Rezerwat Kamienne Kręgi w Odrach to największe i najstarsze po angielskim Stonehange miejsce tego typu w Europie. Obiekt jest wpisany na listę dóbr dziedzictwa narodowego. Na wszystkich robi wrażenie to imponujące, stojące wśród lasu skupisko kręgów i kurhanów, będące pozostałością cmentarzyska Gotów z I - III w. n.e. Można je podziwiać z platformy widokowej, znajdującej się w zachodniej części rezerwatu.
Kamienne Kręgi – to regularne koła wyznaczane przez sterczące pionowo duże głazy, tzw. stele. Kręgi na ogół są pozbawione grobów. Stawiano je w momencie zakładania cmentarza i można przypuszczać, że służyły jako miejsca spotkań starszyzny plemiennej.
Kamienne Kręgi Odry
W Kamiennych Kręgach znajduje się magiczne miejsce zwane elipsą. To strefa niezwykle pozytywnej energii. Według radiestetów, jest to miejsce szczególnej mocy, gdzie koncentrują się energia Ziemi i Kosmosu. Badania promieniowania prowadzone w tym miejscu w oparciu o skalę *Bovisa wykazały wartość 120 000 jednostek. Warto tutaj dodać, iż promieniowanie powyżej 50 000 jednostek uznawane jest jako boskie. (*SKALA BOVISA - skala pomiaru natężenia promieniowania oparta na założeniu, że ogólna wartość promieniowania ciała dorosłego zdrowego człowieka wynosi 6500 jednostek. Wartości poniżej tej wielkości są dla ludzi szkodliwe a powyżej korzystne. Skala Bovisa mieści się w zakresie od 0 do 10.000 jednostek).
Odwiedzający rezerwat przekonali się niejednokrotnie o dobroczynnym wpływie tego miejsca. Zaobserwowali u siebie ustąpienie bólów głowy oraz zmęczenia, poczuli się zrelaksowani, odprężeni i pełni sił witalnych.
Rezerwat Kamienne Kręgi słynie również z porostów. Ciekawostką jest fakt, iż na wielu głazach odkryto porosty rosnące wyłącznie w wysokich partiach gór. Są one nazywane "pionierami życia" z racji zdolności przetrwania w skrajnych, lecz w miarę niezmiennych warunkach. Poszczególne osobniki mogą dożyć kilkuset czy nawet kilku tysięcy lat, są zatem świadkami dość odległej historii. Nie jest wykluczone, że wśród porostów dziś żyjących na głazach, są także okazy będące świadkami pobytu Gotów na tym terenie. Osiągają one zatem wiek 1800-1900 lat!
Każdego roku organizowane są w Odrach imprezy kulturalne, związane tematyką i klimatem z "Kamiennymi Kręgami". Słynny jest FESTYN GOCKI odbywający się z reguły we wrześniu, kiedy to rezerwat tonie w przepięknych wrzosowiskach. W czasie Festynu na turystów czeka mnóstwo atrakcji: muzyka celtycka, tańce irlandzkie, warsztaty garncarskie, pokazy sokolników, inscenizacja "Wioski Gotów", pokazy mody gockiej, stoiska z jadłem Kół Gospodyń Wiejskich...
W centrum wsi funkcjonuje niewielkie muzeum - oddział Muzeum Historyczno-Etnograficznego z Chojnic. Zgromadzono tu przedmioty wydobyte w Kamiennych Kręgach przez archeologów. Jest również ekspozycja poświęcona porostom.
Kontakt, godziny otwarcia, bilety - szukaj tutaj
Dojazd - patrz mapa satelitarna poniżej
Zobacz atrakcje w pobliżu:
Kalwaria Wielewska - jedna z głównych atrakcji turystycznych południowej części Kaszub
Akwedukt Fojutowo - wzorowany na rzymskich budowlach
Noclegi w okolicy (np. we Wielu) - są tutaj