Sanktuarium Sianowo - Madonna Sianowska

Sanktuarium Sianowo - Madonna Sianowska

Sianowo, Sianowo 16, pomorskie
Miejscowość Sianowo
Kontakt
+48 58 685 57 76

Sanktuarium Sianowo - nad jeziorem Sianowskim, konkurujące ze Swarzewem o miano kaszubskiej "Częstochowy", słynie z figury cudownej Matki Bożej z XV wieku, koronowanej w 1966 na Królową Kaszub. Legenda mówi, że figurkę otoczoną niebiańskim blaskiem znaleziono w paprociowym krzaku. Zaniesiono ją do krzyżackiej kaplicy w Mirachowie, jednak 3-krotnie wracała do Sianowa, gdzie odczytano to jako znak Boży i wybudowano Jej świątynię.

Sanktuarium Sianowo - Madonna Sianowska

Madonna Sianowska wyraźnie znajduje się pod opieką Opatrzności, bowiem dwukrotnie przeżywała pożary świątyni. Dopiero w 2002 roku uległa uszkodzeniu podczas próby kradzieży. Dalej jednak obecna, przyciąga tłumy pielgrzymów. Na dwa doroczne odpusty Matki Bożej: Szkaplerznej (pierwsza niedziela po 16 lipca) i Siewnej (pierwsza niedziela po 8 września) przybywa wiele tysięcy wiernych.

Rzeźba przedstawia Madonnę w pięknej złocistej szacie, w pozycji siedzącej. Na lewej ręce Maryja trzyma Dzieciątko Jezus, w prawej doni dzierży pozłacane berło. Jezus w lewej rączce ma pozłacane jabłko królewskie, a prawą rączkę unosi w geście błogosławieństwa. Wyraz twarzy Matki Bożej i Jej Syna jest pełen dobroci i miłości.

Maryja Sianowska jest patronką szczególnie młodzieży. Co roku przybywają tu absolwenci szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z całych Kaszub. Powiadają w tych stronach, że aby szczęśliwie zawrzeć związek małżeński, trzeba odbyć pielgrzymkę do Sianowskiej Pani.

W ostatnich latach na rozległym placu za kościołem wybudowno piękną drogę krzyżową. Umiejscowiona w zieleni i ciszy - służy kontemplacji i refleksji.

Załaczniki
Sanktuarium Sianowo - Madonna Sianowska Królowa Kaszub Sanktuarium Sianowo Matka Boska Sianowska Królowa Kaszub Sanktuarium Sianowo - fot. Sanktuarium w Sianowie (2) Sanktuarium Sianowo (3) Sanktuarium Sianowo (4) Sanktuarium Sianowo (5)
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner