Morska Pielgrzymka Rybaków Kuźnica - Puck

Morska Pielgrzymka Rybaków Kuźnica - Puck

Puck, ul. Żeglarzy - port w Pucku, pomorskie
Miejscowość Puck

Morska Pielgrzymka Rybaków - Kuźnica - Puck . Chętnych poznania wyjątkowej kultury kaszubskiej zapraszamy do Pucka w niedzielę przypadającą przed 29 czerwca (imieniny Piotra i Pawła) Tego dnia rybackie łodzie, kutry, jachty i motorówki z całej okolicy płyną ogromnym, wielobarwnym orszakiem w morską pielgrzymkę z Kuźnicy do Pucka. W miejscu spotkania na środku Zatoki Puckiej odprawiane jest nabożeństwo, a później cała flotylla eskortowana przez jachty i motorówki z okolicznych portów płynie do Pucka do portu rybackiego u stóp Fary.

Morska Pielgrzymka Rybaków

Pielgrzymka morska rybaków Puck - fot. Jan P. DettlaffTradycja puckich pielgrzymek wodnych sięga 1217 roku, kiedy Puck otrzymał przywilej urządzania jarmarków w dzień patronów parafii. Mieszkańcy Półwyspu Helskiego nie mieli możliwości dotarcia na jarmark drogą lądową, ruszali więc łodziami. W 1981 r. - z inicjatywy Aleksandra Celarka - reaktywowano pielgrzymowanie łodziami rybackimi. Aleksander Celarek - znakomity żeglarz i szkutnik - jest także inicjatorem regat starych rybackich łodzi żaglowych Kaszëbsczi Bôtë pód Żeglami.

Uroczystość jest doskonałą okazją do poznania folkloru kaszubskiego. Tego dnia na ulicach Pucka dominuje język kaszubski, a przepiękne kolorowe stroje Kaszubów wprost olśniewają i wprawiają w zachwyt. Przez ostatnie lata dzień odpustu był wzbogacany wieczornymi koncertami i występami folklorystycznymi.

Odwiedź Sławutowo - oryginalną osadę dawnych Słowian! (10 km od Pucka)

Osada Sławutowo zaprasza!

Noclegi Hel - są tutaj

 

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner