Rezerwat Jar rzeki Raduni

Rezerwat Jar rzeki Raduni

Babi Dół, pomorskie
Miejscowość Babi Dół

Jar Raduni - przepiękny przełom rzeki Raduni meandrującej w głębokim jarze o stromych zboczach, dochodzących do wysokości 50 metrów. Malownicze ścieżki o górskim charakterze, prowadzące wzdłuż obu brzegów rzeki, gwarantują bliski kontakt z prawdziwą, trochę dziką przyrodą. Warto też zabrać aparat fotograficzny, by utrwalić krajobraz lub przemykającego 

Jar Raduni Mostek na rzece Raduni w zimiechyłkiem lisa. Teren - miejscami zupełnie dziewiczy - objęto ochroną jako rezerwat przyrody. Wzdłuż rzeki przebiega szlak pieszy, jednak biorąc pod uwagę wąską dróżkę, liczne podejścia, bagniste obniżenia terenu i zwalone drzewa - trzeba nazwać wyprawę do Jaru spacerem dla twardzieli. Warto jednak przygotować się do wycieczki i wyruszyć, gdyż przyroda odpłaca pięknem i cudowną atmosferą o każdej porze roku.

Wzdłuż Jaru prowadzi niebieski szlak turystyczny. Podczas wyprawy trzeba brać pod uwagę, że drewniane mostki przerzucone przez Radunię nie zawsze nadają się do przejścia suchą nogą.

Najwygodniejszy dojazd jest od strony drogi Gdańsk - Kościerzyna. W miejscowości Babi Dół możemy zostawić samochód, potem przejść 10 minut i już znaleźć się w lesie. Schodząc w dół - dotrzemy do nieoznakowanej ścieżki prowadzącej wzdłuż rzeki. Idąc kilka kilometrów w dół rzeki (ciekawszy odcinek wiedzie lewą stroną), dojdziemy do wysokiego mostu kolejowego w Rutkach, przerzuconego nad rozlewiskiem. Na moście trzeba uważać, bo brakuje mu czasem niektórych desek, ale aparat fotograficzny może się "zagrzać" od ilości pstrykanych zdjęć.

Polecamy mapę poniżej w wersji "satelita". Kierując się w lewo od zaznaczonego punktu i minimalnie do góry (na godzinę 10.00) trafimy na zabudowania stacji kolejowej, a poniżej tej stacji na piękne i ciche jeziorko śródleśne - idealne na postój piknikowy.

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner