Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego Gniew 2020

logo
A A

XXIX KONNY TURNIEJ RYCERSKI KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO 


Realizowany w Zamku Gniew od 1992 roku Turniej Rycerski Króla
Jana III nawiązywał do najlepszych wzorców igrzysk rycerskich, osadzonych w realiach II połowy piętnastego wieku, kiedy towarzyszyły one i uświetniały najważniejsze wydarzenia na europejskich dworach królewskich i książęcych: chrzty potomków, śluby czy spotkania monarchów. Stanowiły one emanację kultury dworskiej, popularyzowały etos ryceTurniej Rycerski im. Jana III Sobieskiego GNIEWrski, pozwalały uczestnikom osiągać sławę, prestiż i bogactwo. Były także atrakcyjnymi imprezami ludycznymi, a także sportowymi, rozgrzewającymi emocje tak szlachty, mieszczan jak i prostego ludu. Stały się z czasem  prawdziwymi widowiskami plenerowymi, wzbogacanymi oprawą muzyczną i teatralną.


PROGRAM
XXIX  TURNIEJU RYCERSKIEGO KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO:


XIX Pandemiczny Turniej Rycerski Króla Jana III rozegrany zostanie na Arenie Turniejowej zlokalizowanej na południowym przedzamczu Zamku Gniew, nad którym góruje południowe skrzydło Zamku Gniew, największej XIII wiecznej twierdzy krzyżackiej zbudowanej  na lewym brzegu Wisły. W związku z ograniczeniami wynikającymi z pandemii korono wirusa tegoroczny Turniej odbędzie się w formie ograniczonego w czasie widowiska historycznego.

Widowisko rozpocznie ceremonia prezentacji rycerzy i urzędników turniejowych. Następnie rozegrane zostaną  „gonitwy sprawnościowe” z użyciem kopii, miecza i włóczni, podczas których giermkowie prezentują Gościom turniejowym swój kunszt jeździecki i sprawność w zażywaniu oręża.

Kolejną konkurencją, w której uczestniczyć będą  rycerze  jest  drużynowa  gonitwa turniejowa „meleé”, polegająca na konnej walce w pełnej zbroi z użyciem drewnianej maczugi turniejowej.

Główną konkurencją Turnieju jest „gonitwa z kopią” (ang.joust), polegająca na uderzeniu kopią celem jej skruszenia bądź wysadzenia z siodła nadjeżdżającego po przeciwnej stronie bariery konnego przeciwnika, chronionego pełną zbroją płytową.

Zatem najwyższe standardy jakości uzbrojenia i bezpieczeństwa koni, rycerzy, Gości, oraz wierny historycznym wzorom ceremoniał, łączą się w niespotykane widowisko historyczne.

Wykonawcy

Widowisko historyczne realizują: czterej rycerze, ich giermkowie, herold, marszałek, damy i sędziowie będący członkami profesjonalnej grupy rekonstrukcji historyczne pod nazwą „Rycerze Gniewu”. To doświadczeni rekonstruktorzy historyczni, uczestniczący w najbardziej prestiżowych turniejach, spektaklach i widowiskach historycznych w Polsce i zagranicą.  Biorą udział w licznych produkcjach filmowych i telewizyjnych.

SOBOTA 27 CZERWCA 2020

16.00    CEREMONIA  OTWARCIA I PREZENTACJA RYCERZY  DOMÓW CNÓT TEOLOGALNYCH XIX  TURNIEJU RYCERSKIEGO KRÓLA JANA III

16.30    GONITWY SPRAWNOŚCIOWE
-   konne gonitwy sprawnościowe z mieczem, włócznią i kopią

18.00    MELEĖ
–  gra turniejowa rycerzy konnych z maczugami

20.00    GONITWY TURNIEJOWE 
-   starcia rycerzy w zbrojach, których celem jest skruszenie kopii i wysadzenie przeciwnika
z siodła

Bilet wstępu - 30 zł os normaly
15 zł  os ulgowy
45 zł rodzinny ( 2 +2 )
Noclegi w Gniewie - są tutaj


Atrakcje turystyczne w Gniewie - są tutaj


Zdjęcia Żóltego Regimentu Piechoty - biorącego udział w rekonstrukcjach historycznych na Zamku Gniew - są tutaj