Wieża widokowa Góra Siemierzycka - punkt widokowy na Kaszubach

Płotowo, Rekowo, pomorskie
Miejscowość Płotowo

Legenda mówi, że postawienie wieży na górze wywołuje wojnę i... coś jest na rzeczy. Po ustawieniu pierwszej konstrukcji wybuchła I wojna światowa, która zmiotła budowlę. Postawiono drugą w latach trzydziestych - historia się powtórzyła. W 2005 postawiono trzecią i... najpierw stoczono batalię w sprawie kosztów budowy, potem ruszyła wojna o uznanie gdzie się wieża znajduje: w Rekowie czy Płotowie. Drewniana wieża miała 16 metrów wysokości i oferowała wspaniałe widoki dla smakoszy krajobrazów. Z czasem panorama została trochę ograniczona przez rosnące drzewa, a i sama budowla podupadła na zdrowiu (drewno...). Ze względu na bezpieczeństwo wstęp został wzbroniony.

Wieża widokowa Góra Siemierzycka

W 2020 została otwarta nowa wieża widokowa, o wysokości ponad 21 metrów, z tarasem dla zwiedzającyh na poziomie 17 metrów nad ziemią. Wynik 256 + 17 metrów (=273 metry) daje jej drugie miejsce na Kaszubach i w województwie pomorskim - po Wieżycy. Miejmy nadzieję, że tym razem czas będzie łaskawszy dla budowli tym bardziej, że jest konstrukcją metalowo - drewnianą.

Dojazd od strony Bytowa - np. po kilku km w stronę Chojnic (nie dojeżdżając do Rekowa), skręcamy w prawo kierowani drogowskazem. Po 3, 4 km , na krzyżówce w lewo - do Płotowa. Mijamy Muzeum Szkoły Polskiej , mały sklep w Płotowie - po 300m - dojeżdżamy do parkingu. Tu musimy zostawić samochód i dalej pieszo drogą wzdłuż jeziora, prowadzeni przez szlak, po ok. 40-50 minutach leśnego spaceru docieramy do wieży.

Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner