Muzeum w Łebie jest najmłodszym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Unikatowa w skali kraju architektura budynku, bryłą przypomina kadłub statku. Odwołuje się do wiatru w żaglach i piaszczystych wybrzeży, nawiązuje stylem i użytymi materiałami (m.in grubymi linami żeglarskim) do morza oraz jego kultury. W nowoczesnym gmachu znajdzie się ok. 3.500 m2 funkcjonalnie zaprojektowanej i urządzonej powierzchni.
UWAGA - termin zakończenia prac i otwarcie przypadnie prawdopodobnie w 2026 roku.
Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego Łeba
Szeroko konsultowany projekt pozwolił na stworzenie miejsca łączącego funkcje edukacyjne, kulturalne i naukowe poprzez:
● ekspozycje ukazujące historię żeglugi bałtyckiej
● prezentacje acheologicznych badań podwodnych NMM
● wystawę poświąconą rybołówstwu
● udostępnienie wybranych wnętrz na cele oświatowe
● stworzenie wyposazonego zaplecza naukowego
Dodatkową atrakcją Muzeum będzie wstęp na taras widokowy położony na ostatniej kondygnacji budynku. Zwiedzający będą mogli podziwiać z niego port i marinę w Łebie oraz najbliższe okolice.
Ciekawostka - największym eksponatem Muzeum w Łebie jest stalowy kuter rybacki GDY-18 posadowiony na parterze budynku. Jednostka o długości blisko 25 metrów i szerokości 6,5 metra została przecięta na pół -dla wygodniejszego zwiedzania i poznania szczegółów konstrukcji. Ponad 50 letni kuter, zbudowany w stoczni Ustka, trafił do zbiorów muzealnych po redukcji polskiej floty rybackiej. Starsi zwiedzający być może pamiętają go, kiedy cumował jeszcze przy nabrzeżu Wyspy Ołowianka w Gdańsku.
Zapraszamy - wkrótce - do nowego Muzeum w Łebie!