Cypel Rewski - Marsz Śledzia

Cypel Rewski - Marsz Śledzia

Rewa, pomorskie
Miejscowość Rewa

Cypel Rewski - zwany przez miejscowych rybaków "Szperkiem" to piaszczysty, wąski na kilkanaście do kilku metrów półwysep, który w czasie odpływu może wydłużyć się nawet do kilometra. Wówczas też, na powierzchni morza ukazują się ułożone w linii wysepki i mielizny, które są naturalnym przedłużeniem cypla. Gdyby nie sztucznie przekopana cieśnina (na potrzeby pływających kutrów rybackich) można by pieszo, przy zanurzeniu do szyi przejść aż Cypel Rewski Rewa Szperkdo Kuźnicy na Helu. Dlatego od 2002 roku, odbywa się tą trasą tzw. "Marsz Śledzia". Grupa śmiałków - głównie ratowników i nurków ubranych w pianki - pokonuje dystans ok. 12 km. Część drogi, ok 900 metrów, wymaga przepłynięcia przez wspomnianą cieśninę tzw. Głębinkę. 

Impreza cieszy się sporym zainteresowaniem, ale jednocześnie budzi duże kontrowersje związane z rozdeptywaniem i zakłócaniem spokoju delikatnego ekosystemu. Mapa poglądowa okolicy oraz wspomniane wątpliwości - są tutaj  Szczegóły wydarzenia są opisane - tutaj

Cypel Rewski - Szperk Rewa

Wspomniane mielizny (zwane Rybitwią Mielizną lub Ryfem Mew)Rewa - Cypel Rewski - atrakcja Zatoki Puckiej można również obejrzeć osobiście. Wystarczy popłynąć np. wypożyczonym kajakiem. Trasa w jedną stronę zajmie niecałą godzinę. Oczywiście zalecana jest daleko idąca ostrożność z uwagi na możliwe zmiany warunków atmosferycznych. Wskazane jest także by nie zbliżać się do wypoczywjących czasami na mieliznach fok. Ciekawostką militarną w tej okolicy jest spoczywający na dnie przy Ryfie Mew wrak polskiego okrętu podwodnego z lat 50 i 60-tych - ORP Kujawiak. Miejsce jego zatopienia (dla celów poligonowych) poznamy po wystającym nad wodę kiosku.

Wracając do Cypla Rewskiego- warto też wspomnieć o możliwości kąpieli przy nim, bowiem plaża w Rewie jest bezpieczna i płytka, a co za tym idzie - niemal zawsze z ciepłą wodą. Z tego względu corocznie uruchamiane są przy niej szkółki kitesurfingu.

Zobacz atrakcje w pobliżu:

Groty Mechowskie - niezwykła osobliwość przyrody

Noclegi w Rewie - są tutaj

Wczasy Zdrowotne Krystyna w Rewie zapraszają nad morze!

Pensjonat Krystyna - wczasy zdrowotne nad morzem

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner