Sanktuarium Sianowo - nad jeziorem Sianowskim, konkurujące ze Swarzewem o miano kaszubskiej "Częstochowy", słynie z figury cudownej Matki Bożej z XV wieku, koronowanej w 1966 na Królową Kaszub. Legenda mówi, że figurkę otoczoną niebiańskim blaskiem znaleziono w paprociowym krzaku. Zaniesiono ją do krzyżackiej kaplicy w Mirachowie, jednak 3-krotnie wracała do Sianowa, gdzie odczytano to jako znak Boży i wybudowano Jej świątynię.
Sanktuarium Sianowo - Madonna Sianowska
Madonna Sianowska wyraźnie znajduje się pod opieką Opatrzności, bowiem dwukrotnie przeżywała pożary świątyni. Dopiero w 2002 roku uległa uszkodzeniu podczas próby kradzieży. Dalej jednak obecna, przyciąga tłumy pielgrzymów. Na dwa doroczne odpusty Matki Bożej: Szkaplerznej (pierwsza niedziela po 16 lipca) i Siewnej (pierwsza niedziela po 8 września) przybywa wiele tysięcy wiernych.
Rzeźba przedstawia Madonnę w pięknej złocistej szacie, w pozycji siedzącej. Na lewej ręce Maryja trzyma Dzieciątko Jezus, w prawej doni dzierży pozłacane berło. Jezus w lewej rączce ma pozłacane jabłko królewskie, a prawą rączkę unosi w geście błogosławieństwa. Wyraz twarzy Matki Bożej i Jej Syna jest pełen dobroci i miłości.
Maryja Sianowska jest patronką szczególnie młodzieży. Co roku przybywają tu absolwenci szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z całych Kaszub. Powiadają w tych stronach, że aby szczęśliwie zawrzeć związek małżeński, trzeba odbyć pielgrzymkę do Sianowskiej Pani.
W ostatnich latach na rozległym placu za kościołem wybudowno piękną drogę krzyżową. Umiejscowiona w zieleni i ciszy - służy kontemplacji i refleksji.