Dwór Wybickich Sikorzyno muzeum herbaciarnia labirynt

Dwór Wybickich Sikorzyno muzeum herbaciarnia labirynt

Sikorzyno, Wybickich 62, pomorskie
Miejscowość Sikorzyno
Kontakt
506 23 35 53

To wyjątkowe miejsce dla prawdziwych smakoszy nastroju, historii i dobrej herbaty. Ponad 250-letnia historia Dworu jest szczególnie związana z rodem Wybickich i słynną postacią generała Józefa Wybickiego - autora słów polskiego hymnu. Sikorzyno było dla rodziny generała prawdziwym gniazdem rodowym - tutaj urodziło się 7 jego sióstr.

Dwór Wybickich Sikorzyno

Dzisiaj, dzięki pieczołowitej odbudowie (trwała 10 lat!) dokonanej przez obecnych właścicieli - można nie tylko  zwiedzać część muzealną, lecz także przenocować (po wcześniejszej rezerwacji miejsca). Zabytkowe wnętrza przyciągają wspaniałym klimatem zachowanych, oryginalnych pieców kaflowych, mebli i sprzętów z końca XIX i z początku XX wieku. Każdy kolejny pokój zachwyca starannością w doborze wyposażenia, detalami i drobiazgami. Można odnieść wrażenie, że mieszkańcy Dworu Sikorzyno - ci z XIX wieku - właśnie wyszli na chwilę do parku, ale za moment wrócą....

Dwór jest także natchnieniem dla artystów - jedno ze zdjęć przedstawia grafikę profesora gdańskiej ASP Cezarego Paszkowskiego. Dusze wrażliwe na piękno, estetykę, sztukę i przyrodę otoczenia znajdą w Sikorzynie wrota czasu do przenosin tam i z powrotem.

Sikorzyno -   Dwór Wybickich

A jeśli dodamy do tego smaki słynnej już w okolicy herbaciarni, to pobyt w urokliwym Sikorzynie z pewnością zapisze się w nas na lata. Wystarczy się zatrzymać i otwarcie chłonąć obrazy, dźwięki, zapachy... Romantyczny weekend we dwoje, urlop z dala od zgiełku z pewnością będzie udany i pełen przyjemnych wrażeń.

Kameralne pokoje są wyposażone w łazienki. Goście mają do dyspozycji urządzoną kuchnię oraz świetlicę z TV. Dla dzieci jest przygotowana piaskownica oraz huśtawka. Pobyt zwierząt domowych jest akceptowany - po uprzednim, telefonicznym uzgodnieniu.

Do Dworu przylega niewielki park z częściowo zachowanym zabytkowym drzewostanem, m.in. aleją lipową zakończoną altaną. Przed głównym wejściem rośnie trzystuletni dąb uznany za pomnik przyrody.

Labirynt roślinny w Sikorzynie

Labirynt w Sikorzynie jest typową konstrukcją ogrodową, dawniej często spotykaną przy dworach i pałacach. Błędnik (inna nazwa labiryntu) przylega do parku otaczającego rodowy Dwór Wybickich. W małym, ale bardzo nastrojowym muzeum możemy poznać historię rodziny Józefa Wybickiego, autora hymnu Polski.

Labirynt - Sikorzyno - Kaszuby - pomorskiePierwotnie, w starożytności, labirynty służyły jako zabezpieczenie przed dostępem niepowołanych osób do strzeżonego miejsca. Wkrótce zaczęto również stosować znaki graficzne, które miały z kolei odstraszać złe moce i duchy. Płaskie labirynty można jeszcze spotkać w średniowiecznych katedrach. Ich przebycie na kolanach zastępowało pielgrzymkę do świętych miejsc.
 
Pokonanie labiryntu często wiązano symbolicznie z poznaniem swojego wnętrza. Stąd popularność właśnie labiryntów ogrodowych, które mogą służyć i rozrywce, i refleksji.
Zapraszamy do Sikorzyna - tel. 506 23 35 53

Na terenie Dworu, obok muzeum,  działa stylowa herbaciarnia. Oferowane są również stylowe noclegi.

Czynne: maj - wrzesień (wtorek - niedziela) godz. 10-17
             październik - kwiecień (czwartek - niedziela) godz. 10-17

Dwór Wybickich
Sikorzyno, ul. Wybickich 62
Profil Facebook - jest tutaj

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner