Najdłuższa deska świata, największa cegła świata, najdłuższa hulajnoga świata, największe koło na świecie i...

Najdłuższa deska świata, największa cegła świata, najdłuższa hulajnoga świata, największe koło na świecie i...

Wilkowo koło Lęborka to rekordowa wieś w Polsce. Pobito tutaj 4 rekordy Polski i świata, wpisane do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Jej sołtysem jest p. Leszek Wrzesień, który w uznaniu za pracę na rzecz rozwoju i promocji wsi został uhonorowany polskim prestiżowym tutułem Sołtysa Roku. Oto atrakcje turystyczne z których słynie Wilkowo Nowowiejskie, a które powstały dzięki inicjatywie p. Leszka Września oraz pasji wykonawców:
Najdłuższy stół biesiadny świata - Wilkowo

- najdłuższa deska na świecie (wpis do księgi Guinessa)
- najdłuższy stół biesiadny na świecie
- największa cegła na świecie
- najdłuższa hulajnoga na świecie
- największy chodak na świecie
- największa polewka na świecie
- największe drewniane koło na świecie

Bicie rekordów w Wilkowie (gmina Nowa Wieś Lęborska) staje się, można powiedzieć, tradycją. Szczególną okazją do poznania pomysłodawców kolejnych tego typu wydarzeń jest Wilkowska Majówka - na którą serdecznie - jak co roku - zapraszamy. Impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem dzięki stale przybywającym, niecodziennym atrakcjom.

Rekordy Polski i świata w Wilkowie

Najdłuższa deska świata - Victor - Wilkowo koło LęborkaNajdłuższa deska świata (do 2012 roku) nosi imię Victor - tak jak syn prezesa tartaku Hryn-Bud z Wilkowa, w którym ją wykonano. Całkowita długość deski (wyciętej ze 130 letniej  daglezji) wynosi 40 metrów 81 i pół centymetra. W 2009 roku oficjalnie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, zdetronizowała słynną poprzedniczkę z Szymbarka. Po przeniesieniu z tartaku pod wiatę w centrum Wilkowa stała się ogólnie dostępną atrakcją turystyczną. W trudnej i delikatnej akcji (groźba pęknięcia deski z powodu wysuszenia) wzięło udział 60 strażaków z OSP w gminie Nowa Wieś Lęborska. Nowy rekord Guinnessa (46,53 cm) ponownie został ustanowiony w Szymbarku w 2012 roku.

Najdłuższy stół biesiadny świata mierzy ponad 35 metrów długości. Jest prawdopodobnie także najdłuższym stołem na świecie, ale nie został oficjalnie zgłoszony do księgi Guinessa.

Największa cegła świata - Bartek - WilkowoNajwiększa cegła świata (ręcznie wyrobiona) - o imieniu Bartek- została  wykonana w lęborskiej cegielni Dawia, której właścicielem jest p. Mirosław Dawidziuk. A nie było to proste, o czym świadczy 60 kolejnych prób z różnymi mieszankami składników: gliny, trocin, słomy i innych, bardziej sekretnych składników. Wreszcie, dzięki rodzinnej tradycji w wypalaniu cegły oraz dociekliwości, a być może też i życzliwości kibicujących mieszkańców Lęborka - udało się! Wysuszona w naturalny sposób, bez dostępu do światła - nie pękła, ani nie pokruszyła się.

Najdłuższa hulajnoga świata - Oliwia - WilkowoNajdłuższa hulajnoga świata, trójkołowa "Oliwia" ma długośc 20 metrów, 18 i pół centymetra. Pchana przez polskich strongmenów - Jarosława Dymka i Tomasza Czapiewskiego - przejechała 25 metrów co pozwoliło ją wspisać do  do Polskiej Księgi Rekordów. Trójkołowy pojazd o wadze 250 kilogramów wykonała firma Metal Kryst – Krystyna i Jerzy Wrzesień z Wilkowa.

Największe drewniane koło od wozu na świecie - o średnicy 3 metrów i 63 centymetrów wykonał mistrz stolarski i miłośnik starych powozów - Stanisław Okrój. W pracy nad kołem, która trwała ponad trzy tygodnie, zużył około metra sześciennego sezonowanego drewna dębowego. O dokładności wykonania niech świadczy fakt, iż  podczas obrotu, największe koło na swiecie, odchyla się od pionu zaledwie o 3 milimetry.

Największy chodak na świecieNajwiększy chodak na świecie - powstał w 2013 roku podczas tradycyjnej majówki wilkowskiej. Chodak mierzy 464 cm długości, 207 cm szerokości oraz 263 cm wysokości i waży ponad 4 i pół tony. Tego samego dnia pobito w Wilkowie drugi rekord świata - w największej liczbie osób maszerujących do dźwięków orkiestry.
Przedstawiciel Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych potwierdził udział 518 maszerujących osób.

Zapraszamy do Wilkowa - na rekordy Polski i świata!

www.wilkowo.pl

Więcej informacji na temat zwiedzania (grupy, wycieczki) - tel. 603 568 225

Atrakcje w Łebie - są tutaj

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner