Grodzisko Owidz - Muzeum Słowian

Grodzisko Owidz - Muzeum Słowian

Owidz, ul. Rycerska 1, pomorskie
Miejscowość Owidz
Kontakt
tel. 58 532 05 54

Grodzisko Owidz - rekonstrukcja średniowiecznej osady koło Starogardu Gdańskiego.

Zapraszamy serdecznie na Kociewie - w okolice Starogardu Gdańskiego. To tutaj, w małej miescowości Owidz powstała rekonstrukcja wczesnośredniowiecznej osady. Badania archeologiczne i historyczne potwierdzają, że w tym właśnie miejscu, założono około XI wieku gród - jeden z większych w tamtych czasach. Posadowiony w malowniczymGrodzisko Owidz koło Starogardu Gdańskiego zakolu Wierzycy, na polodowcowym wzniesieniu, świetnie wykorzystywał istniejące warunki naturalne do celów obronnych. Budowniczowie ufortyfikowali wzgórze wałami ziemno-drewnianymi, prawdopodobnie palisadą oraz drewnianą wieżą obserwacyjną. Badania wskazują także na istnienie chat o konstrukcji zrębowej oraz półziemianek wewnątrz obwarowań.

Ówcześni mieszkańcy Grodziska Owidz zajmowali się rolnictwem, hodowali zwierzęta, łowili ryby i polowali. Wytwarzali także różne przedmioty, rozwinęli kowalstwo, szewstwo, garncarstwo, włókiennictwo, ciesielnictwo. Trudnili się także handlem - korzystając z lokalizacji przy szlaku wiodącym z Gdańska do Wielkopolski.

Grodzisko Owidz zaprasza!

Dzisiejsze Grodzisko Owidz to widowiskowy efekt pracy nad rekonstrukcją dawnej osady. Obiekt uruchomiono w 2012 roku, ale ze względu na rozmach przedsięwzięcia wciąż powstają kolejne jego elementy, szczególnie związane z wielofunkcyjnym podgrodziem. Owidz ma bowiem na celu przybliżać nam historię, ale w żywy sposób, uwzględniając jednocześnie rzeczywistość i potrzeby ludzi XXI wieku.

I tak, oprócz samego grodziska oraz zaplecza wystawienniczo-usługowego (m.in restauracja), w Owidzu działają:

★ tor łuczniczy
★ amfiteatr z krytą sceną
★ camping wraz z zapleczem sanitarno-socjalnym
★ przystań kajakowa
★ mały hotel

Grodzisko Owidz - imprezy KociewieCałość, mająca już oczywiście parking, działa w sposób zbliżony do skansenu, w którym wszystkie budynki nawiązują architektonicznie do tradycji Kociewia oraz wczesnego Słowiaństwa.
Już dzisiaj można na terenie Grodziska Owidz poznać klimat dawnych czasów.  Działa tutaj wielu pasjonatów i rekonstruktorów, którzy jako opiekunowie i przewodnicy zapewniają solidną dawkę fachowej wiedzy oraz ciekawych opowieści historycznych. Dzięki nim zarówno turyści indywidualni jak i grupy zorganizowane mogą liczyć na przyjemnie i ciekawie spędzony czas. Dobrze przygotowane zajęcia dla grup i wycieczek szkolnych będą z pewnością długo i dobrze wspominane.

UWAGA - przy Grodzisku działa jedynie w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej!

Cennik biletów wstępu i godziny otwarcia - tel. 58 532 05 54 (godz. 10 - 16)

Dojazd do Grodziska - patrz mapa satelitarna poniżej


Interesujących się kulturą słowiańską zapraszamy także do oryginalnej Osady Sławutowo!Osada Sławutowo zaprasza!

Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj


Projekt grodziska powstał w biurze projektowym DW Wandy Łaguny. Ze względu na brak dokładniejszych materiałów źródłowych współczesne grodzisko w Owidzu nawiązuje stylem do XI wieku oraz osady w Biskupinie.
Żywa historia w Grodzisku Owidz to świetny pomysł na interesujący wypoczynek!

Grodzisko Owidz koło Starogradu Gdańskiego - zaprasza!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner