Wieża widokowa Góra Lemana Wioska Gotów Piaszno

Wieża widokowa Góra Lemana Wioska Gotów Piaszno

Piaszno, Piaszno 31, pomorskie
Miejscowość Piaszno
Kontakt
59 821 58 08
504 835 209

Druga, nowa wieża Lemana ma wysokość ok. 22 metrów i jest solidną konstrukcją stalowo-drewnianą. Metalowy szkielet uzupełniają drewniane schody oraz platforma widokowa. Całość posadowiono na wzmocnionych fundamentach pozostałych po pierwszej wieży. Konstrukcja jest dostępna prakycznie przez cały rok oferując malownicze widoki na cztery strony świata. Wrażeń estetycznych dostarcza również jej zimowa dekoracja świetlna.

Wieża Lemana Piaszno

Efektowna budowla jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w okolicach Bytowa. Ze względu na znaczne koszty (ok. 200 tys. zł) powstała ona w ramach tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym partnerami przedsięwzięcia zostali:
  ● władze gminy Tuchomiew (wkład finansowy)
  ● Rybacka Lokalna Grupa Działania Pojezierze Bytowskie (dofinansowanie)
  ● pomysłodawca i wykonawca pierwszej wieży, pan Klemens Leman (użyczenie gruntu)

Drugą atrakcją są Kamienne kręgi - Piaszno - gmina Tuchomie, powiat Bytów. Niektórzy twierdzą, że potomkowie Gotów wrócili w te okolice i to oni budują tutaj neolityczną wieś. Można zamieszkać w drewnianej chacie, skorzystać z ręcznych żaren i samemu zemleć ziarno na mąkę. Zjeść własnoręcznie wypieczony chleb, z własnoręcznie przygotowanej mąki - to jest to. Jeśli zaś chodzi o kręgi, to mają one ok. 15 m średnicy i w miejscu gdzie występują, dają o sobie znać różne anomalia u osób podatnych na bioprądy. Jest tu nawet kamienny krąg ofiarny. Warto przybyć w to miejsce, np. na coroczne Święto Chleba - odbywające się zwykle w sierpniu.

Stara, drewniana konstrukcja z tarasem widokowym miała około 20 m wysokoWieża Lemana Piaszno koło Bytowaści, więc z razem z górą osiągała pułap 240 m npm. Zbudowana przez miejscowego gospodarza, Klemensa Lemana, stanowiła dużą atrakcję dla spragnionych pięknych krajobrazów. Poza tym - jak zapewniałl z uśmiechem gospodarz - stała ona w połowie drogi między wieżą Eiffla, a nadajnikiem telewizyjnym w Moskwie. Po 10 latach i problemach z konserwacją, wieża ze względów bezpieczeństwa została rozebrana. Świetny pomysł został na szczęście odtworzony w nowej wersji.

Piaszno - gmina Tuchomie, powiat Bytów. tel. 59 821 58 08, 504 835 209

Wieża Lemana - Kaszuby z" górnej półki"

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner