Morska Pielgrzymka Rybacka

logo
A A

Mieszkańcy Półwyspu Helskiego mają swoją, niepowtarzalną w skali Europy i świata pielgrzymkę. W dniu odpustu świętych Apostołów Piotra i Pawła kaszubscy rybacy płyną wodami Zatoki Puckiej, łodziami z Kuźnicy, Władysławowa i Jastarni, aby wziąć udział w nabożeństwie na falach Małego Morza, a później w sumie odpustowej w puckiej Farze, która jest najstarszym i najszacowniejszym obiektem zabytkowym w nadmorskim miasteczku, stolicy północnych Kaszub.


Pielgrzymowanie wodą z Półwyspu Helskiego ma długą tradycję, której początków należy szukać około 1217 r., kiedy nadano Puckowi przywilej odbywania jarmarków w dniu patronów parafii. Wspomnieć wypada, że Półwysep przez długi czas był szeregiem wysepek i dotarcie do Pucka mogło się odbyć jedynie łodziami. W 1981 r. za sprawą ks. proboszcza parafii w Kuźnicy Gerarda Markowskiego i znanego szkutnika, żaglomistrza Aleksandra Celarka z Chałup reaktywowano pielgrzymowanie łodziami rybackimi do Pucka. 


Chętnych poznania wyjątkowej kultury kaszubskiej zapraszamy do Pucka w sobotę 25 czerwca 2022. Uroczystość jest doskonałą okazją do poznania odświętnych strojów kaszubskich, języka i folkloru tych stron.


PROGRAM MORSKIEJ PIELGRZYMKI RYBACKIEJ 25 CZERWCA 2022 (SOBOTA), PORT RYBACKI:


10.45 - uroczysty przemarsz z plebanii do portu rybackiego
11.00 - wypłyniecie kutrów z portu rybackiego
11.45 - nabożeństwo na wodach zatoki
12.15 - powrót kutrów do Pucka
12.30 - msza św. ołtarz polowy przy farze, po mszy na scenie wspólne zdjęcie Piotrów i Pawłów
15.00 - występy artystyczne
17.00 - pożegnanie pielgrzymów – rybaków


Noc Świętojańska pełna atrakcji w pomorskim - jest tutaj