała nawet międzynarodowa edycja opiniotwórczego The New York Times - Herald Tribune. I tak spoczywają tutaj:

1. Werner von Orseln - aktywnie dążył do zreformowania różnych sfer życia Zakonu. Wielu braciom to się nie podobało. Możliwe, iż w takiej atmosferze niechęci łatwiej doszło do zamachu na życie wielkiego Mistrza. Zginął przed Złotą Bramą na zamku malborskim, ugodzony sztyletem przez rycerza zakonnego. Zamachowca uznano za obłąkanego - być może, aby nie prowadzić zbyt szczegółowego dochodzenia.

2. Ludolf Konig von Wattzau - zgodnie z przekazami historycznymi cierpiał na chorobę psychiczną (napadł nawet na swojego lekarza). Posądzany o dopuszczenie do zniszczenia przez Litwinów dużej części państwa zakonnego, jeszcze mocniej podupadł na zdrowiu

3. Henryk von Plauen - obrońca Malborka (po bitwie pod Grunwaldem) - był bardzo nerwową i porywczą osobą. Z tego powodu został zdetronizowany, a po wykryciu potajemnych kontaktów z Polakami (aby mu pomogli znowu zostać Mistrzem) - osadzony w celi więziennej. Spędził tam 15 lat. Szczegółowe badania chemiczne wykazały, iż stosowano wobec niego specjalną dietę mleczną, sprzyjającą utrzymaniu przy życiu. Prawdopodobnie w uznaniu, mimo wszystko, jego zasług podczas obrony Malborka.

(informacje i zdjęcie uzyskane dzięki uprzejmości p. Bogumiła Wiśniewskiego, archeologa z urzędu miejskiego w Kwidzynie)

Kwidzyn, ul. Katedralna 1, tel.  55 646 37 8

Więcej www.zamek.kwidzyn.pl

Noclegi w Kwidzynie - są tutaj

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner