Latarnia morska Rozewie I + II

Latarnia morska Rozewie I + II

Rozewie, Leona Wzorka 1, pomorskie
Miejscowość Rozewie

Latarnia Morska Rozewie - im. Stefana Żeromskiego. Nazwa upamiętnia pobyt pisarza w tym miejscu. Jak głosi legenda, Stefan Żeromski pisząc powieść "Wiatr od morza" mieszkał w jednym z pokoików latarni. Prawdą jest, iż pisarz odwiedził Rozewie w okresie pisania dzieła, ale powieść powstała w Warszawie. 

Latarnia morska Rozewie - Jastrzębia GóraLatarnia położona ok. 2 km od Jastrzębiej Góry (jadąc w kierunku Władysławowa) jest jedną z najstarszych i największych polskich latarń. Mieści bardzo ciekawe Muzeum Latarnictwa Morskiego (historia, modele). Uwaga, ze względu na schody - niedostępne dla dzieci poniżej 4 lat. Niestety drzewa zasłaniają widok na morze z dostępnej dla turystów galerii. Dlatego po widoki trzeba zejść na dół klifu schodami, idąc przez dorodny 100-150-letni las bukowy. Brzeg morski jest umocniony betonową opaską chroniącą klif przed uderzeniami fal. Przez długi czas to miejsce było uznawane za najdalej wysuniętą na północ część Polski.

Ekspozycja, oprócz rzeczy związanych z latarnictwem, prezentuje także codzienne gospodarskie.

Legenda związana z latarnią w Rozewiu jest bardzo smutna i zarazem romantyczna. Ponoć w XVII wieku pod rozewskim brzegiem rozbił się szwedzki statek. Zginęła cała załoga wraz z kapitanem. Córka kapitana zrozpaczona po śmierci ojca osiadła na rozewskim brzegu i postanowiła na wzgórzu palić ogień, by innych żeglarzy ostrzec przed zdradliwym przylądkiem. Paliła ogień przez wiele lat, aż do swej śmierci. Według legendy była pierwszym rozewskim latarnikiem.

Od niedawna do dyspozycji zwiedzających, w ramach tego samego biletu, jest także druga latania morska w Rozewiu. Jeszcze starsza, położona ok. 150 m (w stronę Jastrzębiej Góry) jest smuklejsza i nie zawiera wystaw wewnątrz, ale oferuje ładniejsze panoramy.

Muzeum - Rozewie, ul.  Leona Wzorka 1, tel. 783 70 68 64

Kiedy czynna, ceny biletów, godziny otwarcia - są tutaj

Zdjęcia udostęnione dzięki uprzejmości Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Noclegi w Jastrzębiej Górze - są tutaj

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner