Faktoria Handlowa Pruszcz Gdański
Rekonstrukcja Faktorii Osady Handlowej i szlaku bursztynowego z okresu wpływów rzymskich to wydarzenie bezprecedensowe w skali kraju, które ukazuje historyczne związki terenów dzisiejszego Pruszcza Gdańskiego z kulturą starożytnego Rzymu. Celem inwestycji w rekonstrukcję obiektu było upowszechnienie faktu, iż w I-V w n.e przez Pruszcz Gdański przebiegał szlak bursztynowy. Wykopaliska archeologiczne prowadzone na terenie miasta od około 100 lat pozwoliły stwierdzić, iż już najdawniejsi mieszkańcy terenów dzisiejszego Pruszcza mieli kontakty z Imperium Romanum.
Faktoria Rzymska, która jest jedyną tego typu placówką w kraju, to starannie zrekonstruowana osada z II wieku p.n.e. Drewniane chaty, w całości wykonane ręcznie, zostały wyposażone w ponad 200 cennych archeologicznych znalezisk z okresu świetności Bursztynowego Szlaku. Na powierzchni 1,5 ha znajdują się cztery budowle drewniane: Chata Wodza, Hala Targowa, Chata Kowala, Chata Bursztyniarza. Zwiedzający Faktorię mogą „przenieść się” w czasy, kiedy Rzymianie przybywali po bursztyn na wybrzeże Bałtyku.
Faktoria Handlowa Pruszcz Gdański
Chata Wodza na zewnątrz jest rekonstrukcją obiektu z okresu wpływów rzymskich, jednak w środku zwiedzający mogą przenieść się do innego, nowoczesnego świata. Jest to możliwe dzięki najnowszym rozwiązaniom multimedialnym i wystawienniczym. w bardzo nowoczesny sposób prezentowane są eksponaty muzealne, znajdujące się w gdańskich zbiorach Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Bursztynu. Tematem przewodnim wystawy jest ekspozycja wyników wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych na stanowiskach w Pruszczu Gdańskim.
Chata Kowala to wierna rekonstrukcja domostwa tego rzemieślnika wraz z kuźnią, w której znajdują się narzędzia do obróbki żelaza. Wszystkie przedmioty z materiału, drewna i wikliny wykonane zostały w technikach tradycyjnych. Przed wejściem do chaty znajduje się warsztat pracy kowala: palenisko z miechem oraz drewniane beczki z wodą, służące do hartowania wytwarzanych przedmiotów. Na drewnianym pieńku znajdują się podstawowe narzędzia: kowadła, kleszcze, młotki, pilniki. Sama chata została wykonana z drewna dębowego oraz drzew iglastych. W chacie znajduje się typowe wyposażenie domowe. W rogu pomieszczenia jest prostokątne palenisko, łóżko nakryte skórami oraz ręcznie wykonanymi, wełnianymi tkaninami, stół oraz skrzynia pełniąca funkcje zarówno ławy do siedzenia jak i skrytki na przedmioty.
Chata Bursztyniarza stanowi rekonstrukcję miejsca pracy tego rzemieślnika. Zaprezentowane zostały w niej przedmioty, których używał i wyroby, jakie wychodziły spod jego rąk. Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Pruszcza Gdańskiego, odnaleziono wiele pięknej bursztynowej biżuterii, świadczącej o niezwykłych zdolnościach lokalnych bursztyniarzy. W chacie przy wejściu zobaczyć można narzędzia bursztyniarza: tokarkę, noże, pilniki, krzemienne ostrza, kamienną płytę do wygładzania, świder do wiercenia otworów, filc i skórę z jelenia do końcowego wygładzania. Wewnątrz znajduje się rekonstrukcja pionowego warsztatu tkackiego. Ponadto w chacie znajduje się palenisko oraz piec kopułkowy, wykonany z gałęzi oblepionych gliną i wkopany w ziemię.
Hala Targowa to miejsce „spotkań z archeologią”, w ramach których młodzież i dzieci uczestniczyć mogą w zajęciach żywej historii. Dużą atrakcję stanowi zbiór zrekonstruowanych strojów z okresu wpływów rzymskich, zarówno zwyczajnych mieszkańców, jak i żołnierzy armii rzymskiej.
Faktoria jest placówką prężnie działającą. Odbywają się w niej najróżniejsze festyny, pokazy i prezentacje.
W ramach Faktorii Kultury w amfiteatrze Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego odbywają się weekendowe plenerowe przedstawienia teatralne i koncerty muzyczne. Więcej szczegółów na stronie: https://faktoria-pruszcz.pl
Druga Faktoria Rzymska w pomorskim znajduje się w Oskowie koło Lęborka - tutaj