Przekop Mierzei Wiślanej - kanał żeglugowy Nowy Świat w Skowronkach

Przekop Mierzei Wiślanej - kanał żeglugowy Nowy Świat w Skowronkach

Skowronki, Mierzeja Wiślana, pomorskie
Miejscowość Skowronki

Realizowana na Mierzei Wiślanej inwestycja stała się, za sprawą ogólnopolskiej dyskusji, jedną z najnowszych i najgłośniejszych atrakcji turystycznych nie tylko w pomorskim, ale wręcz na skalę Polski. Swój udział ma w tym historia. Pierwszym bowiem pomysłodawcą wybudowania kanału żeglugowego był król Stefan Batory. Jego doradcy wskazali właśnie wieś Skowronki jako najlepsze miejsce na przekop.
Do dziś toczą się spory, w których mieszają się argumenty racjonalne z emocjonalnymi, polityczne z ekonomicznymi itd. Obecnie bezspornym jest fakt, że przekop Mierzei Wiślanej już istnieje i funkcjonuje także jako lokalna atrakcja turystyczna. W czasie pierwszych 8 miesięcy korzystały z niego przeciętnie ok. 3 jednostki dziennie - uwzglęgniając te, które pracują przy pracach wykończeniowych oraz jachty.

Przekop Mierzei Wiślanej - kanał Nowy Świat

Kanał o nazwie Nowy Świat wchodzi w skład powstającej nowej drogi wodnej, która łączy wody Zatoki Gdańskiej - poprzez Zalew Wiślany - z portem w Elblągu nad rzeką Elbląg. Cały szlak ma blisko 23 km długości i ma w założeniu pozwolić jednostkom pływającym skrócić drogę o ok. 100 km. Kluczowe znaczenie projektu opiera się na rezgnacji z przymusu korzystania z rosyjskiej Cieśniny Pilawskiej.

Kanał o długości ponad 1,5 km docelowo ma być dostępny dla statków o długości do 100 m, szerokości 20 m i zanurzeniu do 4,5 m. To ograniczenie wynika z obecności śluzy oraz użytecznej głębokości toru wodnego do Elbląga. Śluza ma niwelować pojawiającą się różnicę poziomu Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego (do pół metra przy sztormie na morzu) oraz niekorzystne dla stabilności środowiska naturalnego mieszanie się wód tych różnych akwenów.

Po zachodniej stronie kanału powstały 2 punkty widokowe jako elementy trasy rowerowej R10. Po wschodniej stronie bliżej centrum jest dostępne wzgórze widokowe z panoramą na cały obiekt. Najwyżej położony, nieformalny punkt widokowy znajduje się po wschodniej stronie, na skraju lasu, kilkaset metrów od morza.

Rejsy do Przekopu Mierzei Wiślanej - Boat & Bike

Począwszy od 24 czerwca, w każdą sobotę lipca i sierpnia 2023 roku Żegluga Gdańska zaprasza na sezonowe rejsy wycieczkowe katamaranem na trasie:
Gdynia - przekop Mierzei Wiślanej (postój 2 godz.) - Gdynia
Statek wypływa o godz. 9.00 (al. Jana Pawła II 2, Nabrzeże Pomorskie) i wraca o godz. 17.00
Czas rejsu w jedną stronę wynosi ok. 3 godzin, zaś postój na miejscu (pozwalający na zwiedzanie kanału i okolic) trwa 2 godziny.

Ceny biletów (na rejs w obie strony) to
- 250 zł normalny (1 osoba + ew. 1 rower)
- 200 zł ulgowy (1 osoba + ew. 1 rower)

Więcej szczegółów, zakup biletów - jest tutaj

Od 1 maja 2023 w Skowronkach jest czynne przejście graniczne obsługiwane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Krynicy Morskiej. Punkty kontrolne znajdują sie w specjalnie oznakowanych strzefach przy nabrzeżu kanału - jeden od strony morza, a drugi od strony Zalewu.

UWAGA - budowa kanału spowodowała zniszenie fragmentów drogi wojewódzkiej nr 501, która łączy Krynicę Morską z Trójmiastem. Trwający w związku z tym remont może utrudniać przejazd przez Mierzeję i powodować korki. Prace będą kontynuowane prawdopodobnie do jesieni 2024.

Oficjalne otwarcie kanału nastąpiło 17 września 2022 roku, ale do pełnej użyteczności tego przejścia wodnego jeszcze dosyć daleko. Konieczne jest bowiem odpowiednie przygotowanie (m.in pogłębienie i oznakowanie) toru wodnego, który prowadzi przez Zalew Wiślany oraz rzekę Elbląg sięgając do samego portu w Elblągu. Obecnie jest dopuszczona przeprawa i śluzowanie przez przekop Mierzei Wiślanej jedynie niewielkich jednostek 🚤. Więcej informacji pod numerem telefonu poniżej.

Uwaga - w sezonie 2024 możliwe jest złagodzenie zasad i przepisów związanych z przepłynięciem Przekopu.

Kapitanat Portu Nowy Świat
Adres: Skowronki 16, 82-110 Sztutowo
Tel.: 58 347 39 50
Radiotelefon: łączność na kanale 68 UKF - śluzowanie - kontakt

Śluzowanie - orientacyjne godziny otwarcia i zamknięcia śluzy na Mierzei Wiślanej
kierunek: z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany: 8.30-9.30; 13.30-14.30
kierunek: z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską: 11.00-12.00; 16.00-17.00

Poniżej zdjęcia i panoramy powstałe kilka dni po wypełnieniu kanału wodą.

Więcej szczegółów technicznych kanału żeglugowego Nowy Świat - jest tutaj

Zapraszamy do przepłynięcia ⛵ przez przekop Mierzei Wiślanej!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner