Przewężenie Mierzei Helskiej - najwęższe miejsce na Helu

Chałupy, pomorskie
Miejscowość Chałupy

Przewężenie na Helu - w najwęższym miejscu 38-kilometrowego Półwyspu Helskiego, pomiędzy Kuźnicą a Chałupami (bliżej Chałup), ląd liczy sobie niecałe 100 m szerokości. Bywało już tak, że pod wpływem naporu wiatru oraz w czasie sztormu morze przedzierało się przez ten skrawek lądu i część półwyspu stawała się prawdziwą wyspą. Niebezpieczeństwo bierze się również stąd, iż półwysep powstał wskutek przemieszczania się piasku wzdłuż brzegu - ze wschodu na zachód. A bardzo użyteczny port we Władysławowie przeszkadza prądom morskim w tej działalności, powodując ubytki w plażach. Po ogromnych pracach zabezpieczających możemy spokojnie (przynajmniej przez jakiś czas) podziwiać ten unikalny twór przyrody.

Jeśli mamy więcej czasu możemy wybrać się na odległą od Kuźnic o 2,5 km Górę Libek. Nazwa tej kilkunastometrowej wydmy pochodzi sprzed 100 lat - zatonął wówczas w pobliżu niemiecki statek Lübeck.

Okolice są wyraźnie prezentowane w satelitarnej wersji mapy. Aby zobaczyć najwęższy odcinek Mierzei Helskiej najlepiej wybrać dojazd rowerem - szczególnie w sezonie. Poza sezonem łatwiej znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu, ale ograniczona ilość miejsc zmusza często do skorzystania z płatnego postoju w obrębie któregoś z pobliskich kempingów.

UWAGA - ze względu na budowę i sposób powstania (z piasku niesionego przez prąd morski) popularna nazwa "Półwysep Helski" powinna być zastępowana określeniem Mierzeja Helska.

Atrakcje miejscowości HEL - są tutaj

Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner