Góra Markowca w Rumi - wieża widokowa, park linowy, skansen militarny

Góra Markowca w Rumi - wieża widokowa, park linowy, skansen militarny

Rumia, ul. Młyńska, pomorskie
Miejscowość Rumia

Góra Markowca w Rumi jest ciekawym miejscem tak historycznie jak i rekreacyjnie. Jako świetny punkt widokowy z panoramą na okolicę była ważnym elementem linii obrony. W 1939 roku - polskiej, przed wojskami niemieckimi, a w 1945 - niemieckiej, przed wojskami polskim i radzieckimi, które chciały wyzwolić Gdynię.
Do dzisiaj zdarza się znaleźć w okolicy (choć coraz rzadziej) łuski po pociskach - pamiątki po bardzo zaciętych walkach.

Dzisiaj, wzgórze wznoszące się na 92 metry ponad poziom morza, kojarzy się już bardziej z wypoczynkiem i rekreacją. Przy dobrej pogodzie znajdująca się na nim wieża zapewnia widoki rozciągające się od Redy po Gdynię, na morze ze statkami na redzie, a nawet Hel - Mierzeję Helską.

Wieża widokowa Góra Markowca Rumia

Na górę prowadzą solidne schody, uzupełnione lampami. W górnej części pojawiają się ławki oraz boczne podesty, z których można już podziwiać pierwsze widoki na Rumię. Oczywiście najchętniej odwiedzaną częścią powstającego parku rekreacyjnego jest rozbudowana, efektowna wieża widokowa. Może na nią jednocześnie wejść do 50 osób. Liczba podziwiającyh widoki z podestów wśród koron drzew jest regulowana bramką zliczającą wchodzących i wychodzących.

Dla wygody oglądających, na wyższych platformach wieży zamontowano bezpłatne, silne lunety.Lemur Park - atrakcje dla dzieci w Rumi

Wieża na Górze Markowca jest jednocześnie konstrukcją nośną dla ścianki wspinaczkowej z kilkoma trasami. Kolejne atrakcje tego miejsca (w trakcie realizacji) to:

stok saneczkowy,
ścieżka edukacyjna,
mini park linowy,
ścieżka rowerowa - trasa dla rowerów górskich
amfiteatr

Wycieczka na Górę Markowca, choc krótka, może niektórym przypomnieć o stanie kondycji. Dla wypoczynku i możliwości dłuższego, wygodnego podziwiania widoków postawiono w różnych miejscach ławeczki. Dla chcących dodatkowego wysiłku, przygotowano specjalny zakątek z małą siłownią plenerową - drążkami fitness. 

Skansen fortyfikacji Rumia

II część rewitalizacji terenu Góry Markowca przewiduje odrestaurowanie stanowiska dawnego radaru i częściową rekonstrukcję historocznych umocnień z okresu II wojny światowej. Projekt przewiduje m.in:
rekonstrukcję stanowiska działa - z makietą armaty
rekonstrukcję schronów
umieszczenie tablic edukacyjno-informacyjnych 

Góra Markowca - jak dojechać, jak dojść? Jeżeli korzystamy z samochodu to z głównej trasy przelotowej Gdynia - Wejherowo skręcamy w ulicę Sabata. To okolice urzędu miejskiego i Galerii Rumia. Najlepiej zatrzymać się po skręcie w ul Młyńską, na dostępnych gruntowych miejscach postojowych położonych u podnóża Góry. Wejście na schody prowadzące do góry jest dobrze oznakowane. Dojście do parku i wieży jest możliwe z kilku kierunków.

Punkty i wieże widokowe 🔭 w Trójmieście - są tutaj

Zapraszamy na Górę Markowca w Rumi!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner