Jastrë - Wielkanoc na Kaszubach

  • termin : 05 Kwietnia 2023 - 23 Kwietnia 2023
  • miasto : Wdzydze Kiszewskie
  • miejsce : Muzeum we Wdzydzach
  • telefon : (58) 686 12 88
  • www : http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl
logo
A A

Podczas zwiedzania Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. T. i I. Gulgowskich opowiemy Wam o dawnych obrzędach i zwyczajach związanych z okresem Wielkiego Postu oraz przygotowaniami do Wielkiego Tygodnia. W skansenie znajduje się wiele pięknych i wiekowych zabudowań, które wraz z wyposażeniem dają wyobrażenie o dawnym życiu i tradycjach na Kaszubach.


Zapraszamy również na warsztaty WIELKANOC NA KASZUBACH podczas których poznacie dawne techniki farbowania jaj oraz własnoręcznie wykonacie tradycyjną kraszankę.


Na wystawie można poznać sposoby barwienia jaj, chłopskie i dworskie pożywienie postne i świąteczne, wystrój kościoła, w którym odbywa się uroczyste święcenie palm oraz pokarmów.


Dowiemy się m.in., że na Kaszubach, podobnie jak w innych regionach Polski, święciło się gałązki wierzbowe, gdyż wierzbę uznawano za magiczną roślinę, zapewniającą ochronę domu, ludzi i zwierząt. Poświęcone gałązki wystawiano w oknie wraz z gromnicą podczas burzy, a kotki wierzbowe połykano, aby uchronić się przed bólem gardła.


GODZINY OTWARCIA:
od wtorku do niedzieli, od 9.00 do 16.00
9 kwietnia 2023 - w Wielkanoc - nieczynne
10 kwietnia 2023 - w Poniedziałek Wielkanocny - od 9.00 do 16.00


Inne wydarzenia wielkanocne - są tutaj


Muzeum Skansen we Wdzydzach - opis, zdjęcia - szukaj tutaj


Piękna wieża widokowa nad Jeziorem Wdzydze - jest tutaj