Góra Markowca w Rumi - wieża widokowa, park linowy, skansen militarny

Góra Markowca w Rumi - wieża widokowa, park linowy, skansen militarny

Rumia, ul. Młyńska, pomorskie
Miejscowość Rumia

Góra Markowca w Rumi jest ciekawym miejscem tak historycznie jak i rekreacyjnie. W 1945 roku stanowiła ważny punkt niemieckiej obrony przed wojskami polskim i radzieckimi, które chciały wyzwolić Gdynię.
Do dzisiaj zdarza się znaleźć w okolicy (choć coraz rzadziej) łuski po pociskach - pamiątki po bardzo zaciętych walkach.

Dzisiaj, wzgórze wznoszące się na 92 metry ponad poziom morza, kojarzy się już bardziej z wypoczynkiem i rekreacją. Przy dobrej pogodzie zapewnia widoki rozciągające się od Redy po Gdynię, na morze ze statkami na redzie, a nawet Mierzeję Helską.

Wieża widokowa Góra Markowca Rumia

Najchętniej odwiedzaną częścią powstającego parku rekreacyjnego jest rozbudowana, efektowna wieża widokowa, na którą jednocześnie może wejść do 50 osób. Liczba podziwiającyh widoki z podestów wśród koron drzew jest regulowana bramką zliczającą wchodzących i wychodzących.Lemur Park - atrakcje dla dzieci w Rumi

Wieża na Górze Markowca jest jednocześnie konstrukcją nośną dla ścianki wspinaczkowej. Kolejne atrakcje tego miejsca (w trakcie realizacji) to:

stok saneczkowy,
ścieżka edukacyjna,
mini park linowy,
ścieżka rowerowa - trasa dla rowerów górskich
amfiteatr

Skansen fortyfikacji Rumia

II część rewitalizacji terenu Góry Markowca przewiduje odrestaurowanie stanowiska dawnego radaru i częściową rekonstrukcję historocznych umocnień. Projekt przewiduje m.in:
rekonstrukcję stanowiska działa - z makietą armaty
rekonstrukcję schronów
umieszczenie tablic edukacyjno-informacyjnych

Góra Markowca - jak dojechać? Jeżeli korzystamy z samochodu to z głównej trasy przelotowej Gdynia - Wejherowo skręcamy w ulicę Sabata. To okolice urzędu miejskiego i Galerii Rumia. Można zatrzymać się przy kościele lub skorzystać nieco dalej, po skręcie w ul Młyńską, z dostępnych miejsc gruntowych położonych u podnóża Góry. Dojście do parku i wieży jest możliwe z kilku kierunków.

 

Zapraszamy na Górę Markowca w Rumi!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner