Oblężenie Malborka 2024

Oblężenie Malborka 2024

Malbork, ul. Starościńska 1 - Zamek Malbork, Wały Plauena, pomorskie
Miejscowość Malbork
Kontakt
Termin

Zapraszamy wszystkich na kolejne Oblężenie Malborka, którego termin przypada w dniach  19 - 21 lipca 2024, zakończone efektownym pokazem fireshow. Widowiskowe, plenerowe Oblężenie dostarczy tradycyjnie wiele przeżyć i niezapomnianych emocji związanych z wyjątkową historią miasta, walkami członków bractw rycerskich i pokazami życia średniowiecznego.

Nie zabraknie jarmarku rzemiosł średniowiecznych, pokazów konnych, pokazów rycerskich, teatrów średniowiecznych.  Bilety są już do nabycia.
Organizatorzy przewidują także interesujące prelekcje historyczne. Wkrótce więcej informacji.

Wielkie, plenerowe Oblężenie Malborka nawiązuje do autentycznych wydarzeń.

Oblężenie Malborka 2024 - Zamek MalborkZamek Malborski ponownie cofnie się w czasie o kilkaset lat. Impreza nawiązuje do wydarzeń, które rozegrały się w Malborku w 1410 roku. Wtedy właśnie Król Polski Władysław Jagiełło wraz ze swoimi wojskami, wkrótce po wygranej bitwie pod Grunwaldem, podjął próbę zdo­bycia krzyżackiej twierdzy. Być może Malbork poddałby się jak inne miasta, jednak energiczny komtur Świecia (przyszły Wielki Mistrz Henryk von Plauen) błyskawicznie dotarł do Zamku już na kilka dni przed polskimi wojskami. To pozwoliło mu przygotować zorganizowaną obronę. I tak potężne mury średniowiecznej, malborskiej fortecy oparły się naporowi wojsk Jagiełły. Król do dzisiaj nie ustaje w próbach zdobycia malborskiego zamku...

Dla tych, którzy dawno nie byli w Malborku, ponowne odwiedziny warowni są także okazją do zobaczenia efektów znaczącej rekonstrukcji obwarowań zamkowych - tzw. Bramy Nowej. Stała się ona nowym wejściem na Zamek Malbork, mieszczącym m.in kasy, sklep i recepcję.

Oblężenie Malborka 2024

Oblężenie Malborka, znane ze swej widowiskowości i niepowtarzalnej atmosfery sprawia, Oblężenie Malborka 2024 - można kupić własne uzbrojenieiż do miasta ściągają rzesze turystów, którzy wśród średniowiecznych rycerzy, rzemieślników i dworzan oraz przy dźwiękach średniowiecznej muzyki odbywają fascynującą podróż w czasie. Kulminacyjnym momentem jest barwna inscenizacja przedstawiająca nocną bitwę, jaka rozegrała się pod murami krzyżackiej fortecy. Podczas tej imprezy każdy uczestnik może znaleźć coś dla siebie; organizowane są m.in. turnieje rycerskie, turnieje strzeleckie, zabawy plebejskie, spektakle ogniowe, pokazy filmów oraz wyścigi smoczych łodzi. Program Oblężenia Malborka jest przygotowywany w taki sposób, aby sprostać oczekiwaniom zarówno turystów krajowych jak i zagranicznych, w różnym przedziale wiekowym.

Jarmark rzemiosł średniowiecznych

Jarmark średniowieczny  - na Wałach Plauena-  jest najchętniej odwiedzanym miejscem podczas imprezy plenerowej Oblężenie Malborka i stanowi – obok wielkiej inscenizacji – znak rozpoznawczy całego przedsięwzięcia. Przed Oblężenie Malborka - uważna obserwacja pola bitwypandemią w ciągu czterech dni odwiedziło go blisko 100 tysięcy osób, z czego niemal 40 tysięcy w samą tylko sobotę, będącą głównym dniem imprezy. Wszystkie stoiska stylizowane są na kramy średniowieczne, zaś osoby prowadzące handel przebrane są w stroje z epoki i ręcznie wykonują swój asortyment, dzięki czemu można obejrzeć prawdziwych fachowców przy pracy. Taka organizacja jarmarku sprawia, że w miejscu tym czuć prawdziwy klimat średniowiecznego rynku, który pozwala turystom przenieść się do tamtych właśnie czasów. Na targu tym znajdzie się karczmy, w których można zjeść prawdziwy rycerski posiłek, oraz licznych rzemieślników i barwnych kupców. Lista jest długa i uwzględnia zarówno stoiska poświęcone militariom i rzemiosłu ciężkiemu (płatnerze, rusznikarze, kowale, łucznicy), co kramy artystyczne (bursztynnicy, bukieciarze, rzeźbiarze) i manufaktury (garncarze, wyrób pieczęci). Handel prowadzić będą nie tylko rzemieślnicy krajowi – jak co roku pojawią się również kupcy z zagranicy.

Obóz rycerski i pokazy życia rycerskiego, zabawy plebejskie, szranki i konkursy

Oblężenie Malborka - fot. Hotel Majewski MalborkNamioty rycerskie nad Nogatem i przy Baszcie Maślankowej odwiedzić będzie można już w piątek przed południem, bowiem prawdziwe życie obozowe zacznie się tam jeszcze Oblężenie Zamku Malbork - fot. Hotel Majewski Malborkprzed uwzględnionym w programie przemarszem wojsk i uroczystą inauguracją imprezy. Będzie to miejsce, w którym bractwa rycerskie i organizacje odtwórstwa historycznego grupować się będą przed bitwą i ukazywać turystom zwyczaje codziennego życia w czasach średniowiecznych. Będzie tu można zobaczyć przygotowywanie posiłków nad paleniskami, konserwację broni i zbroi oraz turnieje i potyczki, a także wziąć udział w zabawach ruchowych. Rycerze, dysponujący replikami średniowiecznych strojów i sprzętów, organizować będą zabawy plebejskie i szranki, w których brać udział będą mogli turyści – pojedynki na miecze, rzut oszczepem i wiele innych.. W obrębie obozu przewidziane są również atrakcje i konkursy sprawnościowe dla najmłodszych.

Pokazy konne, turnieje i zabawy rycerskie

Oblężenie Malborka - pojedynek - fot. Hotel Majewski

W fosie południowej toczyć się będą jak co roku bardzo widowiskowe pokazy konne i turnieje walk pieszych. Przez całe sobotnie popołudnie będzie można ze skarpy przy ulicy Starościńskiej podziwiać zdolności konnych akrobatów, a także konkurencje typowe dla średniowiecznych turniejów kawaleryjskich – umiejętność władania kopią i mieczem, trafianie do celu w galopie,  walka z manekinami. Przewiduje się także pokaz łucznictwa konnego, buhurt (siłowa walka ciężko opancerzonej jazdy) oraz jousting (sportowa walka na kruszenie kopii), którymi zakończy się turniej. W trakcie kolejnych konkurencji na polu walki pojawiać się będą także wojownicy piesi z wyszkolonych grup rekonstrukcyjnych, toczący walki na miecze. Całemu pokazowi towarzyszyć będzie prezentacja sztuki jeździeckiej i przegląd technik walki, przedstawiane publiczności przez konferansjera.  

Targ rzemiosła i różności

Pierwsze kramy na targu różności, który zazwyczaj jest ulokowany na ul. Starościńskiej i placu przed kościołem Św. Jana, zaczną pojawiać się jeszcze przed Oblężeniem. Jarmark ten będzie skupiał kupców i handlarzy znacznie bardziej współczesnych niż ci obracający towarami na Wałach Plauena. Jarmark różności oferuje słodycze, drobne rękodzieło, pamiątki z Malborka, sprzęty użytku domowego oraz gastronomię. 

 PROGRAM OBLĘŻENIA ⚔️ MALBORKA 2024 

Przewidziano 2 inscenizacje zakończone pokazem fireshow:
● w piątek, 19 lipca 2024, o godz. 22.00 (wejście od 21.00)
● w sobotę, 20 lipca 2024, o godz. 22.00 (wejście od 21.00)

Fireshow wykona Kolektyw Artystów z Całej Polski. Pokaz wyreżyseruje Sebastian Frodym - półfinalista programu Mam talent oraz finalista konkursów Nowego Cyrku, który od 14 lat zajmuje się widowiskami.

Bilety do kupienia:
● stacjonarnie - w Szkole Łacińskiej, tel. 55 272 0165 (ul. Stare Miasto 42)
● online - na stronie Eventim: bilety na piątekbilety na sobotę

Ceny biletów to 55, 70 i 90 zł. 

Dalsze szczegóły programu - wkrótce ...

Turniej Łuczniczy 🏹 na terenie Zamku w Malborku 20-21.06.2024

Wydarzenie ma na celu kultywowanie tradycyjnych technik posługiwania się łukiem oraz prezentację tradycji łuczniczych występujących na przestrzeni wieków na całym świecie. Zawody odbędą się w dwóch kategoriach - dzieci do lat 12 oraz 18+.

Harmonogram zawodów łuczniczych:

SOBOTA, 20 czerwca

10:00-11:00 Rejestracja łuczników
11:00-12:00 Uroczysty przemarsz wojsk na Zamek (wg harmonogramu imprezy)
12:10 - 12:30 Przywitanie i rozgrupowanie łuczników
12:30 - 15:00 Strzelanie cz.1 (Około 16 stanowisk łuczniczych)
15:00 – 16:30 Czas na posiłek + czas wolny (zwiedzanie + kraming)
16:30 - 19:30 Strzelanie cz.2 (Około 16 stanowisk łuczniczych)
Około 21:00 ognisko przy obozie łuczniczym

NIDZIELA, 21 czerwca:

10:00 - 12:30 Strzelanie cz.3 (Około 16 stanowisk łuczniczych)
12:30 – 13:30 Podsumowanie strzelań, dla łuczników czas wolny (zwiedzanie + kraming)
13:30 - 15:30 Finał Rundki (tarcze około 19 metrów)
16:00 Zakończenie zawodów, rozdanie dyplomów i nagród

Uwaga - Organizator może wprowadzić zmiany w harmonogramie. Zapisy i rejestracja zawodników do 17 lipca 2024.


Zapraszamy na Oblężenie Malborka - fot. Zamek Malbork
★ Więcej o Zamku w Malborku - jest tutaj
★ Atrakcje Malborka i okolic - są tutaj

⬛ Historia prawdziwego oblężenia Malborka w 1410 roku - jest tutaj (Wikipedia)
⬛ Historia początków inscenizacji Oblężenie Malborka jest tutaj (Portal na Plus)

Przewidywana pogoda w Malborku w zeszłym roku sprzyjała rekonstruktorom noszącym grube i ciężkie ubiory. Niebo było zachmurzone, z możliwymi, przelotnymi opadami w piątek i sobotę. Temperatura wahała się w okolicach 17-18 stopni Celsjusza, maksymalnie do 20-22 stopni.

★ Noclegi - są tutaj 
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj
★ Największe, najciekawsze imprezy w pomorskim - są tutaj

DOJAZD - UWAGA KIEROWCY - samochody najlepiej zostawić po drugiej stronie Nogatu (od strony Tczewa) - na przygotowanych parkingach w Kałdowie, Dzięki temu będzie można uniknąć nieprzewidywanego czasu postoju w korkach - na malborskich ulicach. 

Wały Plauena - miejsce inscenizacji Oblężenia Malborka

Zapraszamy na Oblężenie Malborka 2024! Park rozrywki w Malborku

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner