Rezerwat Lubygość - grota, bunkier Ptasia Wola, Szczelina Lechicka

Rezerwat Lubygość - grota, bunkier Ptasia Wola, Szczelina Lechicka

Mirachowo, pomorskie
Miejscowość Mirachowo

Rezerwat Lubygość - rezerwat leśno-krajobrazowy, utworzony w 1962 r. na powierzchni około 71 Rezerwat jezioro Lubygość - fot. Krzysztof Matuszczakhektarów.
Długie i wąskie jezioro Lubygość o stromo zarysowanych i zalesionych brzegach, wyróżnia się wyjątkową malowniczością wśród jezior Pojezierza Kaszubskiego.
Zwiedzenie rezerwatu umożliwia droga leśna, biegnąca wzdłuż jeziora. Jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych widokowo szlaków wycieczkowych w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. 

Bunkier Ptasia Wola

Bunkier Ptasia Wola - fot. Krzysztof MatuszczakW pobliżu jeziora znajduje się także rekonstrukcja bunkra partyzantów  Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf" o nazwie "Ptasia Wola". Replika tego obiektu znajduje się w Szymbarku. Inną ciekawostkę - tym razem geologiczną - jest niewielka jaskinia w polodowcowym zlepieńcu - forma, oprócz Grot Mechowskich, niespotykana na północy kraju.

Szczelina Lechicka

Idąc dalej od bunkra - ok. 1300 metrów - dotrzemy do Szczeliny Lechickiej, efektownego punktu widokowego. Miejsce należy do najpiękniejszych, tzw. "złotych" widoków na Kaszubach. Nazwa ma związek z polodowcowym ukształtowaniem terenu, który w tym miejscu przybrał formę przewężenia między wzgórzami z rynnowymi jeziorami.
Ze wzgórza o wysokości ok. 209 metrów n.p.m.  widzimy fragmenty dwóch takich jezior - Kocenko (bliższe)) oraz Potęgowskiego.

Całość w ramach tzw. Lasów Mirachowskich jest bardzo dobrym miejscem na relaksacyjne spacery i przejażdżki rowerowe. Corocznie, na skraju rezerwatu, przy parkingu odbywają się koncerty z cyklu "Blues w Leśniczówce". Więcej na temat festiwalu bluesa w Mirachowie - jest tutaj

Mapka poniżej wskazuje położenie jaskini.

Piękne Kaszuby - Szczelina Lechicka - fot. Krzysztof Matuszczak

Kaszubski Park Miniatur - na PomorzuNoclegi w okolicach - są tutaj

Zobacz atrakcje w pobliżu:

Park Miniatur w Stryszej Budzie koło Mirachowa

Dworek w Mirachowie

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner